Joriy yilning 14-avgust kuni Xalq taʼlimi vaziri oʻrinbosari Voxobjon Rajapov va Ichki ishlar vaziri oʻrinbosari Azizbek Ikramov hamda boshqa mutasaddi vakillar Toshkent viloyati Chinoz tumanidagi qiz bolalar oʻquv-tarbiya muassasasiga tashrif buyurib, u yerdagi tarbiyalanuvchilarga yaratilgan shart-sharoitlar bilan tanishdi.
Tashrif davomida muassasaning faoliyati, xususan, tarbiya va taʼlim jarayoni, tarbiyalanuvchilarning boʻsh vaqtini mazmunli tashkil etish, ularning intellektual, jismoniy va ijodiy qobiliyatlarini rivojlantirish borasida amalga oshirilgan ishlar koʻzdan kechirildi.
Shu bilan bir qatorda, tumandagi 2-son kasb-hunar maktabi va 39-sonli umumtaʼlim maktablarining holati ham oʻrganib chiqilib, mavjud muammolarni bartaraf etish yuzasidan taklif va tavsiyalar berildi.
Oʻrganish yakunlari boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Yetim bolalar va ota-ona qaramogʻidan mahrum boʻlgan bolalarni tarbiyalashning tubdan yangilangan tizimini joriy etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarorida belgilangan vazifalarni sifatli bajarilishini taʼminlash boʻyicha masʼullarga tegishli koʻrsatmalar berildi.
Shuningdek, Xalq taʼlimi, Ichki ishlar vazirliklari va Toshkent viloyati hokimligi tomonidan ushbu muassasalardagi muammolarni bartaraf etish yuzasidan amalga oshirilishi lozim boʻlgan chora-tadbirlar belgilab olindi.

On August 14, Deputy Minister of Public Education Vokhobjon Rajapov and Deputy Minister of Internal Affairs Azizbek Ikramov and other officials visited the girls' educational institution in Chinoz district of Tashkent region and got acquainted with the conditions created there.
During the visit, the activities of the institution, in particular, the process of upbringing and education, the work done on the meaningful organization of leisure time of students, the development of their intellectual, physical and creative abilities were reviewed.
In addition, the condition of vocational school No. 2 and secondary school No. 39 in the district was studied, and suggestions and recommendations were made to address the existing problems.
Based on the results of the study, the relevant instructions were given to those responsible for ensuring the quality of implementation of the tasks set out in the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan "On measures to introduce a radically updated system of education of orphans and children deprived of parental care."
The Ministry of Public Education, the Ministry of Internal Affairs and the Tashkent regional administration have also identified measures to be taken to address the problems in these institutions.