Xalq taʼlimi vaziri Sherzod Shermatov Qashqadaryo viloyatiga ishchi tashrifi chogʻida Dehqonobod tumanidagi “sariq” toifali hududda boʻlgan maktabda oʻquvchilarni oʻzini-oʻzi band qilishdagi faoliyati bilan yaqindan tanishdi. Jumladan, tumandagi 70-, 77-umumiy oʻrta taʼlim maktab oʻquvchilarining mebel ishlab chiqarish sexida amalga oshirayotgan ishlarini koʻzdan kechirib, ularning har oylik daromadi bilan qiziqdi. Suhbat yakunida oʻquvchilarga jahon durdona asarlari toʻplamini sovgʻa qildi.
Tumandagi 70-umumiy oʻrta taʼlim maktabida ota kasblari orqasidan oilasiga daromad keltirayotgan oʻquvchilar bilan uchrashdi. Bugun ushbu taʼlim maskanida 100 nafar pedagog faoliyat olib boradi, shundan 6 nafari oliy toifali, 38 nafari birinchi toifali va 42 nafari ikkinchi toifali pedagoglardir. Maktabda tashkil etilgan Baxshichilik toʻgaragi va uning rahbari Oʻzbekiston xalq baxshisi Qahhor Rahimov hamda uning shogirdlari ijodidan bahramand boʻldi. Bugungi kunda maktab binosi joriy taʼmirdan chiqarilib, yangi oʻquv yiliga shay holga keltirilgan.
Shuningdek vazir Dehqonobod tumanidagi 85- umumiy oʻrta taʼlim maktabida boʻlib, u yerda muhim besh tashabbus doirasida amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishdi. Shuningdek, maktabning kutubxona faoliyati bilan tanishar ekan bolalarning kitobga boʻlgan qiziqishlarini eʼtirof etib, maktab kutubxonasiga kitoblar toʻplamini sovgʻa qildi.
Shundan soʻng soha masʼullari va Dehqonobod tumani hokimi ishtirokida tumandagi 35-umumiy oʻrta taʼlim maktabini ochilish marosimida ishtirok etdi.
Zamonaviy qiyofaga kelgan maktab Investitsiya dasturi asosida 2 mlrd. 320 mln. soʻm mablagʻ hisobidan mukammal taʼmirdan chiqarilgan. Xalq taʼlim vaziri maktabda amalga oshirilgan taʼmirlash ishlari bilan tanishib, maktab jamoasi bilan suhbatlashdi.
Tumandagi 23-maktabda vazir taʼlim sifati boʻyicha muammolar va ularni bartaraf etish haqida soʻz bordi. Joylarda oʻqituvchilarning oʻz ustida ishlashi va malakasini oshirishga katta ahamiyat berilmayotganligi taʼkidlandi. Dehqonobod tumani xalq taʼlimi boʻlimi masʼullariga taʼlim sifati past boʻlgan maktablarning muammolarini oʻrganish va kerakli choralar koʻrish boʻyicha bir qator topshiriqlar berildi.
Tumandagi 35-umumiy oʻrta taʼlim maktabiga xalq taʼlimi vazirligi tomonidan interaktiv doska taqdim etildi.
Xalq taʼlimi vaziri tomonidan oʻqituvchilarni qiynab turgan muammolarga javob hamda taʼlim sifatini oshirish yuzasidan zaruriy takliflar berildi.

MINISTER OF PUBLIC EDUCATION MET WITH KASHKADAR STUDENTS GETTING INCOME THROUGH CRAFTS
During a working visit to the Kashkadarya region, the Minister of Public Education Sherzod Shermatov got acquainted with the activities of the students of the “Yellow” school in the Dekhkanabad region. In particular, he inspected the work of secondary school students in the 70th and 77th districts in the furniture workshop and was interested in their monthly income. At the end of the conversation, he presented the students with a collection of world masterpieces.
photo2021-08-2718-54-22.jpg
At the 70th Comprehensive High School in the district, my father met with students who, through their careers, earn a living for their families. To date, 100 teachers work in this educational institution, including 6 teachers of the highest category, 38 teachers of the first category and 42 teachers of the second category. The bakhshi group of the school and its leader, the people's bakhshi of Uzbekistan, Kakhkhor Rakhimov, and his students worked with pleasure. Today the school building has been repaired and is ready for the new academic year.
The minister also visited the 85th secondary school of the Dekhkanabad region, where he got acquainted with the work carried out within the framework of five important initiatives. He also donated a collection of books to the school library, noting the children's interest in books while getting to know the school's library activities.
After that, he took part in the opening ceremony of the 35th secondary school of the district with the participation of officials and the akim of the Dekhkanabad district.
photo2021-08-2718-54-21.jpg
The modern school will receive 2 billion soums under the Investment Program. 320 million UAH UZS was completely repaired at the expense of funds. The Minister of Public Education got acquainted with the repair work carried out at the school and talked with the school staff.
At school No. 23 of the district, the minister spoke about the problems in the quality of education and ways to overcome them. It is noted that little attention is paid to self-improvement and advanced training of teachers in this area. Employees of the public education department of the Dekhkanabad region were given a number of instructions to study the problems of schools with poor quality of education and take the necessary measures.photo2021-08-2719-04-23.jpg
The Ministry of Public Education provided an interactive whiteboard to the 35th secondary school of the district.
The Minister of Public Education gave the necessary recommendations to solve the problems facing teachers and improve the quality of education.