19-20-oktyabr kunlari Xalq taʼlimi vazirligi tomonidan A.Avloniy nomidagi xalq taʼlimi muammolarini oʻrganish va istiqbollarini belgilash ilmiy-tadqiqot institutida maktab oʻquvchilarining intellektual salohiyatini rivojlantirish, ularda mantiqiy fikrlashlarini kengaytirish, kitobxonlikka boʻlgan qiziqishlarini orttirish maqsadida “Zakovat” intellektual oʻyinlarining “Vazirlik kubogi” respublika turniri oʻtkazilmoqda.
Qoraqalpogʻiston Respublikasi, viloyatlar, Toshkent shahrida (har bir hududda bittadan) jami 14 ta umumtaʼlim maktabi “Zakovat” klubi faoliyatini takomillashtirish hamda rivojlantirish uchun markazlashgan toʻgaraklarni tashkil qilish boʻyicha tayanch maktablari faoliyati yoʻlga qoʻyilgan boʻlib, unda har bir jamoadan 6 nafar oʻquvchi ishtirok etmoqda.
Turnirning ilk kunida jamoa ishtirokchilariga “Jamoani shakllantirish”, “Yosh oʻquvchilarga nodavlat notijorat tashkilotlari tomonidan yaratilayotgan imkoniyatlar” mavzusida seminar-trening oʻtkazildi hamda poytaxtimizning diqqatga sazovor “Yangi Oʻzbekiston”, “Gʻalaba bogʻi”ga sayohat uyushtirildi.

In order to develop the intellectual potential of schoolchildren, expand their logical thinking, increase interest in reading at the Research Institute of the Ministry of Defense, on October 19-20, the Ministry of Public Education organized the Republican "Ministers' Cup" on intellectual games "Zakovat". Study of the problems and prospects of public education.
In total, in 14 secondary schools of the Republic of Karakalpakstan, regions and the city of Tashkent (one in each region), centralized circles were organized to improve and develop the activities of the Zakovat club, in which 6 students are involved. from each team.
On the first day of the tournament, a training seminar was held for team members on the topic “Teambuilding”, “Opportunities created by non-governmental organizations for student youth”, a trip to the capital “New Uzbekistan” and “Victory”. The park".
Today, on the second day of the tournament, the final stage of the republican tournament "Minister's Cup" of intellectual games "Zakovat" has started. Tournament results will be announced.