Xalq taʼlimi vazirligi mutasaddilari ijtimoiy tarmoqlar orqali murojaat etgan ustozlarning takliflari bo‘yicha Furqat tumanidagi umumtaʼlim maktablarga bordi. Xususan, tumandagi 13-maktabda bo‘lib, maktab binosini rekonstruksiya qilgan holda o‘quv xonalari, sport zal, faollar zali, oshxonani mukammal taʼmirlash uchun Investitsiya dasturiga qo‘shimcha kiritish zarurligi taʼkidlandi.
11-sinf o‘quvchilari bilan muloqot qilinib, maktabda olgan bilimi, egallaydigan kasblari yuzasidan savol-javob o‘tkazildi. Vazir 11-sinf o‘quvchisi Diyora Mirzaganiyeva bilan ingliz tilida erkin muloqot qilib, uning keng tafakkuri, teran fikrlashini eʼtirof etdi va unga noutbuk hamda planshet sovg‘a qildi.
Shuningdek, vazir tumandagi 14-maktabda ham bo‘lib, 11-sinf bitiruvchisi Naima Hasanova bilan muloqot qildi. Kitob o‘qishi orqali bilim va dunyoqarashini oshirayotgan, maqsadi sari astoydil harakat qilayotgan isteʼdodli o‘quvchiga noutbuk sovg‘a qilindi.
Maktab rahbariga mamlakat kelajagiga daxldor bo‘lib, o‘qituvchilarning masʼuliyatini oshirish zarurligi taʼkidlandi.
Maktabning ingliz tili o‘qituvchisi Yulduz Do‘ltayeva bilan muloqot qilinib, sohani rivojlantirish yuzasidan takliflari tinglandi.

Officials of the Ministry of Public Education visited secondary schools in Furkat district at the suggestion of teachers who applied through social networks. In particular, he visited the 13th school in the district and noted the need to add to the Investment Program for the overhaul of classrooms, gym, activists' hall, kitchen with the reconstruction of the school building.
The 11th grade students were interviewed and asked questions about their school education and professions. The Minister spoke fluently in English with 11th grader Diyora Mirzaganieva, acknowledging her broad-mindedness and deep thinking, and presented her with a laptop and a tablet.
The Minister also visited the 14th school in the district and talked to 11th grade graduate Naima Hasanova. A laptop was presented to a talented student who is increasing his knowledge and outlook through reading a book and is working hard towards his goal.
The head of the school was stressed the need to increase the responsibility of teachers in relation to the future of the country.
The school's English teacher Yulduz Doltaeva was interviewed and suggestions for the development of the field were heard.