O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining farmoni
Maktab o‘quvchilarining bilimi va ko‘nikmalarini shakllantirish, ularni milliy hamda umuminsoniy qadriyatlarga sodiqlik ruhida tarbiyalash, o‘qituvchi kasbi nufuzini va pedagoglarning sifat tarkibini oshirish, darsliklar va o‘quv metodik majmualarni zamon talablari asosida takomillashtirish, xalq ta’limi muassasalarining xalqaro standartlarga javob beradigan zamonaviy modellarini barpo etish maqsadida, shuningdek, 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning Taraqqiyot strategiyasini “Inson qadrini ulug‘lash va faol mahalla yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturiga muvofiq:
1. 2022-2026 yillarda xalq ta’limini rivojlantirish bo‘yicha milliy dastur (keyingi o‘rinlarda – Rivojlantirish dasturi) 1-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
2. Quyidagilar Rivojlantirish dasturining asosiy yo‘nalishlari etib belgilansin:
maktab ta’limiga ilg‘or xalqaro tajribalar asosida ishlab chiqilgan Milliy o‘quv dasturini to‘laqonli joriy etish hamda mahalliy va xorijiy mualliflar tomonidan yaratilgan zamonaviy darsliklarni amaliyotga kiritish;
jamiyatda o‘qituvchi kasbi nufuzini oshirish, pedagoglar uchun qulay ijtimoiy sharoitlar yaratish va mehnatini munosib rag‘batlantirish;
o‘qituvchilarning yoshlarga ta’lim va tarbiya berishdagi mas’uliyatini, doimiy kasbiy rivojlanishdagi talabchanligini oshirish;
umumiy o‘rta ta’lim muassasalari uchun milliy kadrlar zaxirasini shakllantirish, ilg‘or maktab direktori va namunali o‘qituvchi mezonlarini ishlab chiqish hamda ular asosida rahbar va pedagog kadrlar faoliyatini baholab borish;
umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida ma’naviy-ma’rifiy ishlarni tizimli tashkil etish, mazkur yo‘nalishda uzluksiz monitoring, baholash va prognozlash mexanizmlarini yo‘lga qo‘yish, bola ta’lim-tarbiyasida oila, ayniqsa, ota-onaning o‘rnini oshirish;
o‘quvchilarning bo‘sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish, ularni kasblarga yo‘naltirish tizimini takomillashtirish;
alohida ta’lim ehtiyojlari bo‘lgan bolalarning xalq ta’limi tizimiga integratsiyasini kuchaytirish hamda inklyuziv ta’lim jarayonlarini jadallashtirish;
umumiy o‘rta ta’limda barcha ma’lumot almashinuvi jarayonlarini Xalq ta’limi tizimini boshqarishning yagona dasturiy majmuasi orqali amalga oshirilishini hamda ushbu sohada elektron davlat xizmatlari ko‘lamini kengaytirish;
umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining navbatlilik koeffitsiyentini optimal darajaga yetkazish, zamonaviy modellar bo‘yicha maktablarni qurish, rekonstruksiya qilish, mukammal ta’mirlash hamda zarur jihozlar bilan ta’minlash.
