AQSH xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) Xalq taʼlimi vazirligi bilan hamkorlikda 2021-yil 15-noyabrdan 7-dekabrgacha boshlangʻich sinflarda oʻqish (EGRA) va matematika koʻnikmalarini baholash (EGMA) boʻyicha mamlakat boʻylab tadqiqotni olib boradi.
USAID va vazirlik oʻrtasidagi ushbu hamkorlik Oʻzbekistonda bunday koʻlamdagi milliy standartlashtirilgan baholashni oʻtkazish ilk bor amalga oshirilayotgani bilan diqqatga sazovor.
EGRA va EGMA – umumtaʼlim maktablari boshlangʻich sinf oʻquvchilarining savodxonlik va hisoblash koʻnikmalarini baholashga moʻljallangan ilmiy asoslangan modellarga tayanadi. EGRA va EGMA tadqiqoti 937 ta davlat umumtaʼlim maktablarining 11 ming nafar oʻquvchining oʻzbek, rus, qoraqalpoq, qozoq, tojik, qirgʻiz va turkman tillari shuningdek, ikkinchi til sifatida oʻzbek tilidan koʻnikmalarini baholaydi. Ushbu baholash natijalari boʻyicha toʻplangan aniq maʼlumotlar vazirlik va uning hamkorlariga Oʻzbekiston oʻquvchilarining taʼlimda muvaffaqiyatga erishish, jamiyatning faol hamda samarador aʼzosi va ishchi kuchiga aylanishi uchun zarur boʻlgan asosiy koʻnikmalar hisoblangan oʻqish va matematika boʻyicha koʻnikmalarini takomillashtirishga oid aniq, asosli qarorlar qabul qilishga yordam beradi.
Baholashning muhimligini taʼkidlab, AQSHning Oʻzbekistondagi elchisi Daniyel Rozenblum shunday dedi: “Biz taʼlimga sarmoya kiritishni har bir mamlakat bajara oladigan eng muhim amal deb hisoblaymiz. Yosh avlodga investitsiya kiritish kelajakka investitsiya kiritish demakdir. Biz Xalq taʼlimi vazirligi bilan birgalikda amalga oshirayotgan ushbu loyiha butun Oʻzbekiston boʻylab 3- va 5-sinf oʻquvchilarining oʻqish va matematika koʻnikmalarini baholashga yordam beradi. Baholash ushbu fanlar boʻyicha oʻquv dasturlarini takomillashtirish va shu fanlarni oʻqitishga toʻgʻri investitsiya kiritish imkonini beradi”.
Bugungi kunga qadar USAID EGRA va EGMA baholash tadqiqotini 40 dan ortiq mamlakatlarda oʻtkazib, toʻplangan maʼlumotlar ushbu mamlakatlarga oʻz oʻquvchilarining oʻqish va matematika boʻyicha asosiy koʻnikmalarini yaxshilashga yordam bergan.

The United States Agency for International Development (USAID), in partnership with the Department of Public Education, will conduct a nationwide study on Elementary Reading (EGRA) and Mathematical Skills Assessment (EGMA) from November 15 to December 7, 2021.
This partnership between USAID and the ministry is notable for being the first national standardized assessment of this scale in Uzbekistan.
EGRA and EGMA are based on science-based models designed to assess the literacy and numeracy skills of primary school students. The EGRA and EGMA survey assesses the ability of 11,000 students in 937 public schools to speak Uzbek, Russian, Karakalpak, Kazakh, Tajik, Kyrgyz, and Turkmen, as well as Uzbek as a second language. The results of this assessment will help the ministry and its partners to make clear, informed decisions about improving the reading and math skills of Uzbek students, which are essential for them to succeed in education and become active and productive members of society and the workforce.
Emphasizing the importance of assessment, US Ambassador to Uzbekistan Daniel Rosenblum said: “We believe that investing in education is the most important thing any country can do. Investing in the younger generation means investing in the future. This project, which we are implementing in collaboration with the Ministry of Public Education, will help assess the reading and math skills of 3rd and 5th grade students across Uzbekistan. The assessment will allow to improve the curriculum in these subjects and make the right investment in the teaching of these subjects.
To date, USAID has conducted EGRA and EGMA assessment studies in more than 40 countries, and the data collected have helped these countries improve their students ’basic reading and math skills.