Xalq taʼlimi vazirligi maktab oʻquv jarayonida yuritiladigan hujjatlar sonini kamaytirmoqda.
Xalq taʼlimi vazirining 2021-yil 1-iyuldagi buyrugʻi bilan shu kunga qadar maktablarda yuritib kelingan 10 dan ortiq oʻquv-pedagogik hujjatlar soni 2 baravarga qisqartirildi va qolganlarining aksariyati elektron shaklda yuritilishi belgilandi.
Endilikda soha xodimlari asosiy eʼtibor va vaqtlarini “qogʻozbozlik” yoki hisobotga emas taʼlim sifatini oshirishga qaratadi.
Eslatib oʻtamiz, soʻnggi 3 yilda vazirlik tizimida:
????Oʻqituvchilarning hujjatlari 7 tadan 1 taga,
????Sinf rahbarlariniki 10 tadan 2 taga,
????Psixologlarniki 27 tadan 8 taga,
????Maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha direktor oʻrinbosarlariniki 19 tadan 4 taga qisqartirilgan edi.
Navbat oʻquv jarayonlariga oid hujjatlarni qisqarishga yetdi.
❌ Mazkur buyruq bilan shu vaqtga qadar maktab hujjatlarini yuritish boʻyicha yoʻriqnoma (5.12.2001-y. 178-son buyrugʻi) bekor qilinib, yangi tahrirdagi yoʻriqnoma tasdiqlandi.
Roʻyxatdan boshqa hujjatlarni talab qilish holatlariga yoʻl qoʻyilsa, vazirlikning ishonch telefoniga (71) 202-09-09 xabar berish soʻraladi.

The Ministry of Public Education is reducing the number of documents required for schooling.
By the order of the Minister of Public Education dated July 1, 2021, the number of more than 10 educational and pedagogical documents in schools has been halved, and most of the rest will be kept in electronic form.
Nowadays, field workers focus on improving the quality of education, not on “paperwork” or reporting.
It will be recalled that in the last 3 years in the ministry system:
Documents of teachers from 7 to 1,
2 out of 10 class teachers,
Psychologists have 27 to 8,
The number of deputy directors for spiritual and educational work was reduced from 19 to 4.
The turn led to the reduction of documents related to the educational process.
❌ With this order, the instruction on keeping school documents (Order No. 178 of 5.12.2001) has been revoked and a new edition of the instruction has been approved.
If the registration requires other documents, the Ministry's hotline (71) 202-09-09 will be requested.