3. Xalq ta’limi vazirligi tomonidan xalqaro va mahalliy ekspertlar ishtirokida Milliy o‘quv dasturi yaratilganligi va 2021/2022 o‘quv yilidan boshlab 1- va 2-sinflarda 252 nomdagi yangi zamonaviy darsliklar, o‘quvchi mashq daftarlari hamda pedagoglar uchun o‘quv qo‘llanmalar joriy qilinganligi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
Xalq ta’limi vazirligi (B.Saidov):
a) 2024 yil 1 sentyabrga qadar Milliy o‘quv dasturining ta’lim jarayoniga to‘liq joriy etilishini, shu jumladan, 2022 yil yakuniga qadar 3-, 6-, 7- va 10-sinflar uchun, 2023-2024 yillarda 4-, 5-, 8-, 9- va 11-sinflar uchun darsliklar, mashq daftarlari hamda o‘quv qo‘llanmalar yaratilishini ta’minlasin;
b) maxsus elektron tizimlar (S-testing, Onlineedu, Raqamli darsliklar va boshqalar) orqali:
2022 yil yakuniga qadar yangi avlod darsliklari uchun 10 ta mobil elektron resurs va 100 ta multimedia mahsulotlarini yaratsin;
2022 yil 1 sentyabrga qadar 3-, 6-, 7- va 10-sinf o‘qituvchilarini Milliy o‘quv dasturi asosida ishlab chiqilgan qisqa muddatli malaka oshirish kurslarida o‘qitsin;
v) pedagog kadrlar hamda o‘quvchilarning bilim va ko‘nikmalarini baholash natijalari bo‘yicha aniqlangan bo‘shliqlardan, shuningdek, ota-onalar, ekspertlar va boshqa shaxslarning takliflaridan kelib chiqib, Milliy o‘quv dasturini doimiy ravishda takomillashtirib borsin.
4. Davlat umumiy o‘rta ta’lim muassasalariga Xalq ta’limi vazirligi bilan kelishgan holda o‘quv jarayoniga xalqaro tan olingan ta’lim dasturlarini joriy qilish, shu jumladan, davlat ta’lim standartlari doirasida o‘quv dasturlariga o‘zgartirish kiritish hamda darsliklarni tanlashga (ona tili, adabiyot, tarix, tarbiya va huquq fanlaridan tashqari) ruxsat etilsin.
bir oy muddatda davlat umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining o‘quv jarayoniga xalqaro tan olingan ta’lim dasturlarini joriy qilish tartibini tasdiqlasin;
ikki oy muddatda xalqaro tan olingan ta’lim dasturlari ro‘yxatini shakllantirsin hamda o‘zining rasmiy veb-saytiga joylashtirsin;
umumiy o‘rta ta’lim muassasalariga ularning o‘quv jarayoniga xalqaro tan olingan ta’lim dasturlarini joriy qilishga ko‘maklashsin, shu jumladan, ta’lim sohasida xizmat ko‘rsatuvchi xorijiy tashkilotlar bilan muzokaralar olib borsin hamda dasturlarni sotib olish va amaliyotga tatbiq etish uchun zarur mablag‘larni ajratsin.
5. Xalq ta’limi vazirligidan tashqari boshqa vazirlik va idoralarga umumiy o‘rta ta’limning o‘quv-rejalari va dasturlariga o‘zgartirish kiritish va maktablarda yangi fan joriy qilishni nazarda tutuvchi qonunchilik hujjatlarini ishlab chiqish bo‘yicha tashabbus bilan chiqish taqiqlansin.
Vazirlar Mahkamasi vazirlik va idoralar tomonidan mazkur bandda nazarda tutilgan taqiqqa amal qilinishi ustidan qat’iy nazorat o‘rnatsin.
6. Quyidagilar tashkil etilsin:
Xalq ta’limi xodimlarini qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish hududiy markazlari negizida Pedagoglarni yangi metodikalarga o‘rgatish milliy markazlari (keyingi o‘rinlarda – Pedagogika markazlari);
A.Avloniy nomidagi xalq ta’limi muammolarini o‘rganish va istiqbollarini belgilash ilmiy-tadqiqot instituti negizida A.Avloniy nomidagi pedagoglarni kasbiy rivojlantirish va yangi metodikalarga o‘rgatish milliy-tadqiqot instituti (keyingi o‘rinlarda – Milliy-tadqiqot instituti).
Nizomiy nomidagi Toshkent davlat pedagogika universiteti (keyingi o‘rinlarda – Toshkent davlat pedagogika universiteti) hamda uning huzuridagi ta’lim va ilmiy tashkilotlar Xalq ta’limi vazirligi tasarrufiga o‘tkazilsin.
