Ayni damda Xalq taʼlimi vaziri Sherzod Shermatov Qashqadaryo viloyatida boʻlib turibdi. Vazirning dastlabki tashrifi Chiroqchi tumanidagi taʼlim sifati past boʻlgan maktab, jumladan, Chiroqchi tumanidagi 134-maktabni faoliyati bilan tanishishdan boshladi.
Tashrif chogʻida tuman maktablarida taʼlim sifati boʻyicha muammolar va ularni bartaraf etish haqida soʻz bordi. Joylarda oʻqituvchilarning oʻz ustida ishlashi va malakasini oshirishga katta ahamiyat berilmayotganligi taʼkidlandi. Chiroqchi tumani xalq taʼlimi boʻlimi masʼullariga taʼlim sifati past boʻlgan maktablarning muammolarini oʻrganish va kerakli choralar koʻrish boʻyicha topshiriq berildi.
Baʼzi maktablarda oliy maʼlumotli oʻqituvchilarni ishga jalb qilishda muammolar borligi qayd etildi. Ayni damda Samarqand viloyatidan ushbu maktabga 2 nafar oʻqituvchi jalb qilingan. Kelgusida mahoratli oʻqituvchilar maktabda taʼlim sifatini oshirish, yuksak salohiyatli oʻquvchilarni tayyorlash ezgu maqsadi ekanligini taʼkidlab oʻtildi.
Shundan soʻng, Xalq taʼlimi vaziri Sherzod Shermatov tomonidan 2 nafar oʻqituvchiga “Xalq taʼlimi aʼlochisi” koʻkrak nishoni va maktab maʼmuriyatiga zamonaviy turdagi televizor va kitob jamlanmasi topshirildi.
Xalq taʼlimi vaziri tomonidan oʻqituvchilarni qiynab turgan muammolarga javob hamda taʼlim sifatini oshirish yuzasidan zaruriy takliflar berildi.
Eslatib oʻtamiz, taʼlim darajasi yuqori boʻlmagan maktablarda dars berish uchun boshqa hududlardan jalb qilingan oliy va birinchi toifaga ega oʻqituvchi-pedagoglarning bazaviy tarif stavkalariga:
✅Bir viloyatdan boshqa viloyatga borib faoliyat yuritayotgan oʻqituvchi-pedagoglarning bazaviy tarif stavkalariga 100 foiz;✅Tumandan boshqa bir tuman (shahar)ga borib faoliyat yuritayotgan oʻqituvchi-pedagoglarning bazaviy tarif stavkalariga 50 foiz ustama toʻlanadi.
Shuningdek, olis hududlarda joylashgan maktablarga boshqa hududlardan mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun kelgan oliy maʼlumotli mutaxassislarga bazaviy hisoblash miqdorining 50 baravari miqdorida bir martalik boshlangʻich yordam puli va uy joylarni ijaraga olganlik (ijarada turganlik) uchun bazaviy hisoblash miqdorining 2 baravari miqdorida har oylik pul kompensatsiyasi beriladi.

Currently, the Minister of Public Education Sherzod Shermatov is in Kashkadarya region. The Minister's first visit began with a tour of a low-quality school in Chirakchi District, including School No. 134 in Chirakchi District.
During the visit, the issues of quality of education in the district schools and their solutions were discussed. It was noted that teachers do not pay much attention to self-improvement and professional development. Officials of the Chirakchi District Department of Public Education were instructed to study the problems of schools with low quality of education and take necessary measures.
It was noted that some schools had problems recruiting teachers with higher education. Currently, 2 teachers from Samarkand region are involved in this school. It was noted that the goal of future teachers is to improve the quality of education in schools and to train high-potential students.
After that, the Minister of Public Education Sherzod Shermatov awarded two teachers with the badge "Excellence in Public Education" and a set of modern TVs and books for the school administration.
The Minister of Public Education provided the necessary recommendations to address the challenges facing teachers and to improve the quality of education.
It should be noted that the basic tariff rates for teachers of higher and first category, who are attracted from other regions to teach in schools with low levels of education:
✅100% of the basic tariff rates for teachers moving from one region to another; ✅50% increase in the basic tariff rates for teachers moving from one district to another (city).
In addition, schools in remote areas will receive a one-time initial stipend of 50 times the basic calculation and a monthly cash compensation of 2 times the basic calculation for renting (renting) housing.