Bugun Xalq taʼlimi vaziri boshchiligidagi ishchi guruh tomonidan Mirzo Ulug‘bek (112-, 209-, 308-, 338-maktab va 105-maxsus maktab-internat) hamda Yashnobod tumanidagi (166-, 226-, 244-maktab, 103-maxsus maktab-internat va 30-sonli “Mehribonlik uyi”) taʼlim muassasalarida o‘quvchilar uchun yaratilgan sharoitlar, pedagoglarning salohiyati, o‘quvchilarga berilayotgan bilim darajasi tahlil qilindi.
O‘rganilgan taʼlim muassasalarida o‘quvchilar va o‘qituvchilar bilan muloqot qilinib, bugungi kunda xalq taʼlimi sohasini rivojlantirishdagi dolzarb vazifalar, pedagoglarning kasbiy mahoratini oshirish, yangi metodikalarga o‘qitish, o‘quvchilarga zamonaviy bilimlar berish, ularni hayotda muvaffaqiyatga erishishlari uchun aniq maqsad qo‘yishlari, iqtisodiyot tarmoqlarida zarur bo‘lgan kasblarga ega bo‘lishlari yuzasidan tavsiyalar berildi.
Yashnobod tumanidagi 166-maktabning 9-sinfida “Vazir darsi” tashkil etilib, “Iqtisodiy bilim asoslari” fanidan o‘quvchilarga mamlakatimizning iqtisodiy taraqqiyoti, sanoat va ishlab chiqarishni rivojlantirish, xorijiy mamlakatlar bilan iqtisodiy hamkorlik samaralari aniq faktlar asosida tushuntirib berildi.
Bu kabi muloqotlar Yashnobod tumanidagi 244-, Mirzo Ulug‘bek tumanidagi 112-, 209- va 308-maktablarida ham tashkil etildi.
Alohida taʼlimga ehtiyoji mavjud bolalar uchun mo‘ljallangan 103- va 105-maxsus maktab-internat hamda 30-"Mehribonlik uyi"da bolalar uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishib, o‘quvchilarning qo‘l mehnati asosida yaratilgan ijodiy ishlari eʼtirof etildi. Bu kabi bolalarga alohida g‘amxo‘rlik va mehr bilan qarash, ularni kasb-hunarga o‘rgatish zarurligi taʼkidlandi.
O‘rganish jarayonida bir necha maktablardagi mavjud muammolarni tayyorlanayotgan yo‘l xaritasiga (manzilli dastur) kiritgan holda hal etish rejalashtirildi.
Xususan, 166-maktabda navbatlilik koeffitsiyenti qariyb 3 baravarga yetgani uchun qo‘shimcha bino qurish, Mirzo Ulug‘bek tumanidagi 112-, 209-maktab, Yashnobod tumanidagi 244-maktab binolarini mukammal taʼmirlash, 103-maktab-internatda “Logoped markazi” binosi qurilishini nihoyasiga yetkazish, 105-maktab-internatlarda oshxona, dam olish maydonchasi (besedka) qurish dasturga kiritildi.
Mirzo Ulug‘bek tumanidagi 112-maktab informatika xonasi uchun 16 dona kompyuter taqdim etildi.
Maktablar faoliyatini o‘rganish yakunlari bo‘yicha har bir maktab kesimida “maktabbay” taʼlim mazmunini yaxshilash yangi metodikalar asosida o‘qitish va o‘quvchilarga sharoitlarni yaxshilashga qaratilgan yo‘l xaritasi ishlab chiqiladi.

Today, a working group headed by the Minister of Public Education has appointed Mirzo Ulugbek (112, 209, 308, 338 schools and 105 special boarding schools) and Yashnabad district (166, 226, 244 schools, 103 special schools). The conditions created for students in boarding schools and educational institutions No. 30 (House of Mercy), the potential of teachers, the level of knowledge provided to students were analyzed.
Communicating with students and teachers in the studied educational institutions, they discussed the current tasks in the development of public education, professional development of teachers, teaching new methods, providing students with modern knowledge, setting clear goals for their success in life, gaining the necessary professions in the economy. recommendations were given.
In the 9th grade of school 166 in Yashnabad district, a "Minister's lesson" was organized, where students were explained the basics of economic knowledge, the results of economic development of the country, the development of industry and production, economic cooperation with foreign countries.
Similar dialogues were organized in schools 244 of Yashnabad district, 112, 209 and 308 of Mirzo Ulugbek district.
The conditions created for children in special boarding schools 103 and 105 and 30 "House of Mercy" for children with special educational needs were recognized, and the creative work of students was recognized. It was stressed the need to treat such children with special care and affection, to train them in the profession.
In the course of the study, it was planned to address the existing problems in several schools by including them in the prepared roadmap (targeted program).
In particular, the construction of an additional building in the 166th school, the completion of the construction of the "Speech Therapy Center" in the boarding school No. 103 - The construction of kitchens, recreation areas (pavilions) in boarding schools is included in the program.
16 computers were provided for the computer room of school 112 of Mirzo Ulugbek district.
Based on the results of the study of school activities, a roadmap will be developed in each school to improve the content of "non-school" education on the basis of new methods of teaching and to improve the conditions for students.