Toshkent davlat pedagogika universiteti pedagogika yo‘nalishi bo‘yicha o‘quv dasturlarni ishlab chiqishda yetakchi oliy ta’lim muassasasi etib belgilansin.
7. Xalq ta’limi vazirligining pedagog kadrlarni kompetensiyalarga asoslangan va kasbiy ko‘nikmalarni shakllantirishga qaratilgan metodikalar (keyingi o‘rinlarda – zamonaviy metodikalar) bo‘yicha o‘qitish amaliyotini joriy qilish to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin.
Xalq ta’limi vazirligi (B.Saidov) Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi (A.Toshkulov), Maktabgacha ta’lim vazirligi (A.Shin) hamda Ta’lim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasi (U.Tashkenbayev) bilan birgalikda pedagog kadrlarni zamonaviy metodikalar asosida o‘qitish amaliyotini joriy qilish uchun:
a) pedagog kadrlarni qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish yo‘nalishida:
2022 yil 1 sentyabrga qadar Pedagogika markazlariga aniq va tabiiy fanlar bo‘yicha malakali xorijiy mutaxassislarni jalb qilsin;
2022 yil 1 iyulga qadar Pedagogika markazlari huzurida xorijiy mutaxassislar, umumiy o‘rta, o‘rta maxsus, professional va oliy ta’lim tashkilotlari hamda Pedagogika markazlarining malakali xodimlaridan iborat bo‘lgan trenerlar guruhlarini shakllantirsin;
2022 yil yakuniga qadar trenerlar guruhlari bilan birgalikda joylarga chiqqan holda kamida 20 foiz umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida pedagoglar uchun zamonaviy metodikalarga asoslangan sayyor o‘quv mashg‘ulot va seminar-treninglar o‘tkazilishini ta’minlasin;
pedagog kadrlarning malakasini oshirishga bevosita jalb qilingan trenerlarga ularning ish faoliyati natijasiga qarab, oylik ish haqiga 100 foizgacha miqdorda qo‘shimcha ustama haq to‘lab borsin;
2022 yil yakuniga qadar maktab o‘qituvchilari uchun “Uzluksiz kasbiy ta’lim” maxsus elektron platformasida pedagogik faoliyatdan ajralmagan holda amalga oshiriladigan qo‘shimcha individual malaka oshirish kurslarini joriy etsin;
b) ta’lim dasturlarini takomillashtirish yo‘nalishida:
zamonaviy metodikalarga asoslangan ta’lim dasturlari va darsliklarni xarid qilish hamda umumiy o‘rta ta’lim tizimiga joriy qilish choralarini ko‘rsin;
2022 yil 1 avgustga qadar malakali xorijiy mutaxassislarni jalb qilgan holda Toshkent davlat pedagogika universiteti hamda Pedagogika markazlarining o‘quv-rejalari va dasturlarini to‘liq qayta ko‘rib chiqsin hamda xalqaro talablar asosida takomillashtirsin;
2023 yil 1 sentyabrga qadar Respublika ta’lim markazi hamda Toshkent davlat pedagogika universiteti bilan birgalikda ta’lim jarayonini Milliy o‘quv dasturi asosida tashkil etishga qaratilgan metodikalarni ishlab chiqsin va ushbu metodikalarning umumiy o‘rta va o‘rta maxsus ta’lim tashkilotlari, pedagogika yo‘nalishidagi professional va oliy ta’lim muassasalari hamda Pedagogika markazlarida joriy qilinishini ta’minlasin;
v) pedagog kadrlarni tayyorlash yo‘nalishida:
2022/2023 o‘quv yilidan boshlab Toshkent davlat pedagogika universitetining kunduzgi ta’lim shaklida tahsil olayotgan 2-4-bosqich talabalari uchun haftalik o‘quv mashg‘ulotlari “4+2” tartibida, shu jumladan, darslarning 4 kuni oliy ta’lim muassasasida, 2 kuni umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida amaliyot o‘tash tartibida olib borilishini ta’minlasin;
Prezident ta’lim muassasalari agentligi bilan hamkorlikda Toshkent davlat pedagogika universiteti talabalarining tanishuv va malakaviy amaliyotlarini, umumiy o‘rta ta’lim muassasalari bilan birga Prezident, ijod va ixtisoslashtirilgan maktablarda ham tashkil etish choralarini ko‘rsin;
Toshkent davlat pedagogika universitetida o‘quv dasturlari o‘zaro yaqin bo‘lgan bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha asosiy va qo‘shimcha mutaxassislik (kvalifikatsiya) berish tartibini yo‘lga qo‘ysin;
Toshkent davlat pedagogika universiteti talabalarining ilmiy-tadqiqot va kasbiy ko‘nikmalarini oshirish maqsadida dars jarayonlariga soha mutaxassislari va olimlarni jalb etsin.
