O'zbekiston xalq ta'limi vazirligi va Jahon banki tomonidan ta'lim sohasida o'nlab mahalliy va xalqaro ekspertlar ishtirokida xalqaro forum tashkil etildi. Ishtirokchilar Yevropa va Osiyo mamlakatlari ta'lim sohasidagi investitsiyalar hisobiga iqtisodiy o'sishni jadallashtirish bo'yicha tajribasini ko'rib chiqdilar. Mamlakatimizda O'zbekistonning raqobatbardoshligini oshirishga qodir yoshlarning bilim va zamonaviy kasb-hunar ko'nikmalarini rivojlantirishga qaratilgan islohotlar ham tanqidiy tahlil qilindi. Tadbir Jahon banki tomonidan O'zbekistonda inson kapitalini rivojlantirish va iqtisodiy o'sishga ta'limning ta'sirini baholash, shuningdek, hukumatga ushbu sohada keyingi chora-tadbirlarni ishlab chiqishda yordam berish maqsadida olib borilayotgan tahliliy tadqiqotlar doirasida tashkil etildi.
Forumda ta'lim va ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish bo'yicha mas'ul vazirlik va idoralar, mamlakatimizning yetakchi oliy o'quv yurtlari hamda oflayn va onlayn formatdagi xalqaro ekspertlar ishtirok etdi. Ular ta'lim tizimini isloh qilish va uni jahon standartlariga moslashtirish mamlakat iqtisodiyotiga, uning o'sishiga va kelajakdagi rivojlanishiga qanday ta'sir qilishi mumkinligini muhokama qildilar.
Mahalliy va xalqaro ekspertlar ta'limni isloh qilishning jahon tendentsiyalari haqida so'zlab berishdi. Xususan, bilim va o'quv materiallari mazmuniga asoslangan ta'limdan jahon iqtisodiyotidagi muammolarni hal qilish uchun zarur bo'lgan ko'nikma va kompetentsiyalarni rivojlantirishga o'tish. Tadbirda o'z mamlakatlarida ta'lim islohotlarini amalga oshirishda muhim rol o'ynagan Janubiy Koreya, Polsha va Niderlandiyaning sobiq ta'lim vazirlari so'zga chiqdilar.
Ular inson kapitalini rivojlantirish va o'z xalqining bilim darajasini oshirish orqali iqtisodiy o'zgarishlarga zamin yaratgan jahon darajasidagi ta'lim tizimlarining evolyutsiyasi haqida so'zlab berishdi. "Xalqaro tajriba shuni ko'rsatadiki, kam daromadli mamlakatlardan yuqori daromadli mamlakatlarga muvaffaqiyatli o'tgan mamlakatlar ta'lim tizimlarini rivojlantirishga katta mablag' sarfladilar. Shunday qilib, o'quvchilarning ilmiy faoliyati 1-2% iqtisodiy o'sishga olib kelishi mumkin. O'zbekiston hukumati tomonidan ta'lim sohasidagi strategik chora - tadbirlarni ishlab chiqish va amalga oshirishni jadallashtirish mamlakatning jahon miqyosida raqobatbardosh iqtisodiyotga aylanishiga yo'l ochishi mumkin", dedi Jahon bankining O'zbekistondagi doimiy vakili Marko Mantovanelli.
Forum ishtirokchilarining fikricha, inson kapitalining yetarli darajada emasligi O'zbekistonning qo'shimcha xorijiy investitsiyalarni jalb etish va iqtisodiy o'sish imkoniyatlarini cheklaydi. Masalan, mahalliy bozordagi firmalar zarur kasbiy va texnik ko'nikmalarga ega bo'lish imkoniyatiga ega emaslar va malakali ishchi kuchining etishmasligi ularning o'sishidagi eng jiddiy to'siqlardan biridir. Bu holat iqtisodiyotdagi yangi korxonalar uchun katta ahamiyatga ega bo'lgan ta'lim tizimi tomonidan taqdim etilgan ko'nikma va bilimlarning nomuvofiqligi va ish beruvchilar tomonidan yosh ishchilarga qo'yiladigan talablar bilan kuchaymoqda.
Forum ishtirokchilari, shuningdek, COVID-19 ning ta'sirini tahlil qildilar, bu esa maktab o'quvchilarining ta'limida jiddiy yo'qotishlarga olib keldi. Natijada, dunyodagi aksariyat maktab o'quvchilarining bilimlari minimal bilim darajasidan pastga tushmaydi. Agar hukumatlar zarar ko'rgan aholi orasida ta'lim yo'qotilishini bartaraf etish uchun shoshilinch choralar ko'rmasa, pandemiyaning ta'limga ta'siri o'nlab yillar mobaynida iqtisodiyotga ta'sir qiladi. Maktab ta'limi har yili o'rtacha 8% daromad darajasini oshiradi deb taxmin qilsak, COVID-19 o'quvchilarning ta'lim yo'qotishlarini kamaytiradi va maktab daromadlarini kutilgan daromadning taxminan 3,5% ga kamaytiradi.
O'zbekistonga kelsak, covid-19 pandemiyasi natijasida olinmagan bilim tufayli individual talabalar tomonidan daromadlarni yo'qotish natijasida yuzaga kelgan umumiy iqtisodiy yo'qotishlar yiliga 425 million dollargacha (2011 yilda xarid qobiliyati pariteti bo'yicha) bo'lishi mumkin . Ko'pgina mamlakatlar singari, O'zbekiston ham ta'lim olish uchun etarli byudjet mablag'larini zaxiralash, yo'qolgan bilimlarni to'ldirish, o'quvchilarni maktabdan chetlatishning oldini olish va kelajakda boshqa inqiroz sharoitida ishlay oladigan ta'lim tizimiga investitsiya kiritish zarur.
