2021-2022 O‘QUV YILIDA TAJRIBA-SINOV TARIQASIDA TASHKIL QILINGAN INKLYUZIV TAʼLIM TIZIMI O‘ZINING IJOBIY NATIJASINI KO‘RSATDI
31-may 2022-yil
Xabaringiz bor, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Alohida taʼlim ehtiyojlari bo‘lgan bolalarga taʼlim-tarbiya berish tizimini yana-da takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” Qaroriga asosan 2021-2022 o‘quv yilidan boshlab Respublika bo‘yicha 31 ta umumtaʼlim maktablarida tajriba-sinov tariqasida inklyuziv taʼlim tashkil etildi. Ushbu maktablarda jami 85 nafar alohida taʼlimga ehtiyoji bo‘lgan o‘quvchilar taʼlim olmoqda. Ular orasida eshitishda, ko‘rishda nuqsoni bo‘lgan, intellektual rivojlanishning potensial buzilmagan imkoniyatlari bilan ruhiy rivojlanishda orqada qolgan, autistik spektri buzilgan, nutqida og‘ir nuqsonlar bo‘lgan, tayanch-harakat apparatida nuqsoni bo‘lgan va boshqa tashxisli bolalar tahsil oladi.
Bundan tashqari Nukus, Andijon, Kogon va Urganch shaharlaridagi 4 ta umumtaʼlim maktablarida boshlang‘ich tayanch korreksion sinflari tashkil qilingan bo‘lib, ushbu sinflarga bir xil tashxisli 35 nafar bola qamrab olingan.
2021-2022 o‘quv yilida tajriba-sinov tariqasida tashkil etilgan inklyuziv hamda boshlang‘ich tayanch korreksion sinflarda respublika bo‘yicha 53 nafar boshlang‘ich sinf o‘qituvchilari faoliyat olib bordi.
Bugun Toshkent shahridagi inklyuziv sinflarda tahsil olgan boshlang‘ich sinf o‘qituvchilariga inklyuziv taʼlimni rivojlantirish borasidagi amalga oshirgan samarali mehnati, fidoyiligi va yosh avlodga berayotgan taʼlim-tarbiyasidagi yutuqlari va innovatsion texnologiyalarini tatbiq etishda faolligi uchun Xalq taʼlimi vazirining tashakkurnomalari topshirildi.
Aytish joizki, ushbu sinovning ilk davrida alohida taʼlimga ehtiyoji bo‘lgan bolalarni maktab sharoitiga moslashtirish maqsadida o‘qituvchilar ota-onalar bilan hamkorlikda ishladi. Har bir dars amaliy, ko‘rgazmali qurollar hamda o‘yin faoliyatiga bog‘lab tashkil qilindi. Dars davomida o‘quvchilarda toliqib qolish alomatlari kuzatilgan o‘quvchiga maktab psixologi tomonidan amaliy yordam ko‘rsatildi. O‘quvchilar orasida do‘stona munosabat muhitini shakllantirish maqsadida hojatxona hamda oshxonaga alohida taʼlimga ehtiyoji bo‘lgan o‘quvchi bilan sog‘lom o‘quvchi birgalikda yuborildi. Har bir erishilgan kichik natija yuqori baholandi. Ota-onalar bilan o‘rnatilgan muntazam aloqa natijasida alohida taʼlimga ehtiyoji bo‘lgan o‘quvchilarning qiziqishlari aniqlandi.
Aytish joizki bugungi kunda ota-onalar farzandini maktabda sog‘lom bolalar bilan birgalikda ekanligidan mamnunligini izhor qilmoqda. Alohida taʼlimga ehtiyoji bo‘lgan bugun maktabga borishni istaydi, ularning tengdoshlari bilan do‘stona munosabati o‘rnatilgan.
Xulosa o‘rnida 2021-2022 o‘quv yilida tajriba-sinov tariqasida tashkil qilingan inklyuziv hamda boshlang‘ich tayanch korreksion sinflar ijobiy natijasini ko‘rsatdi deyish mumkin. 2022-2023 o‘quv yili uchun Respublikadagi barcha tumanlardan bittadan umumtaʼlim maktabida inklyuziv sinflar ochish maqsad qilingan.

THE INCLUSIVE EDUCATIONAL EDUCATION SYSTEM, ORGANIZED IN THE 2021-2022 ACADEMIC YEAR, HAS PROVIDED ITS POSITIVE RESULTS
31 may 2022 year
As you know, in accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan "On measures to further improve the system of education for children with special educational needs" from the 2021-2022 academic year, inclusive education was organized in 31 secondary schools across the country. A total of 85 students with special needs are studying in these schools. Among them are children with hearing and vision impairments, potentially impaired intellectual development, mental retardation, autistic spectrum disorders, severe speech defects, musculoskeletal disorders, and other diagnoses.
In addition, primary correctional classes were organized in 4 secondary schools in Nukus, Andijan, Kagan and Urgench, which covered 35 children with the same diagnosis.
In the 2021-2022 academic year, 53 primary school teachers across the country worked in inclusive and primary basic correctional classes organized as an experiment.
Today, primary school teachers in Tashkent received letters of appreciation from the Minister of Public Education for their fruitful work, dedication and achievements in the development of inclusive education and the implementation of innovative technologies in the education of the younger generation.
It should be noted that in the first period of this test, teachers worked with parents to adapt children with special educational needs to the school environment. Each lesson was organized with practical, visual aids and game activities. Practical assistance was provided by a school psychologist to a student who showed signs of fatigue during the lesson. In order to create a friendly atmosphere among the students, a healthy student was sent to the toilet and kitchen together with a student with special needs. Each small result achieved was highly rated. As a result of regular contact with parents, the interests of students with special educational needs were identified.
It is worth noting that today parents are happy that their child is in school with healthy children. He wants to go to school today, he needs a separate education, he has established a friendly relationship with his peers.
In conclusion, it can be said that the inclusive and primary basic correctional classes organized as an experiment in the 2021-2022 academic year showed a positive result. For the 2022-2023 academic year, it is planned to open inclusive classes in one secondary school from all districts of the Republic.