Moliya vazirligi (T.Ishmetov) 2022 yil yakuniga qadar maktablarda zamonaviy metodikalar asosida o‘qitish amaliyotini joriy qilish uchun Xalq ta’limi vazirligiga zarur mablag‘larni ajratsin.
8. Xalq ta’limi vazirligi (B.Saidov):
2023 yil 1 avgustga qadar ta’lim sohasida xizmat ko‘rsatuvchi vakolatli xalqaro tashkilotlarni (keyingi o‘rinlarda – vakolatli xalqaro tashkilotlar) jalb qilgan holda pedagog kadrlarning umumta’lim fanlari bo‘yicha bilim darajasi va kasbiy mahoratini baholash tizimini ishlab chiqsin va amaliyotga joriy qilsin;
2024 yil 1 yanvarga qadar pedagog kadrlarning umumta’lim fanlari bo‘yicha bilim darajasi va kasbiy mahoratini baholash tizimining xalqaro standartlar talablariga javob berishini sertifikatsiyadan o‘tkazsin.
9. Shunday tartib o‘rnatilsinki, unga muvofiq 2022 yil 1 sentyabrdan boshlab Xalq ta’limi vazirligi tizimidagi umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida:
a) umumta’lim fanlari bo‘yicha tegishli darajadagi sertifikatga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga har oylik qo‘shimcha ustama quyidagi tartibda to‘lanadi:
xalqaro tan olingan sertifikatga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga – ularning tarif stavkasiga nisbatan 50 foiz miqdorida;
xalqaro standartlar talablariga javob beradigan milliy baholash tizimida olingan sertifikatga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga – ularning tarif stavkasiga nisbatan 50 foiz miqdorida. Bunda, milliy baholash tizimining xalqaro standartlar talablariga javob berishi vakolatli xalqaro tashkilotlar tomonidan tasdiqlangan bo‘lishi lozim;
mazkur bandning to‘rtinchi xatboshisida ko‘rsatilgan talablarga muvofiq bo‘lmagan Davlat test markazining milliy baholash tizimida olingan sertifikatga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga – ularning tarif stavkasiga nisbatan 20 foiz miqdorida (chet tili bo‘yicha sertifikatlar bundan mustasno);
b) mazkur bandning to‘rtinchi xatboshisida ko‘rsatilgan talablarga muvofiq bo‘lmagan Davlat test markazining milliy baholash tizimida chet tili bo‘yicha olingan sertifikatga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga har oylik qo‘shimcha ustama:
2025 yil 1 yanvarga qadar – ularning tarif stavkasiga nisbatan 50 foiz miqdorida;
2025 yil 1 yanvardan boshlab – ularning tarif stavkasiga nisbatan 20 foiz miqdorida to‘lanadi;
v) har oylik qo‘shimcha ustama sertifikat amal qilish muddati davomida, lekin uch yildan ko‘p bo‘lmagan vaqt mobaynida to‘lanadi;
g) umumta’lim fanlari bo‘yicha bir nechta sertifikatga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga har oylik qo‘shimcha ustama yuqoriroq ustama olish huquqini beruvchi sertifikat bo‘yicha to‘lanadi.
