Xalq taʼlimi tizimidagi muammolarni “maktabbay” o‘rganish va sohadagi islohotlarni pedagoglarga yetkazish maqsadida Farg‘ona viloyatida bo‘lib turgan Xalq taʼlimi vazirligi mutasaddilari bugun oltiariqlik pedagoglar bilan uchrashdi. Xususan, tumandagi 1-maktabda bo‘lib, o‘quvchilar uchun yaratilgan sharoit va mavjud muammolar o‘rganildi.
Ayni vaqtda ushbu maktabda 2400 nafardan ziyod o‘quvchi ikki navbatda taʼlim olmoqda. Tuman hokimligi bilan birgalikda yangi o‘quv yiliga qadar maktabda qo‘shimcha o‘quvchi o‘rni yaratishga kelishib olindi.
Pedagoglar bilan muloqotda esa kuni kecha Prezidentimiz tomonidan imzolangan kelgusi 5 yilda xalq taʼlimi sohasini rivojlantirish milliy dasturini amalga oshirishga oid Farmon va Qarorlarining ahamiyati haqida suhbatlashildi.
Shuningdek, o‘quvchilarni maʼnaviy yetuk inson qilib tarbiyalashda o‘qituvchilar masʼuliyati, mamlakat taraqqiyoti pedagoglarga bog‘liq ekanligi, kasb-hunarga yo‘naltirishda 5-6 ta kasb bilan chegaralanmasdan, o‘quvchilarni ko‘proq kasblar bilan tanishtirish zarurligi taʼkidlandi. Shundagina bitiruvchilar farovon hayotga erishib, Oltiariq tumani, qolaversa Farg‘ona viloyati va mamlakatimiz taraqqiy etishi haqida tushuncha berildi.

Officials of the Ministry of Public Education, who are in Fergana region, met with six-year-old teachers today to study the problems in the public education system "schoolless" and inform teachers about the reforms in the field. In particular, he visited the 1st school in the district and studied the conditions created for students and the existing problems.
Currently, more than 2,400 students study at the school in two shifts. It was agreed with the district administration to create additional student places in the school before the new school year.
During the conversation with teachers, they discussed the importance of the Decrees and Resolutions signed yesterday by the President on the implementation of the National Program for the Development of Public Education for the next 5 years.
It was also noted that the responsibility of teachers in educating students as spiritually mature people, the development of the country depends on teachers, the need to introduce students to more professions, not limited to 5-6 professions. Only then did the graduates achieve a prosperous life and gain insight into the development of Altiyarik district, as well as Fergana region and our country.
At the end of the conversation, two experienced teachers, Atham Yuldashev and Fatima Yuldasheva, who have been working at the school for many years, were presented with laptops.