Oʻzbekiston Respublikasi Xalq taʼlimi tizimini 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasi asosida Xalq taʼlimi vazirligi tomonidan soʻngi yillarda taʼlim sohasini rivojlantirish, oʻqituvchilarning bilim malakalarini oshirish borasida qator ijobiy chora tadbirlar amalga oshirib kelinmoqda. Shu jumladan, ingliz tili oʻqituvchilarining malakasini oshirish maqsadida Oʻzbekistondagi AQSH elchixonasi bilan hamkorlikda English Speaking Nation dasturi amalga oshirilib, dastur doirasida hozirga qadar 30 dan ortiq xorijiy mutaxassislar xorijiy til oʻqituvchilarining malakasini oshirish treninglarida qatnashib kelishmoqdalar.
Joriy yilning 31-iyul kuni Mazkur dastur doirasida tashkil etilgan English Summer Excellence Training (ESN:ESET) yozgi malaka oshirish treninglari loyihasini boshlab berish va loyiha doirasida Oʻzbekistonga tashrif buyurgan 25 nafar xalqaro mutaxassislarni qutlash uchun Xalq taʼlimi vaziri maslahatchisi Ulugʻbek Kasimxodjayev AQSH elchixonasi vakillari, Amerika kengashlari va xalqaro mutaxassislar bilan uchrashdi.
English Speaking Nation yozgi treninglar dasturi doirasida Respublikamizning Andijon, Buxoro, Namangan, Samarqand, Termiz, Qarshi va Urganch shaharlarida 420 dan ortiq ingliz tili oʻqituvchilari uchun 108 soatlik intensiv mashgʻulotlar olib boriladi. 18 kunlik treninglardan koʻzlangan maqsad oʻqituvchilarning ingliz tili koʻnikmalari hamda ularning pedagogik va psixologik bilimlarini takomillashtirishda yordam berishdan iborat. Umumiy ingliz tili va sinfdagi amaliyotdan tashqari, ESN:ESET dasturi ishtirokchilarga aynan ingliz tilida darslar oʻtish va murakkablashtirilgan intensiv oʻquv sessiyalarida faqat ingliz tilida taqdimotlar oʻtkazishga yordam beradi.
English Speaking Nation dasturini amalga oshirishda Xalq taʼlimi vazirligi Xalqaro taʼlim boʻyicha Amerika Kengashlari tashkiloti bilan yaqindan hamkorlik qilib kelmoqda. Amerika kengashlari xalqaro taʼlim, akademik almashinuvlar va chet elda til oʻrganish sohasidagi yetakchi xalqaro tashkilotlardan biri hisoblanadi va ilmiy, professional va madaniy almashinuvlar, til oʻrganishlar, taʼlimni rivojlantirish va tadqiqotlar orqali xalqaro aloqalar va oʻzaro hamfikrlikni kuchaytirishga xizmat qiladi.

On the basis of the concept of development of the public education system of the Republic of Uzbekistan until 2030, the Ministry of Public Education in recent years has been taking a number of positive measures to develop education and improve the skills of teachers. In particular, the English Speaking Nation program is being implemented in partnership with the US Embassy in Tashkent to improve the skills of English language teachers, and more than 30 foreign experts are currently participating in in-service trainings for foreign language teachers.
Adviser to the Minister of Public Education Ulugbek Kasimkhodjaev to launch the English Summer Excellence Training (ESN: ESET) project on July 31 and to welcome 25 international experts who visited Uzbekistan as part of the project. and met with international experts.
As part of the English Speaking Nation summer training program, 108 hours of intensive training for more than 420 English teachers will be conducted in Andijan, Bukhara, Namangan, Samarkand, Termez, Karshi and Urgench. The goal of the 18-day training is to help teachers improve their English language skills as well as their pedagogical and psychological knowledge. In addition to general English and classroom practice, the ESN: ESET program allows participants to take classes in English and give presentations in English only in complex intensive training sessions.
The Department of Public Education has been working closely with the American Councils for International Education to implement the English Speaking Nation program. American Councils is one of the leading international organizations in the field of international education, academic exchanges and language learning abroad, and serves to strengthen international relations and mutual understanding through scientific, professional and cultural exchanges, language learning, education development and research.