Xalq ta’limi vazirligi (B.Saidov) Moliya vazirligi (T.Ishmetov) bilan kelishgan holda har yili 1 avgustga qadar quyidagilarni tasdiqlasin va o‘zining rasmiy veb-saytiga joylashtirilishini ta’minlasin:
milliy baholash tizimi muvofiq bo‘lishi lozim bo‘lgan xalqaro standartlar ro‘yxatini;
ta’lim sohasida xizmat ko‘rsatuvchi vakolatli xalqaro tashkilotlar ro‘yxatini;
xalqaro tan olingan va milliy baholash tizimida berilgan sertifikatlar (ularning kombinatsiyasi) ro‘yxatini hamda har oylik ustama olish uchun ularning eng kam darajasini.
10. Davlat test markazi (M.Karimov) O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2012 yil 10 dekabrdagi “Chet tillarni o‘rganish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-1875-son qaroriga muvofiq chet tili fani o‘qituvchilariga 30 va 15 foiz miqdorida ustama olish huquqini beradigan ma’lumotnomalar berish amaliyotini tugatsin.
Belgilansinki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2012 yil 10 dekabrdagi “Chet tillarni o‘rganish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-1875-son qaroriga muvofiq chet tili fani bo‘yicha ma’lumotnoma olgan o‘qituvchilarning ustamalari, ushbu ma’lumotnomalar amal qilish muddati davomida saqlab qolinadi.
11. Xalq ta’limi vazirligi (B.Saidov) Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi (N.Xusanov) bilan birgalikda 2022 yil 1 dekabrga qadar maktab direktori lavozimiga nomzodlarning bilim va ko‘nikmalarini baholash hamda baholash natijasi bo‘yicha ularga menejerlik sertifikatini berish amaliyotini yo‘lga qo‘ysin.
Belgilab qo‘yilsinki, 2023 yil 1 yanvardan boshlab:
maktab direktori lavozimiga nomzodlar menejerlik sertifikatini olish uchun Milliy-tadqiqot institutida maxsus pullik dasturlar asosida jamoada ishlash va ota-onalar bilan muloqot qilish, boshqaruv, moliyaviy hisob-kitoblarni amalga oshirish hamda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari ko‘nikmalariga o‘qitiladi;
o‘qitish yakuni bo‘yicha Milliy-tadqiqot instituti tomonidan maktab direktori lavozimiga nomzodlarning boshqaruv sohasiga oid bilim va ko‘nikmalari baholanadi hamda natijasi bo‘yicha menejerlik sertifikati beriladi;
maktab direktori lavozimiga nomzodlar faqat menejerlik sertifikatiga ega bo‘lgan shaxslar orasidan tanlab olinadi va kelishish uchun xalq deputatlari tuman (shahar) Kengashlariga taqdim etiladi;
maktab direktorini ish beruvchining tashabbusiga ko‘ra lavozimdan ozod etish uchun xalq deputatlari tuman (shahar) Kengashlari bilan kelishish talab etilmaydi.
12. Yuqori ko‘rsatkichlarga erishgan pedagoglarni qo‘shimcha rag‘batlantirish va malakali xodimlar faoliyatini yanada qo‘llab-quvvatlash maqsadida Xalq ta’limi vazirligi huzurida yuridik shaxs maqomiga ega bo‘lmagan Xalq ta’limi vaziri jamg‘armasi tashkil etilsin.
Vazirlar Mahkamasi bir oy muddatda Xalq ta’limi vaziri jamg‘armasini tashkil etish bo‘yicha Hukumat qarorini qabul qilsin.
Moliya vazirligi (T.Ishmetov) 2022 yilda Xalq ta’limi vaziri jamg‘armasiga Davlat byudjetidan 300 milliard so‘m mablag‘ ajratilishini ta’minlasin.
