Xalq taʼlimi vaziri Baxtiyor Saidov Nukus shahridagi yozgi taʼtil davrida jami 450 nafar bola dam olishiga mo‘ljallangan “Turon” oromgohida bolalarning yozgi taʼtil davrida mazmunli dam olishlari uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishib, oromgoh hududini obodonlashtirish va sport to‘garaklarini tashkil etish yuzasidan o‘z tavsiyalarini berdi.
Shundan so‘ng, Baxtiyor Saidov Investitsiya dasturi asosida qurilish-taʼmirlash ishlari olib borilayotgan taʼlim muassasalarida bo‘ldi. Dastlab, Nukus shahrining “Allaniyoz Qahramon” mahallasida 792 o‘rinli yangi maktab binosi hamda sport zalining qurilishi bilan tanishildi. Maktab qurilishini sifatli amalga oshirib, 15 avgustga qadar jihozlar bilan to‘liq taʼminlash topshirig‘i berildi.
Shuningdek, quvvatiga nisbatan yuqori koeffitsiyentda faoliyat olib borayotgan Nukus shahridagi 8-maktabda 330 o‘rinli yangidan qurilayotgan qo‘shimcha o‘quv binosida amalga oshirilayotgan qurilish ishlari o‘rganildi. Qo‘shimcha o‘quv binosi foydalanishga topshirilgandan so‘ng, maktabda taʼlim jarayoni to‘liq bir navbatda tashkil etilishi aytib o‘tildi.
Bundan tashqari, Davlatimiz rahbarining Qoraqalpog‘iston Respublikasiga tashrifi davomida bergan topshiriqlariga asosan o‘quvchilarning sifatli taʼlim olishlari uchun yana-da qulay sharoitlarni yaratish maqsadida Toshkent shahar hokimligi tomonidan 8-maktab uchun oshxona va faollar zalini qurish hamda sport maydonchasini taʼmirlash rejalashtirilgan.
Maʼlumot o‘rnida aytish joizki Qoraqalpog‘iston Respublikasida 2022 yilda Investitsiya doirasida 23 ta (2 ta yangi qurilish 10 ta rekonstruksiya, 11 tasi mukammal taʼmirlash) maktabda 186,7 mlrd.so‘mlik, Vazirlar Mahkamasining Rayosat bayoniga ko‘ra, 13 ta maktab filiallarida 5,3 mlrd. so‘mlik, “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturi asosida 8 ta maktabda (5 ta rekonstruksiya, 1 ta mukammal va 1 ta joriy taʼmirlash) 14,2 mlrd. so‘mlik qurilish va taʼmirlash ishlari amalga oshiriladi.

MINISTER OF PUBLIC EDUCATION VISITS CHILDREN'S CAMP IN NUKUS AND RECONSTRUCTED SCHOOL
The Minister of Public Education Bakhtiyor Saidov got acquainted with the conditions created for children to have a meaningful rest during the summer holidays at the camp "Turon" in Nukus, where a total of 450 children will have a rest during the summer holidays.
After that, Bakhtiyor Saidov visited educational institutions under construction and repair under the Investment Program. First, he got acquainted with the construction of a new school building and a gym for 792 places in the Allaniyoz Kahramon mahalla of Nukus. The construction of the school was carried out with high quality and the task was given to fully equip it by August 15.
photo2022-06-1418-14-46.jpg
Also, the construction work on the newly built additional educational building for 330 places in the 8th school in Nukus, which operates at a high capacity, was studied. After the commissioning of the additional educational building, it was said that the educational process in the school will be organized in a full queue.
photo2022-06-1418-14-43.jpg
In addition, in accordance with the instructions given by the President during his visit to the Republic of Karakalpakstan, the Tashkent city administration plans to build a kitchen and gym for school No. 8 and repair the sports ground in order to create more favorable conditions for quality education.
photo2022-06-1418-14-45-2.jpg
It should be noted that in the Republic of Karakalpakstan in 2022 within the Investment 23 schools (2 new constructions, 10 reconstructions, 11 overhauls) will receive 186.7 billion soums, according to the statement of the Presidium of the Cabinet of Ministers, 5.3 billion soums in 13 school branches. 14.2 billion soums were allocated in 8 schools (5 reconstructions, 1 overhaul and 1 overhaul) on the basis of the “Obod Qishloq” and “Obod Mahalla” programs. UZS will be spent on construction and repair works.