Prezidentimiz tashabbuslariga koʻra amalga oshirilayotgan “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida Xalq taʼlimi vaziri Sherzod Shermatov Buyuk Britaniya elchisi Timoti Torlot bilan birgalikda Toshkent shahridagi 255-sonli umumtaʼlim maktabi hududida barpo etilayotgan “Ziyo dunyosi bogʻi”ga koʻchat oʻtkazdi.
Buyuk Britaniya elchisi oʻz jamoasi hamda Britaniya Kengashlari (British Council)ning Oʻzbekistondagi vakolatxonasi direktori Denis Vaddingam bilan xayrli ishga oʻz hissalarini qoʻshdi.
Tadbirdan soʻng, Buyuk Britaniya tomoni hamda Xalq taʼlimi vazirligi vakillari maktab yonida joylashgan Toshkent xalqaro taʼlim universitetiga tashrif buyurishdi va u yerda tomonlar ikki mamlakat oʻrtasida taʼlim sohasidagi hamkorlik aloqalarining amaldagi holati hamda istiqbolli loyihalari toʻgʻrisida kelishib oldi.
Elchi 2022-yilning fevralida Londonda boʻlishi kutilayotgan Jahon taʼlim forumiga vazir Sherzod Shermatovni taklif qilib, soʻngi yillarda Oʻzbekistonda, xususan xalq taʼlimi tizimida amalga oshirilgan ijobiy oʻzgarishlarni qoʻllab quvvatlashini hamda oʻzaro hamkorlikka doim tayyorligini taʼkidladi.
Buyuk Britaniya tomoni shuningdek, global oʻzgarishlarni inobatga olgan holda, iqlim oʻzgarishiga doir loyihalarni qoʻllab quvvatlashi, shuning uchun ham “Ziyo dunyosi bogʻi” tadbiriga taklif qilinganidan mamnun ekanligini bildirdi.

As part of the nationwide Green Space project initiated by President Islam Karimov, Sherzod Shermatov, Minister of Public Education, together with British Ambassador Timothy Torlot, planted a sapling in the Garden of Intelligence Garden being built on the territory of Secondary School No. 255 in Tashkent.
The British Ambassador contributed to the good work with his team and Denis Waddingam, Director of the British Council Office in Uzbekistan.
After the event, representatives of the British side and the Ministry of Public Education visited the Tashkent International University of Education near the school, where the parties agreed on the current state and prospects of cooperation between the two countries in the field of education.
Inviting Minister Sherzod Shermatov to the World Education Forum in London in February 2022, the Ambassador said that he supported the positive changes that have taken place in Uzbekistan in recent years, especially in the public education system, and was always ready for cooperation.
The UK side also expressed its support for climate change projects in light of global changes, and was therefore pleased to be invited to the World of Light event.