13. 2022 yil 1 sentyabrdan boshlab Xalq ta’limi vazirligi tizimidagi umumiy o‘rta ta’lim muassasalari kutubxonalari va “Bolalar kutubxonalari” xodimlarining lavozim maoshi miqdori 1,2 baravarga oshirilsin.
14. Moliya vazirligi (T.Ishmetov) mazkur farmonda belgilangan tadbirlarni amalga oshirish bilan bog‘liq xarajatlarni qoplash uchun tegishli mablag‘larni 2023 yildan boshlab Davlat byudjeti parametrlarida nazarda tutib borsin.
15. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim farmonlariga 2-ilovaga muvofiq o‘zgartirishlar kiritilsin.
16. Xalq ta’limi vazirligi boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu farmondan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
17. Mazkur farmonning ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib xalq ta’limi vaziri B.O.Saidov hamda moliya vaziri T.A.Ishmetov belgilansin.
Farmon ijrosini har chorakda muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisi A.A.Abduvaxitov zimmasiga yuklansin.

Decree of the President of the Republic of Uzbekistan
In order to form the knowledge and skills of schoolchildren, educate them in the spirit of commitment to national and universal values, increase the prestige of the teaching profession and the quality of teachers, improve textbooks and teaching materials in line with modern requirements, build modern models of public education. In accordance with the state program for the implementation of the Development Strategy of New Uzbekistan for 2022-2026 in the "Year of Human Dignity and Active Neighborhood":
1. To approve the National program on development of public education for 2022-2026 (further - the Development program) according to appendix 1.
2. To determine the following as the main directions of the Development program:
full implementation of the National Curriculum in school education, developed on the basis of best international practices, and the implementation of modern textbooks created by local and foreign authors;
increase the prestige of the teaching profession in society, create favorable social conditions for teachers and provide appropriate incentives for their work;
increase the responsibility of teachers in the education and upbringing of young people, their demands for continuous professional development;
formation of the national staff reserve for general secondary education institutions, development of criteria for advanced school principals and exemplary teachers, and on their basis to evaluate the activities of leaders and teachers;
Systematic organization of spiritual and educational work in general secondary education, the establishment of mechanisms for continuous monitoring, evaluation and forecasting in this area, increasing the role of the family, especially parents in the education of children;
meaningful organization of leisure time of students, improvement of the system of their professional orientation;
strengthening the integration of children with special educational needs into the public education system and accelerating the process of inclusive education;
implementation of all information exchange processes in general secondary education through a single software package for the management of the public education system, as well as the expansion of e-government services in this area;
optimizing the queuing ratio of general secondary education institutions, construction, reconstruction, overhaul and provision of necessary equipment for schools of modern models.
3. For information, the Ministry of Public Education has developed a National Curriculum with the participation of international and local experts and introduced 252 new modern textbooks, exercise books and textbooks for teachers in 1st and 2nd grades from the 2021/2022 academic year.
Ministry of Public Education (B.Saidov):
a) Full implementation of the National Curriculum in the educational process by September 1, 2024, including for grades 3, 6, 7 and 10 by the end of 2022, 4, 5, 8 in 2023-2024. Ensure the creation of textbooks, exercise books and textbooks for 9th and 11th grades;
b) through special electronic systems (S-testing, Onlineedu, Digital textbooks, etc.):
Create 10 mobile electronic resources and 100 multimedia products for the new generation of textbooks by the end of 2022;
By September 1, 2022, train 3rd, 6th, 7th and 10th grade teachers in short-term professional development courses developed on the basis of the National Curriculum;
(c) Continuously improve the National Curriculum, based on the gaps identified by the teaching staff and the assessment of students' knowledge and skills, as well as suggestions from parents, experts and others.
