TUMAN (SHAHAR) XALQ TA’LIMI BO‘LIMLARI BOSHQARUV XODIMLARINING BILIM VA KO‘NIKMALARI BAHOLANADI, SIFAT TARKIBI QAYTA KO‘RIB CHIQILADI
15-fevral 2021-yil
Xalq ta’limi vazirligi hamda Ta’lim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasi tomonidan 2021 yil 8 yanvarda “Xalq ta’limi vazirligining hududiy boshqaruv organlari boshqaruv xodimlarining bilim va ko‘nikmalarini baholash tizimini joriy etish va takomillashtirish to‘g‘risida”gi qarori tasdiqlandi.
Mazkur qarorga asosan Xalq ta’limi vazirligining hududiy boshqaruv organlari boshqaruv xodimlarining bilim va ko‘nikmalarini baholash hamda ularning sifat tarkibini qayta ko‘rib chiqish belgilandi.
Shu munosabat bilan, joriy yilning 15 mart kunidan boshlab tuman (shahar) xalq ta’limi bo‘limlarining boshqaruv xodimlari ikki bosqichda baholash jarayonidan o‘tkaziladi.
Birinchi bosqichda baholanuvchilarning xalq ta’limi sohasiga oid normativ-huquqiy hujjatlarni bilish darajasi, menejerlik qobiliyati, malaka tavsiflarida belgilangan lavozim majburiyatlariga mosligi, kasbiy kompetentliligi, dunyoqarashi va aqliy salohiyati (IQ) suhbat (5 ta savoldan iborat bilet) tarzida aniqlanadi.
Ikkinchi bosqichda esa ularning kelgusi faoliyatini tashkil etilishi va rejalari yuzasidan taqdimoti baholanadi.
Bunda, tuman (shahar) xalq ta’limi bo‘limlari mudirlarining umumiy o‘rta ta’limni takomillashtirish va xalq ta’limi muassasalarini rivojlantirishga oid 3 yilga mo‘ljallangan istiqbolli dasturi;
tuman (shahar) xalq ta’limi bo‘limi mudiri o‘rinbosari, shoʻba mudiri va mutaxassislarining so‘nggi bir yil davomida amalga oshirgan ishlari, shuningdek, kelgusidagi rejalari bo‘yicha slaydlar ko‘rinishidagi taqdimoti baholanadi.

On January 8, 2021, the Ministry of Public Education and the State Inspectorate for Quality Control approved the resolution "On the introduction and improvement of the system of assessment of knowledge and skills of management staff of territorial administrations of the Ministry of Public Education."
According to this decision, the assessment of knowledge and skills of administrative staff of the territorial administration of the Ministry of Public Education and the revision of their quality structure.
In this regard, starting from March 15 of this year, the management staff of district (city) departments of public education will undergo a two-stage assessment process.
In the first stage, the level of knowledge of the normative and legal documents in the field of public education, managerial skills, compliance with the job responsibilities set out in the qualification descriptions, professional competence, outlook and mental capacity (IQ) are determined in the form of interviews (5 question tickets).
In the second stage, their presentations on the organization and plans for the future will be evaluated.
In this case, the perspective program of the heads of district (city) departments of public education for 3 years on the improvement of general secondary education and the development of public education institutions;
the work done by the deputy head of the district (city) department of public education, the head of the department and specialists over the past year, as well as the presentation of slides on future plans will be evaluated.