Joriy yil 10-noyabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Xalq taʼlimi vazirligida tizimiga ajratilayotgan byudjet mablagʻlarining toʻgʻri sarflanishini tashkil qilish va xatoliklarni oldini olish masalalari toʻgʻrisida navbatdan tashqari Hayʼat yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Mazkur Hayʼat yigʻilishida tizimdagi moliyaviy xatoliklar, xususan Andijon shahar xalq taʼlimi boʻlimi tasarrufidagi maktablarda oʻtkazilgan nazorat tadbiri natijalari muhokama qilindi.
Ushbu nazorat tadbiri natijalaridan hamda Oʻzbekiston Respublikasi Hisob palatasinig koʻrsatmasidan kelib chiqib, mazkur holatlarni kelgusida takrorlanmaslik va oldini olish boʻyicha aniq topshiriqlar berildi. Jumladan:
kamchiliklarga yoʻl qoʻygan xodimlarga lavozimidan ozod etishgacha boʻlgan tegishli intizomiy jazo choralarini qoʻllash;
xalq taʼlimi tizimi boʻyicha, ayniqsa, Andijon shahar xalq taʼlimi boʻlimida masʼul xodimlarning aloqadorligi yoki harakatsizligi yuzasidan xizmat tekshiruvini oʻtkazish;
byudjet mablagʻlarining noqonuniy sarflanishi va talon-toroj qilinishi holatlarining profilaktikasini taʼminlash va ularning oldini olish yoʻnalishi boʻyicha choralarni kuchaytirish;
noqonuniy xarajatlarni amalga oshirish xavfi mavjud boʻlgan hududlar boʻyicha alohida “qizil” roʻyxatni shakllantirish hamda ularni doimiy nazorat va kuzatuvga olish yuzasidan amaliy ishlarni yoʻlga qoʻyish boʻyicha aniq vazifalar belgilab berildi.
Hayʼat yigʻilishi qarori bilan Andijon viloyati Xalq taʼlimi boshqarmasi rahbariga tegishli intizomiy jazo chorasi qoʻllanildi.

On November 10 this year, the Ministry of Public Education of the Republic of Uzbekistan held an extraordinary meeting of the Board on the organization of the proper use of budget funds allocated to the system and the prevention of errors.
At the meeting of the Board were discussed financial errors in the system, in particular, the results of the inspection of schools in the Andijan city department of public education.
Based on the results of this control measure and the instructions of the Accounts Chamber of the Republic of Uzbekistan, specific instructions were given to prevent further recurrence of these cases. Including:
to apply appropriate disciplinary measures to the employees who have committed shortcomings, up to dismissal;
to conduct a service inspection of the public education system, in particular, the Andijan city department of public education on the involvement or inaction of officials in charge;
Ensuring the prevention of cases of misappropriation and looting of budget funds and strengthening measures to prevent them;
Specific tasks have been set for the formation of a separate "red" list of areas at risk of illegal expenditures and the implementation of practical work on their permanent control and monitoring.
According to the decision of the board meeting, the head of the Department of Public Education of Andijan region was disciplined.