4. Introduce internationally recognized educational programs in public secondary schools in coordination with the Ministry of Public Education, including changes in curricula and selection of textbooks within the framework of state educational standards (except for native language, literature, history, education and law). ) be allowed.
within a month to approve the procedure for the introduction of internationally recognized educational programs in the educational process of state general secondary education institutions;
within two months to compile a list of internationally recognized educational programs and place it on its official website;
to assist general secondary education institutions in introducing internationally recognized educational programs into their educational process, including negotiations with foreign organizations providing services in the field of education, and to allocate the necessary funds for the purchase and implementation of programs.
5. Prohibit other ministries and departments, except the Ministry of Public Education, from initiating amendments to the curricula and programs of general secondary education and the development of legislation to introduce new subjects in schools.
To the Cabinet of Ministers to establish strict control over observance by ministries and departments of the prohibition provided by this item.
6. To organize the following:
National centers for training teachers in new methods on the basis of regional centers for retraining and advanced training of public educators (hereinafter - Pedagogical Centers);
National Research Institute for Professional Development and Training of Teachers in New Methods named after A. Avloni (hereinafter - the National Research Institute) on the basis of the Research Institute for the Study of Problems and Prospects of Public Education named after A. Avloni.
To transfer the Tashkent State Pedagogical University named after Nizami (hereinafter - Tashkent State Pedagogical University) and its educational and scientific organizations to the Ministry of Public Education.
To determine Tashkent State Pedagogical University as a leading higher education institution in the development of curricula in the field of pedagogy.
7. To approve the proposal of the Ministry of Public Education on introduction of practice of training of pedagogical staff on methods based on competencies and directed on formation of professional skills (further - modern methods).
The Ministry of Public Education (B.Saidov) together with the Ministry of Higher and Secondary Special Education (A.Tashkulov), the Ministry of Preschool Education (A.Shin) and the State Inspectorate for Education Quality Control (U.Tashkenbaev) introduced the practice of teaching teachers on the basis of modern methods to do:
a) in the direction of retraining and advanced training of teachers:
To attract qualified foreign specialists in exact and natural sciences to the Pedagogical Centers by September 1, 2022;
By July 1, 2022, to form groups of trainers at the Pedagogical Centers, consisting of foreign specialists, general secondary, secondary special, professional and higher education institutions and qualified staff of the Pedagogical Centers;
By the end of 2022, ensure that at least 20% of general secondary education institutions, together with groups of trainers, conduct mobile trainings and seminars for teachers based on modern methods;
to pay additional bonuses to trainers directly involved in the professional development of teaching staff in the amount of up to 100% of their monthly salary, depending on the results of their work;
By the end of 2022 to introduce additional individual training courses for school teachers, which will be carried out on a special electronic platform "Continuing professional education" inseparable from pedagogical activities;
b) to improve educational programs:
to take measures to purchase educational programs and textbooks based on modern methods and to introduce them into the general secondary education system;
By August 1, 2022 to fully review the curricula and programs of Tashkent State Pedagogical University and Pedagogical Centers with the involvement of qualified foreign specialists and improve them in accordance with international requirements;
By September 1, 2023, together with the Republican Center for Education and Tashkent State Pedagogical University to develop methods aimed at organizing the educational process on the basis of the National Curriculum and introduce these methods in general secondary and secondary special education institutions, professional and higher pedagogical institutions and pedagogical centers provide;
c) in the field of teacher training:
Starting from the 2022/2023 academic year, weekly classes for full-time students of Tashkent State Pedagogical University in the form of full-time education in the "4 + 2" mode, including 4 days of internships in higher education institutions, 2 days in general secondary education ensure that it is carried out in the order;
The President, in cooperation with the Agency for Educational Institutions, should take measures to organize acquaintance and qualification internships for students of Tashkent State Pedagogical University, as well as general secondary education institutions, the President, creative and specialized schools;
To establish the procedure for awarding basic and additional specializations (qualifications) in the areas of bachelor's education, the curricula of which are close to each other at the Tashkent State Pedagogical University;
Involve specialists and scientists in the teaching process in order to improve the research and professional skills of students of Tashkent State Pedagogical University.
