Fuqarolarning bilim olish huquqini kafolatlash hamda turli sabablarga ko‘ra o‘z vaqtida umumiy o‘rta ta’lim olmagan shaxslar uchun eksternat tartibida yakuniy davlat attestasiyalarni topshirish imkoniyati yaratilgan.
Eksternat tartibida yakuniy davlat attestasiyalarni topshirish uchun umumiy o‘rta ta’lim dasturlarini mustaqil o‘zlashtirgan, tegishli yilda 16 yoshga to‘ladiganlar tayanch o‘rta ta’lim (9-sinf), 18 yoshga to‘ladigan hamda undan katta yoshdagi fuqarolar umumiy o‘rta ta’lim (11-sinf) doirasida yakuniy davlat attestasiyasida qatnashishi mumkin.
Eksternat tartibida yakuniy davlat attestasiyalarni topshirish uchun har bir hududda maktablar belgilangan.
Eksternlar tegishli yilning 1 martidan 1 mayiga qadar (shu kuni ham) belgilangan maktab direktori nomiga ariza bilan murojaat qiladi.
Eksternning arizasiga quyidagi hujjatlar ilova qilinadi:
1)baholar (o‘zlashtirish) tabeli, agar mavjud bo‘lsa;
2)eksternning 3,5x4,5 sm hajmdagi 4 dona rangli fotosurati;
3)pasport nusxasi, ekstern pasport olmagan bo‘lsa, uning tug‘ilganlik haqidagi guvohnomasi nusxasi (asli ko‘rsatilgan holda).
Talabgorlar (Adliya vazirligi tomonidan 2015 yil 11 mayda ro‘yxatdan o‘tkazildi, ro‘yxat raqami 2670) «Eksternat to‘g‘risidagi nizom»ga muvofiq, joriy o‘quv yili uchun bitiruvchilarga belgilangan fanlardan yakuniy davlat attestasiyasini topshiradilar.
Talabgorlar uchun yakuniy davlat attestasiyasi topshiradigan maktablarda «Maslahat darslari» tashkil etiladi.
2020-2021 o‘quv yilida eksternat tartibida yakuniy davlat attestasiyasi o‘tkaziladigan maktablar ro‘yxati bilan quyidagi havola orqali tanishishingiz mumkin.

DOCUMENTS ARE ACCEPTED FOR EXTERNAL STATE CERTIFICATION FOR THOSE WHO HAVE NOT RECEIVED GENERAL SECONDARY EDUCATION IN TIME
15 march 2021 year
The right of citizens to education is guaranteed, and for those who for various reasons did not receive general secondary education on time, there is an opportunity to pass the final state certifications in the external order.
Citizens who have independently mastered general secondary education programs to pass the final state attestations in the external order, who have reached the age of 16 in the relevant year can participate in the final state attestation in basic secondary education (9th grade), 18 years and older in general secondary education (11th grade) .
In the external order, schools are identified in each region for the final state certifications.
Externs must apply to the designated school principal from March 1 to May 1 of the relevant year (same day).
The following documents are attached to the external application:
1) evaluation (mastering) table, if any;
2) 4 color photos of the exterior, size 3.5x4.5 cm;
3) a copy of the passport, a copy of his / her birth certificate (if the original is indicated), if he / she has not received an external passport.
Applicants (registered by the Ministry of Justice on May 11, 2015, registration number 2670) will pass the final state certification in the subjects specified for graduates for the current academic year in accordance with the "Regulations on the Externship."
"Counseling classes" will be organized for applicants in schools that pass the final state certification.
You can get acquainted with the list of schools where the final state certification will be held externally in the 2020-2021 academic year by following the link below.