“HAYOTIY KO‘NIKMALARNI RIVOJLANTIRISH BO‘YICHA EKSPЕRT” RЕSPUBLIKA TANLOVI G‘OLIBLARI ANIQLANDI
2021 yilning yanvar-aprel oylarida Xalq ta’limi vazirligi tomonidan Birlashgan Millatlar Tashkilotining Giyohvandlik va jinoyatchilikni oldini olish bo‘yicha Markaziy Osiyodagi vakolatxonasi (UNODC) bilan hamkorlikda “Hayotiy ko‘nikmalarni rivojlantirish bo‘yicha ekspert” Respublika tanlovi o‘tkazildi. 3 bosqichda tashkil etilgan ushbu tanlov onlayn tarzda @psyforum telegram kanali orqali uyushtirildi.
Tanlovni tashkil etishdan maqsad – xalq ta’limi tizimida faoliyat yuritayotgan psixolog va pedagoglarning yoshlar orasida hayotiy ko‘nikmalar, jumladan, zararli odatlarga “yo‘q” deyish, stresslarni boshqarish, sog‘lom turmush tarziga amal qilish ko‘nikmalarini rivojlantirish, ota-ona va farzandlar hamda o‘quvchilar orasida ijobiy munosabatlarni shakllantirish orqali maktab va oilada barqarorlikka erishishga o‘rgatish yuzasidan malakasini oshirish, ilg‘or tajribalarni ommalashtirishdan iborat.
Tanlovning 1-boschiqida ishtirokchilar umumta’lim maktablarida amaliyotga tatbiq etilgan “Ahil oila – Baxtli maktab” trening dasturi bo‘yicha test orqali bilimlarini sinovdan o‘tkazishdi.
2-bosqichida esa mazkur trening dastur asosida ishtirokchilar 3 hafta davomida o‘quvchilar va ularning ota-onalari bilan ishlash tajribasini shakllantirdilar hamda o‘z faoliyatini taqdimot shaklida namoyish etdilar.
Ishtirokchilarning taqdimotlari “Ahil oila – Baxtli maktab”  trening dasturi bo‘yicha milliy trenerlar tomonidan baholandi hamda 13 nafar eng kuchli deb topilgan ishtirokchilar 3-final yo‘llanmasini qo‘lga kiritdilar.
Final trening dastur yuzasidan ochiq va yopiq savollardan iborat testlashtirish shaklida bo‘lib o‘tdi.
Tanlovning birinchi bosqichida Respublika bo‘yicha 2 mingga yaqin pedagog va psixologlar ishtirok etdi, shulardan 100 nafari ikkinchi boschiqda qatnashgan bo‘lsa, 13 nafari uchinchi final bosqichida ishtirok etdi. Quyida final bosqichi ishtirokchilari va ularning tanlovda egallagan o‘rni keltirilgan.
Tashkilotchilar tomonidan g‘oliblarga diplom bilan birgalikda quyidagi sovg‘alar taqdim etiladi:
1-o‘rin – planshet;
2-o‘rin – smartfon
3-o‘rin – smartsoat.
Qolgan barcha final sohiblari esdalik sovg‘alar va faxriy yorliq bilan taqdirlanadi.
“Hayotiy ko‘nikmalarni rivojlantirish bo‘yicha ekspert” Respublika tanlovi ishtirokchilarining umumiy to‘plagan ballari va egallagan o‘rni qo‘yidagi jadvalda:

WINNERS OF THE REPUBLICAN COMPETITION "EXPERT FOR THE DEVELOPMENT OF LIFE SKILLS" ANNOUNCED
In January-April 2021, the Ministry of Public Education in cooperation with the United Nations Office on Drugs and Crime (UNODC) held the Republican competition "Expert on Life Skills Development". Organized in 3 stages, the contest was held online via the @psyforum telegram channel.
The purpose of the competition is to develop the skills of psychologists and educators working in the field of public education among young people, including the skills of "no" to bad habits, stress management, healthy lifestyles, the formation of positive relationships between parents and children and students. training in school and family stability, dissemination of best practices.
In the first stage of the competition, the participants tested their knowledge through a test on the training program "Happy Family - Happy School" implemented in secondary schools.
In the second stage, based on the training program, the participants developed the experience of working with students and their parents for 3 weeks and demonstrated their activities in the form of presentations.
The presentations of the participants were evaluated by the national trainers of the training program "Friendly Family - Happy School" and 13 of the strongest participants received tickets to the 3rd final.
The final training took the form of a test consisting of open and closed questions on the program.
About 2,000 teachers and psychologists from all over the country took part in the first stage of the competition, of which 100 took part in the second stage, and 13 took part in the third final stage. Below are the finalists and their place in the competition.
The organizers will present the winners with the following prizes along with diplomas:
1st place - tablet;
2nd place - smartphone
3rd place - smart watch.
All other finalists will be awarded with souvenirs and certificates of honor.
The following table shows the total points and positions of the participants of the Republican contest "Expert on the development of life skills":