Umumiy oʻrta taʼlim tizimida faoliyat olib borayotgan oʻqituvchi va muallimlarning nufuzi, mavqei, obroʻ-eʼtiborini oshirish hamda ragʻbatlantirish yuzasidan ilgʻor, ijodkor, mahoratli, fidoyi, yoshlarni barkamol shaxs etib tarbiyalashga munosib hissa qoʻshayotgan, oʻquv-tarbiya jarayonida innovatsion texnologiyalardan unumli foydalanib, samarali natijalarga erishayotgan oʻqituvchilarni aniqlash va ish tajribalarini ommalashtirish maqsadida Oʻqituvchilar assotsiatsiyasi Xalq taʼlimi vazirligi bilan hamkorligida “Ustoz-2021 milliy mukofoti” tanlovi ikkinchi marotaba tashkil etildi.
“Ustoz-2021” milliy mukofoti tanlovi joriy yilning 15-sentyabr kuni boshlanib, 4-dekabr kuni Toshkent shahridagi “Interkontinental” mehmonxonasida gʻoliblarni taqdirlash marosimi boʻlib oʻtdi.
Tadbirda Xalq taʼlimi vaziri Baxtiyor Saidov, oʻqituvchilar hamda sohaning qator vakillari ishtirok etdi.
“Ustoz-2021” milliy mukofoti tanlovi uchun tizimdan roʻyxatdan oʻtganlar soni bu yil 29 850 nafarga yetdi. Tanlovning ilk bosqichida 4301 nafar nomzod ishtirok etdi. Ulardan 40 nafari finalga yetib keldi.
Tadbir davomida 40 nafar finalistdan 8 nafari quyidagi nominatsiyalar boʻyicha gʻoliblikni qoʻlga kiritdi:

Making a worthy contribution to the education of young people as advanced, creative, skilled, selfless, harmoniously developed, effective use of innovative technologies in the educational process, achieving effective results in raising the prestige, status, prestige and motivation of teachers working in the general secondary education system. In order to identify teachers and popularize their work experience, the Teachers' Association in cooperation with the Ministry of Public Education organized the second competition "Teacher-2021 National Award".
The competition for the national award "Teacher-2021" began on 15 September this year, and on December 4 at the Intercontinental Hotel in Tashkent was held a ceremony of awarding the winners.
The event was attended by Minister of Public Education Bakhtiyor Saidov, teachers and a number of industry representatives.
The number of people registered in the system for the national award "Teacher-2021" this year has reached 29,850. 4301 candidates took part in the first stage of the competition. 40 of them reached the final.