30-iyul – “Xalqaro doʻstlik kuni”da Rossiya Federatsiyasi Maorif vaziri tashabbusi bilan Oʻzbekiston Respublikasi Xalq taʼlimi vaziri Sherzod Shermatov, Rossiya Federatsiyasi Maorif vaziri Sergey Kravsov, Tojikiston Respublikasi Taʼlim va fan vaziri Muhammadyusuf Imomzoda, Qirgʻiziston Respublikasi Taʼlim va fan vaziri Bolotbek Kupeshev ishtirokida toʻrt tomonlama onlayn uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Xalq taʼlimi vaziri Sherzod Shermatovning uchrashuvda uchrashuvda taʼlim sohasida ikki tomonlama va koʻp tomonlama hamkorlik masalalari muhokama qilindi. Yuqorida qayd etilgan mamlakatlar bilan hamkorlikni yoʻlga qoʻyish muhimligi va oʻzaro hamkorlikni mustahkamlash va rivojlantirishdan manfaatdor ekani taʼkidlandi.
Tomonlar fikr almashish va masalalarni muhokama qilish orqali mamlakatlar oʻrtasida madaniy almashinuvning ahamiyati, taʼlim sifatini oshirish boʻyicha tajriba almashish, taʼlim sifatini baholash tizimi, maktab oʻquvchilarining taʼlim sifatini baholash boʻyicha xalqaro dasturlarda ishtirok etish (PISA, PIRLS), bolalar bilan tarbiyaviy ishlarda oʻqituvchilarning roli haqida soʻz yuritdilar.
Shu bilan bir qatorda,Taʼlim vazirlari maktablarda xavfsiz raqamli taʼlim muhitini yaratishda hamkorlikni oʻrnatishning muhimligini taʼkidladilar.
Uchrashuv “xalqaro doʻstlik kuni”da oʻtkazilganini hisobga olib, toʻrt mamlakatning oʻquvchi va oʻqituvchilarini yaqinlashtirishga qaratilgan qoʻshma tanlov oʻtkazish taklif etildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar toʻrt tomonlama formatdagi uchrashuvlarni muntazam ravishda oʻtkazishga, shuningdek, Tojikiston, Oʻzbekiston va Rossiya Federatsiyasi taʼlim vazirlarining Qirgʻizistonda navbatdan tashqari uchrashuvlarini oʻtkazishga kelishib oldilar.

July 30 - International Friendship Day with the participation of the Minister of Education of the Russian Federation Sherzod Shermatov, the Minister of Education of the Russian Federation Sergey Kravtsov, the Minister of Education and Science of the Republic of Tajikistan Muhammadyusuf Imomzoda, the Minister of Education and Science of the Kyrgyz Republic Bolotbek Kupeshev. an online meeting was held.
During the visit of the Minister of Public Education Sherzod Shermatov to Jizzakh region, the issues of bilateral and multilateral cooperation in the field of education were discussed. It was noted that it is important to establish cooperation with the above-mentioned countries and is interested in strengthening and developing mutual cooperation.
The parties discussed the importance of cultural exchange between countries through the exchange of views and discussion of issues, exchange of experience in improving the quality of education, education quality assessment system, participation in international programs to assess the quality of school education (PISA, PIRLS), the role of teachers in educating children. conducted.
At the same time, the Ministers of Education stressed the importance of establishing cooperation in creating a secure digital learning environment in schools.
Given that the meeting was held on "International Friendship Day", it was proposed to hold a joint competition aimed at bringing together students and teachers from the four countries.
At the end of the meeting, the parties agreed to hold regular meetings in the quadripartite format, as well as to hold special meetings of the Ministers of Education of Tajikistan, Uzbekistan and the Russian Federation in Kyrgyzstan.