Joriy yilning 13-avgust kuni Xalq taʼlimi vaziri Sherzod Shermatov Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA)ning Oʻzbekistondagi vakolatxonasi rahbari Miyazaki Suguru bilan umumiy miqdori 100 million yen boʻlgan shartnomani imzoladi. Mazkur grant shartnomasi asosida 2 yil davomida respublikamiz boʻylab 14 ming nafar 8-10-sinf oʻquvchilarining matematika fanidan bilimlari sinovdan oʻtkaziladi. Test sinovlarini Yaponiyada yagona davlat imtihonlarini amalga oshiruvchi KEI Advanced tashkiloti olib boradi.
- Ayni paytda yapon tajribasini boshqa qator tashkilotlar bilan ham taʼlim sohasida amalga oshirib, Oʻzbekistonga olib kelish boʻyicha ishlar olib borilmoqda. Natijalar oʻz navbatida sohadagi kamchiliklarni bartaraf boʻlishiga va taʼlim sifatini yangi pogʻonaga koʻtarilishiga olib keladi, - deya taʼkidladi Xalq taʼlimi vaziri Sherzod Shermatov.
Tashkilotning test sinovlari amaliyoti xalqaro test standartlariga muvofiq ekanligi bois imzolangan shartnoma asosida respublikamiz umumtaʼlim maktablarida ham kelgusida jahon taʼlim standartlariga mos oʻquvchilarning bilimlarini sinovdan oʻtkazish tizimi joriy qilinadi. Grant shartnomasining ahamiyatli jihati shundaki, KEI Advanced tashkiloti shunchaki test oʻtkazibgina qolmay, natijalarga asoslangan holda har bir oʻquvchi uchun bilimlarini oshirishga yoʻnaltirilgan individual dasturlarni ishlab chiqadi va joriy qiladi. Bu esa oʻquvchilarning bilimlarini sinovdan oʻtkazishdan koʻzlangan aniq maqsad - oʻqish jarayonlarida yuzaga keladigan kamchiliklarni ochib beradi va ularni bartaraf etishda koʻmaklashadi.

On August 13, Sherzod Shermatov, Minister of Public Education, signed an agreement with Miyazaki Suguru, Head of the Japan International Cooperation Agency (JICA) Office in Uzbekistan, worth 100 million yen. On the basis of this grant agreement, the knowledge of 14,000 8th-10th grade students in mathematics will be tested throughout the country for 2 years. The tests are conducted by KEI Advanced, the only state-run organization in Japan.
“Currently, the Japanese experience is being implemented with a number of other organizations in the field of education and is being brought to Uzbekistan. The results, in turn, will lead to the elimination of shortcomings in the field and raise the quality of education to a new level, - said the Minister of Public Education Sherzod Shermatov.
As the organization's test practice is in line with international test standards, on the basis of the signed agreement, a system of testing students' knowledge in accordance with international educational standards will be introduced in secondary schools of the country. An important aspect of the grant agreement is that KEI Advanced not only conducts tests, but also develops and implements individual programs aimed at improving the knowledge of each student based on the results. This is a clear goal of testing students' knowledge - it reveals shortcomings in the learning process and helps to overcome them.
The two main organizations implementing the project are A. A permanent working group consisting of experts from the Avloni Research Institute for the Study of Problems and Prospects of Public Education and KEI Advanced is working together at the Avloni Research Institute. Local experts constantly monitor the compliance of Japanese practice with the national educational standards of Uzbekistan. The working group will further adapt and implement the education system to world standards.