The Ministry of Finance (T. Ishmetov) to allocate the necessary funds to the Ministry of Public Education for the introduction of modern teaching methods in schools by the end of 2022.
8. Ministry of Public Education (B.Saidov):
By August 1, 2023 to develop and implement a system for assessing the level of knowledge and professional skills of teachers in general education with the involvement of competent international organizations providing services in the field of education (hereinafter - the competent international organizations);
By January 1, 2024 to certify that the system of assessment of the level of knowledge and professional skills of teachers in general education meets the requirements of international standards.
9. To establish the order according to which from September 1, 2022 in general secondary educational institutions of system of the Ministry of Public Education:
a) Teachers who have a certificate of the appropriate level in general education are paid a monthly supplement in the following order:
pedagogical staff with an internationally recognized certificate - in the amount of 50 percent of their tariff rate;
to pedagogical staff with a certificate obtained in the national evaluation system that meets the requirements of international standards - in the amount of 50 percent of their tariff rate. In this case, the compliance of the national evaluation system with the requirements of international standards must be confirmed by the competent international organizations;
10. The State Testing Center (M.Karimov) in accordance with the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated December 10, 2012 No PP-1875 "On measures to further improve the system of learning foreign languages" complete the practice of issuing references.
It should be noted that in accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated December 10, 2012 No PP-1875 "On measures to further improve the system of learning foreign languages", teachers who have received a certificate in a foreign language
11. The Ministry of Public Education (B.Saidov) together with the Ministry of Employment and Labor Relations (N.Khusanov) until December 1, 2022 to establish a practice of assessing the knowledge and skills of candidates for the position of school principal and issuing them management certificates.
It should be noted that from January 1, 2023:
Candidates for the position of school principal are trained in team work and communication with parents, management, financial accounting and information and communication technologies on the basis of special paid programs at the National Research Institute to obtain a certificate of management;
Upon completion of the training, the National Research Institute will assess the knowledge and skills of candidates for the position of school principal in the field of management and issue a certificate of management;
candidates for the position of school principal shall be selected only from among persons with a management certificate and submitted to the district (city) Councils of People's Deputies for approval;
the agreement of the district (city) Councils of People's Deputies is not required for the dismissal of the school principal at the initiative of the employer.
12. In order to provide additional incentives to teachers who have achieved high results and further support the activities of qualified personnel, to establish the Fund of the Minister of Public Education under the Ministry of Public Education, which does not have the status of a legal entity.
The Cabinet of Ministers shall, within one month, adopt a Government decision on the establishment of the Fund of the Minister of Public Education.
To the Ministry of Finance (T.Ishmetov) to provide allocation of 300 billion soums from the state budget to Fund of the Minister of Public Education in 2022.
13. From September 1, 2022 to increase the salary of employees of libraries of general secondary education and "Children's Libraries" in the system of the Ministry of Public Education by 1.2 times.
14. To the Ministry of Finance (T.Ishmetov) to provide in the parameters of the State budget from 2023 the corresponding means for covering of the expenses connected with implementation of the measures established by this decree.
15. To make changes to some decrees of the President of the Republic of Uzbekistan according to appendix 2.
16. To the Ministry of Public Education together with other interested ministries and departments in two-month term to make offers to the Cabinet of Ministers on changes and additions to the legislation following from this decree.
17. To appoint the Minister of Public Education BO Saidov and the Minister of Finance TA Ishmetov as responsible and personally responsible for the effective organization of the implementation of this Decree.
The Prime Minister of the Republic of Uzbekistan AN Aripov and Adviser to the President of the Republic of Uzbekistan AA Abduvakhitov shall be responsible for quarterly discussion of the implementation of the decree, coordination and control over the activities of the agencies responsible for its implementation.