"O'zbekiston hukumati yoshlarning ta'lim va zamonaviy kasbiy ko'nikmalarini rivojlantirishga sarmoya kiritishning muhimligini tushunadi. 2016 yildan beri hukumatning sa'y-harakatlari ta'lim sohasini modernizatsiya qilish, talabalarga mehnat bozori talablariga javob beradigan bilim va ko'nikmalarni berishga qaratilgan. Ushbu yondashuv innovatsion va tez rivojlanayotgan bozor iqtisodiyotiga xosdir. O'zbekiston ta'lim sohasida ulkan maqsadlarni qo'ydi. Xususan, davlat ta'lim tizimini rivojlantirish konsepsiyasi 2030 yilga kelib mamlakat PISA reytingida dunyoning 30 ta eng yaxshi davlatlaridan biri bo'lishini ko'zda tutadi. Bu haqda O'zbekiston Respublikasi xalq ta'limi vaziri Sherzod Shermatov ma'lum qildi.
Mahalliy va xalqaro ekspertlar ta'lim va mehnatning turli darajalari o'rtasida kelishilgan o'quv dasturlariga davlat mablag'larini shoshma-shosharlik bilan jalb etish aholining inson kapitali va kasbiy mahoratini oshirishi mumkinligiga kelishib oldilar. Ushbu chora-tadbirlar iqtisodiy o'sish, O'zbekistonning jahon iqtisodiyotiga yanada integratsiyalashuvi, shuningdek, mehnat bozori talablariga yaxshi tayyorlangan fuqarolarning turmush darajasini oshirish uchun zamin yaratadi.

The Ministry of Public Education of Uzbekistan and the World Bank have organized an international forum with the participation of dozens of local and international experts in the field of education. Participants reviewed the experience of European and Asian countries in accelerating economic growth through investment in education. The country's reforms aimed at developing the knowledge and modern professional and technical skills of young people, which can increase the competitiveness of Uzbekistan, were also critically analyzed. The event was organized as part of an analytical study conducted by the World Bank to assess the impact of education on human capital development and economic growth in Uzbekistan, as well as to assist the government in developing further measures in this area.
The forum was attended by representatives of ministries and departments responsible for education and socio-economic development, leading universities of the country and international experts in offline and online formats. They discussed how reforming the education system and bringing it into line with world standards could affect the country’s economy, its growth and future development. Local and international experts spoke about global trends in education reform. In particular, the transition from teaching based on the content of knowledge and teaching materials to the development of skills and competencies needed to solve problems in the world economy.
Former education ministers from South Korea, Poland and the Netherlands, who have played an important role in implementing education reforms in their countries, spoke at the event. They spoke about the evolution of world-class education systems that laid the foundation for economic change by developing human capital and increasing the level of knowledge of their people. “International experience shows that countries that have successfully transformed from low-income economies into high-income countries have invested heavily in developing their education systems. Thus, an increase in student mastery rates can lead to an economic growth rate of 1-2%. Accelerating the development and implementation of strategic measures by the Uzbek government in the field of education can pave the way for the country to become a competitive economy on the world stage, ”said Marco Mantovanelli, World Bank Country Manager for Uzbekistan.
According to the forum participants, the insufficient level of human capital limits Uzbekistan's ability to attract additional foreign investment and economic growth. For example, firms in the local market do not have the opportunity to acquire the professional and technical skills they need, and the lack of a skilled workforce is one of the most serious obstacles to their growth. This situation is exacerbated by the mismatch between the skills and knowledge provided by the education system, which are of great importance for new businesses in the economy, and the demands placed on young workers by employers. Forum participants also analyzed the impact of COVID-19, which has led to serious losses in the education of school children. As a result, the knowledge of the majority of students around the world does not fall below the minimum level of knowledge. If governments do not take urgent action to make up for the loss of education among the affected segments of the population, the impact of the pandemic on education will have an impact on the economy for decades to come. If we assume that schooling increases income levels by an average of 8% each year, COVID-19 will reduce students ’educational losses and reduced school attendance by about 3.5% of their expected income.
As for Uzbekistan, the total economic losses as a result of the loss of income of individual students due to knowledge not acquired as a result of the COVID-19 pandemic could be up to $ 425 million per year (at purchasing power parity in 2011). Like many countries, Uzbekistan needs to reserve sufficient budgets for education, make up for lost knowledge, take steps to prevent students from dropping out of school, and invest in an education system that can work in other crises in the future.
“The government of Uzbekistan understands the importance of investing in education and the development of modern vocational skills of young people. Since 2016, the government’s efforts have focused on modernizing the education sector, providing students with the knowledge and skills to meet labor market requirements. This approach is inherent in an innovative and fast-growing market economy. Uzbekistan has set ambitious goals in the field of education. In particular, the concept of development of the public education system envisages that by 2030 the country will be among the top 30 countries in the world in the ranking of PISA (The Program for International Student Assessment) - an international program to assess student achievement. Minister of Public Education of Uzbekistan Sherzod Shermatov said.
Local and international experts agreed that the hasty attraction of public funds to curricula coordinated between different levels of education and labor could increase the level of human capital and the professional skills of the population. These measures will lay the foundation for economic growth, further integration of Uzbekistan into the world economy, as well as improving the living standards of citizens who are well prepared for the requirements of the labor market.