XALQ TA’LIMI TIZIMIDA VAKANT LAVOZIMLARGA ISHGA QABUL QILISH JARAYONINI OCHIQ, MUSTAQIL TANLOV ASOSIDA TASHKIL ETISH BO‘YICHA SEMINAR O‘TKAZILDI
18-yanvar 2021-yil
Bugun, 18 yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligi bilan hamkorlikda «Xalq ta’limi tizimida vakant lavozimlarga ishga qabul qilish jarayonini ochiq, mustaqil tanlov asosida shaffof tashkil etish» mavzusida o‘quv-seminar tashkil etildi.
O‘quv-seminari ZOOM dasturi orqali onlayn videokonferens-aloqa shaklida o‘tkazildi. Unda Qoraqalpog‘iston Respublikasi xalq ta’limi vazirligi, Toshkent shahar xalq ta’limi bosh boshqarmasi hamda viloyat xalq ta’limi boshqarmalari kadr bo‘yicha bo‘lim boshliqlari hamda tuman (shahar) xalq ta’limi bo‘limlari kadrlar bo‘yicha mutaxassislari ishtirok etdi.
Onlayn o‘quv-seminarda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi bo‘lim boshlig‘i A.Akramov va Xalq ta’limi vazirligi Xodimlar bilan ishlash boshqarmasi boshlig‘i A.Xasanov ma’ruza bilan qatnashdi.
Seminarda Xalq ta’limi vazirligi markaziy apparati, hududiy boshqaruv organlari va ta’lim muassasalardagi vakant lavozimlarga ishga qabul qilish jarayonida ochiq mustaqil tanlov asosida shaffof tashkil etish tizimi hamda mazkur jarayonda yuzaga kelish mumkin bo‘lgan xato va kamchiliklarni oldini olish bo‘yicha tushuntirishlar berildi.
Ma’lumki, 2020 yil 20 oktyabrda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi bilan kelishilgan holda «O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligi markaziy apparati, hududiy bo‘linmalar, tizimdagi tashkilotlar va muassasalardagi vakant lavozimlarga ishga qabul qilish, xodimlarni boshqa lavozimga o‘tkazishda tanlov asosida saralab olish tartibi» tasdiqlandi.
Shunga ko‘ra, bugungi kunga qadar mazkur tartib asosida tizimdagi 42 ta vakant lavozimga vacancy.argos.uz orqali e’lon berildi. Shundan 33 ta lavozimga 547 nafar (shundan, 208 nafar yoshlar - 38%) nomzod da’vogar sifatida hujjat topshirdi. Nomzodlardan 176 nafari (32,2 %) tegishli lavozim bo‘yicha malaka talablariga mos kelgan bo‘lsa, 307 nafari (56,1 %) malaka talabiga mos kelmasligi aniqlandi. Shuningdek, 6 ta lavozimga barcha nomzodlarning hujjatlari malaka talabiga mos kelmaganligi sababli ushbu lavozimlarga takroran e’lon berildi.
Hozirda 64 nafar (11,7 %) nomzodning hujjatlari malaka talablariga mosligi o‘rganilmoqda. 10 ta lavozim bo‘yicha o‘tkazilgan test sinovlarida 44 nafar nomzod qatnashdi, shundan 21 nafari (47,7 %) testdan o‘tdi, 23 nafari (52,3) testdan o‘tmadi. Shuningdek, 15 ta lavozim bo‘yicha test sinovi o‘tkazish rejalashtirilmoqda. 6 ta lavozim uchun 17 nafar nomzod suhbatga jalb etilgan bo‘lib, shundan 16 nafari (94,1 %) suhbatdan o‘tmadi.
Amaliy seminar xalq ta’limi tizimida mutaxassis kadrlarning o‘z salohiyatini to‘liq namoyon etishi va kelgusi faoliyatini samarali tashkil etishiga xizmat qiladi.

Today, January 18, the Civil Service Development Agency under the President of the Republic of Uzbekistan in cooperation with the Ministry of Public Education of the Republic of Uzbekistan organized a training seminar on "Transparent organization of the recruitment process for vacant positions in public education."
The training seminar was conducted in the form of online videoconferencing through the program ZOOM. It was attended by heads of personnel departments of the Ministry of Public Education of the Republic of Karakalpakstan, the Main Department of Public Education of Tashkent and regional public education departments, as well as personnel specialists of district (city) public education departments.
A.Akramov, Head of the Department of the Civil Service Development Agency under the President of the Republic of Uzbekistan, and A.Khasanov, Head of the Personnel Department of the Ministry of Public Education, took part in the online training seminar.
The seminar provided explanations on the system of transparent organization of the process of recruitment to vacant positions in the central office of the Ministry of Public Education, territorial administrations and educational institutions, as well as the prevention of errors and omissions in this process.
It is known that on October 20, 2020 in coordination with the Civil Service Development Agency under the President of the Republic of Uzbekistan approved "Procedure for recruitment to vacant positions in the central office of the Ministry of Public Education of the Republic of Uzbekistan, territorial divisions, organizations and institutions." .
Accordingly, to date, 42 vacancies in the system have been announced through vacancy.argos.uz. Of these, 547 candidates (including 208 young people - 38%) applied for 33 positions. Of the candidates, 176 (32.2%) met the qualification requirements for the relevant position, while 307 (56.1%) did not meet the qualification requirements. Also, the documents of all candidates for 6 positions were re-announced for non-compliance with the qualification requirements.
Currently, the documents of 64 candidates (11.7%) are being studied for compliance with the qualification requirements. 44 candidates took part in the tests on 10 positions, of which 21 (47.7%) passed the test, 23 (52.3) did not pass the test. It is also planned to conduct tests on 15 positions. 17 candidates were interviewed for 6 positions, of which 16 (94.1%) did not pass the interview.
The practical seminar will help the specialists in the public education system to fully demonstrate their potential and effectively organize their future activities.