PEDAGOG-XODIMLARNI DIREKTOR JAMGʻARMASI ORQALI MODDIY RAGʻBATLANTIRISH TIZIMI TAKOMILLASHTIRILDI
Maʼlumki, umumiy oʻrta taʼlim muassasalarining oʻrnak koʻrsatgan xodimlarini moddiy ragʻbatlantirish, jumladan Direktor jamgʻarmasidan foydalanish Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-son qarori asosida tashkil etilib kelingan.
Oʻtgan oʻquv yili davomida qaror bilan tasdiqlangan Nizom talablarini amaliyotga qoʻllash jarayonida ustamlarni belgilash boʻyicha ortiqcha qogʻozbozlik, oʻqituvchilar faoliyatini baholash mezonlarida bir qator noaniqliklar yaqqol koʻzga tashlandi.
Ayrim normalardagi mavhumliklarga aniqlik kiritish lozimligi umumiy oʻrta taʼlim muassasalarining oʻrnak koʻrsatgan xodimlarini moddiy ragʻbatlantirish tartibiga tegishli oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish zaruratini yuzaga keltirdi.
Shuning uchun, Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 31-dekabrdagi “Vazirlar Mahkamasining «Umumiy oʻrta taʼlim muassasalarining oʻrnak koʻrsatgan xodimlarini moddiy ragʻbatlantirish tartibini takomillashtirish toʻgʻrisida” 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-son qaroriga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish haqida» 831-sonli qarori qabul qilindi.
Kiritilgan oʻzgartirish va qoʻshimchalar asosida quyidagilar koʻzda tutilgan:
umumtaʼlim maktablaridagi pedagog, psixolog va kutubxona xodimlari faoliyatini ochiq maʼlumotlar orqali baholash;
xalqaro fan olimpiadalarga oʻquvchilarni tayyorlab borish uchun oʻqituvchilarda motivatsiyani orttirish;
oʻquvchilarni xalqaro baholash tadqiqotlariga tizimli ravishda tayyorlab boradigan oʻqituvchilarga har oylik 100 foizlik ustamalar belgilash;
maktablarda taʼlim sifatini oshirishga qaratilgan metodik xizmatni yaxshilashni ragʻbatlantirish maqsadida fan metod birlashmalari rahbarlari uchun har oylik ustamalarni 5 foizda 10 foizga oshirish;
bitiruvchilarni oliy taʼlim muassasalariga oʻqishga kirishga puxta tayyorlash, kasbga yoʻnaltirish va bandligini taʼminlash borasida maktab rahbarlarini ragʻbatlantirish;
pedagogik jamoalar va taʼlim muassasalari oʻrtasida sogʻlom raqobat muhitini yaratishga erishish koʻzda tutilgan.
Bundan tashqari, yangi qarorga asosan:
✅umumtaʼlim maktablaridagi psixolog va kutubxona xodimlariga ustama belgilashda ushbu ustamaga loyiq koʻrilgan xodimlar 50 foizdan oshmaslik cheklovi bekor qilindi;
✅maktablarning fan yoʻnalishlari boʻyicha uslubiy birlashmalari rahbarlari bazaviy tarif stavkalariga ustama belgilashda aniq 6 turdagi mezon belgilandi;
✅baholash mezonlarining shaffoflashuvi va qisqarishi natijasida jami mezonlar soni maqbullashtirilib, 20 foizga kamaydi;
✅ustama olish uchun talabgorlar tomonidan toʻldirilishi kerak boʻlgan hujjatlar soni 60 foizga kamayib, endilikda talabgor faqatgina 3 nomdagi hujjatni toʻldirishi nazarda tutilmoqda.
Oʻylaymizki, Direktor jamgʻarmasidan foydalanish tartibiga kiritilgan oʻzgartirish va qoʻshimchalar maktablarda faoliyat koʻrsatayotgan xodimlar, jumladan, oʻqituvchilar mehnatini munosib ragʻbatlantirishga xizmat qiladi.

IMPROVED SYSTEM OF MATERIAL INCENTIVES FOR TEACHERS THROUGH DIRECTOR'S FUND
It is known that financial incentives for exemplary employees of general secondary education, including the use of the Director's Fund, are organized on the basis of the Cabinet of Ministers Resolution No. 823 of September 30, 2019.
During the last academic year, in the process of implementing the requirements of the Charter approved by the resolution, there was a number of red tape in the appointment of masters, a number of inaccuracies in the criteria for evaluating the performance of teachers.
The need to clarify some of the ambiguities in some of the norms necessitated changes and additions to the procedure for providing financial incentives to exemplary employees of general secondary education.
Therefore, the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated December 31, 2020 No. 831 "On amendments and additions to the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated September 30, 2019 No. 823" On improving the procedure for financial incentives for exemplary employees of general secondary education " accepted.
Based on the changes and additions, the following is provided:
evaluation of the activities of teachers, psychologists and librarians in secondary schools through open data;
to motivate teachers to prepare students for international science Olympiads;
Assigning 100% monthly premiums to teachers who systematically prepare students for international assessment surveys;
To increase the monthly bonus for the heads of science and methodological associations from 5% to 10% in order to encourage the improvement of methodological services aimed at improving the quality of education in schools;
Encourage school leaders to prepare graduates for higher education, vocational guidance and employment;
It aims to create a healthy competitive environment between pedagogical communities and educational institutions.
In addition, according to the new decision:
✅The limit of not exceeding 50% of the total number of psychologists and librarians in secondary schools has been abolished;
✅The heads of methodological associations of schools in the field of science have identified 6 types of criteria for setting supplements to the basic tariff rates;
✅As a result of transparency and reduction of evaluation criteria, the total number of criteria was optimized and reduced by 20%;
✅The number of documents required to be filled out by applicants has decreased by 60%, and now the applicant is required to fill out only 3 documents.
We believe that the changes and additions to the rules for the use of the Principal's Fund will serve to give a worthy incentive to the work of school staff, including teachers.