XALQARO SERTIFIKATGA EGA NAVOIY SHAHAR 4-MAKTAB INFORMATIKA OʻQITUVCHISI “JAVA DASTURLASH TILI»NI MAKTAB OʻQUVCHILARIGA OʻQITMOQDA
15-yanvar 2021-yil
Xalq taʼlimi vazirligi AQSHning Oracle kompaniyasi bilan hamkorlikni yoʻlga qoʻyganligini va kelishuv asosida dastlab respublikamizdagi 30 ta maktab Oracle Academy tizimiga ulanganligi haqida xabar bergan edik.
Joriy yilning oktyabr-noyabr oylari davomida 60 nafar informatika oʻqituvchisi xorijiy trenerlar tomonidan “Java dasturlash tili» yoʻnalishi boʻyicha onlayn kursda malaka oshirdi va ularning aksariyat qismi trenerlik faoliyatiga ruxsat beruvchi tegishli sertifikatlarni qoʻlga kiritishdi.
photo2021-01-1513-29-57-3.jpg
Bunday sertifikat sohibi Navoiy shahar 4-maktab informatika fani oʻqituvchisi Yuriy Rustamov va boshqa oʻqituvchilar tomonidan 2020-2021 oʻquv yili 3-choragidan boshlab variativ oʻquv rejasining 3-yoʻnalishi «Frilansing» boʻyicha yuqori sinf oʻquvchilariga zamonaviy dasturlash tili asoslarini oʻrgatish boshlandi.
Eʼtiborli jihati – mazkur kurs xalqaro talablarga toʻliq javob beradigan va maʼqullangan oʻquv dasturlari hamda materiallari asosida oʻtkazilib, ularni muvaffaqiyatli yakunlagan maktab bitiruvchilari dasturlash boʻyicha IT sohasidagi kasblarga yoʻnaltirilib, mutaxassislik boʻyicha dastlabki sertifikatlarga ega boʻlishadi. Bu esa, oʻquvchi-yoshlar tomonidan maktabning oʻzidayoq murakkab boʻlmagan kasblarning asoslarini egallashiga zamin yaratadi.

We reported that the Ministry of Public Education has established a partnership with the US company Oracle, and under the agreement, 30 schools in the country were initially connected to the Oracle Academy.
During October-November of this year, 60 computer science teachers were trained by foreign trainers in an online course on "Java programming language", and most of them received the relevant certificates authorizing them to work as trainers.
Yuri Rustamov, a computer science teacher at School No. 4 in Navoi, and other teachers, who have such a certificate, started teaching the basics of modern programming language to high school students in the third quarter of the 2020-2021 school year.
It is noteworthy that the course is conducted on the basis of approved curricula and materials that fully meet international requirements, and graduates who successfully complete them will be directed to IT professions in programming and will receive the first certificates of specialization. This allows students to learn the basics of simple professions at school.
In addition, teachers who have successfully completed the Java Programming Language course will be enrolled in the next SQL Database course at Oracle Academy and will be able to participate in self-improvement training in February.