ASSALOMU ALAYKUM HURMATLI HAMYURTLAR!
Maʼlumki 11-yanvardan barcha umumtaʼlim muassasalarida 3 chorak oʻz ishini boshladi. Isitish tizimi qish mavsumida maktablardagi eng dolzarb masalalardan biri sanaladi. Bugungi brifingimiz orqali xalq taʼlimi tizimidagi muassasasalarning isitish tizimi boʻyicha koʻrilayotgan choralar toʻgʻrisida maʼlumotlar taqdim etib oʻtmoqchimiz.
Dastavval Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan umumtaʼlim maktablardagi isitish tizimining kuz-qish mavsumida barqaror ishlashi, ulardagi muhandislik kommunikatsiyalarning ishchi holatda saqlanishi, shu yoʻnalishda olib boriladigan qurilish-taʼmirlash ishlariga mahalliy davlat hokimiyati organlari rahbarlari shaxsan masʼul etib belgilanganligini alohida qayd etib oʻtmoqchimiz.
Bugun Respublika boʻyicha jami 10 008 ta umumtaʼlim maktablari hamda ixtisoslashtirilgan maktab internatlari faoliyat yuritib kelmaoqda. Ushbu umumtalim maktablarining isitilishi bugungi kunda quyidagi yoqilgʻi manbalari orqali amalga oshiriladi:
3 310 tasi tabiiy gaz;
23 tasi suyuq yoqilgʻi;
6 671 tasi koʻmir(briket)
4 tasi elektr toki orqali isitilib kelinadi.
Ularning isitilish turi quyidagicha:
1 036 ta maktablar markazlashgan issiqlik tarmogʻi orqali,
8 810 tasi lokal isitish tarmogʻi orqali hamda
162 tasi qoʻlbola (burjuy) pechlar orqali isitiladi.
Aytish joizki, respublika boʻyicha jami 1 196 ta maktab filiallari faoliyat yuritib. Ularning 118 tasi tabiiy gaz, 1 tasi suyuq pech yoqilgʻisi, 1 062 tasi koʻmir (briket) yoqilgʻisi, 15 tasi elektr toki manbalaridan foydalanib keladi.
Shu oʻrinda hozirgi kunda 162 ta maktab va 156 ta maktab filiallari qoʻlbola (burjuy) pechlari orqali isitilishi asosiy muammolardan biri ekanligini alohida qayd etish lozim. Sababi ulardagi oʻquvchilarning is gazidan zaharlanishi ehtimoli yuqori. Chunki, ushbu qoʻlbola burjuy pechlari sinf xonalarining ichki qismiga oʻquvchilarga yaqin qilib oʻrnatilgan.
Mazkur masalaning yechimi sifatida mahalliy hokimliklardan ushbu 162 ta maktab va 156 ta maktab filiallarning isitilishi yuzasidan kunlik nazorat oʻrnatilishini, tegishli masʼul tashkilotlarni is gazini oldini olish boʻyicha joylarda tushuntirishlar olib borilishini talab etadi.
Xalq taʼlimi muassasalariga joriy yil kuz-qish mavsumi uchun 235,5 ming tonna koʻmir-briket mahsulotlarini jamgʻarilishi belgilangan edi, bugungi kunga qadar jami 100% koʻmir va briket yoqilgʻi mahsulotlari umumtaʼlim muassasalariga toʻliq yetkazilib berilgan.
Oʻz oʻrnida Xalq taʼlim vazirligi tomonidan maktablardagi isitish tizimini nazorat qilib borish maqsadida @maktab_uzedubot boti ishlab chiqilgan boʻlib, unda ota-onalar shaxsini koʻrsatmagan holda farzandi tahsil olayotgan yoki faoliyat yuritadigan maktabining kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik holati haqida maʼlumot berish imkoniyati yaratilgan. Ushbu bot orqali nafaqat isitish tizimi balki sinfxonalarning suv bilan taʼminlanganlik, yoritilish hamda hojatxonalarning holati haqida ham maʼlumot qoldirish mumkin.
Bugungi kunda Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklariga qishki mavsumda barcha maktablarning issiqlik tizimini barqaror ishlashi boʻyicha tegishli topshiriqlar berilgan, shuning uchun agarda joylarda muammolar boʻlsa hududiy shtablar orqali operativ ravishda choralar koʻrib borilmoqda.
Xalq taʼlimi vazirligi hududlardagi shtablarning telefon raqamlarini oʻzining @uzedu rasmiy telegram kanalida eʼlon qilgan.
Hurmatli hamyurtlar!
Agar siz hududlardagi shtablarga murojaat qilgan boʻlsangiz, biroq hali xam maktabingizda issiqlik tizimining ishlashi bilan bogʻliq muammoga yechim topilmagan boʻlsa, Xalq taʼlimi vazirligining (71) 202 09 09 raqamli murojaatlar markaziga murojaat qilishingiz ham mumkinligini eslatib oʻtmoqchimiz.
Ushbu murojaatlarni respublika kuz-qish shtabi hamda hududiy shtablar bilan hamkorlikda tezkor hal etish choralari koʻriladi.
Shu oʻrinda yana bir bor umumtaʼlim maktablardagi isitish tizimining kuz-qish mavsumida barqaror ishlashi, ulardagi muhandislik kommunikatsiyalarning ishchi holatda saqlanishi, shu yoʻnalishda olib boriladigan qurilish-taʼmirlash ishlariga mahalliy davlat hokimiyati organlari rahbarlari shaxsan masʼul etib belgilanganligini ESLATIB OʻTAMIZ.
Shuningdek Prezidentning “Xalq taʼlimi boshqaruv tizimini takomillashtirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi Farmoniga muvofiq viloyat hokimlari tumanlar (shaharlar) kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish boʻyicha sektor rahbarlari bilan birgalikda xalq taʼlimi muassasalarini oʻquv yiliga va kuz-qish mavsumiga oʻz vaqtida va samarali tayyorlash tadbirlarini amalga oshirish uchun shaxsan javob berishi belgilab qoʻyilgan.

BRIEFING with adviser to the Minister of Public Education on Information Policy L. RUSTAMOVA
It is known that since January 11, the 3rd quarter has started its work in all educational institutions. The heating system is one of the most pressing issues in schools in the winter season. During today's briefing, we would like to provide information about the measures taken with regard to the heating system of public education institutions.
First of all, we would like to note that the President of the Republic of Uzbekistan personally identified the heads of local government bodies responsible for the stable operation of the heating system in secondary schools in the autumn-winter period, maintenance of engineering communications, construction and repair work carried out in this direction.
Today, there are 10,008 general education schools and specialized boarding schools in the republic. Heating of these secondary schools today is carried out using the following fuel sources:
3,310 natural gas;
23 liquid fuels;
6,671 coal (briquettes)
4 are heated by electric current.
The type of their heating is as follows:
1,036 schools through a centralized heating network,
8,810 - via the local heating network.
162 are heated by manual (bourgeois) furnaces.
It should be noted that there are 1,196 school branches in the republic as a whole. Of these, 118 are natural gas, 1 is liquid furnace fuel, 1,062 are coal (briquettes), 15 are electricity.
In this regard, it should be particularly noted that at present one of the main problems is heating 162 schools and 156 school branches with the help of manual (Bourgeois) furnaces. The reason is that they have a high probability that students will be poisoned by internal combustion gas. Because these homemade bourgeois stoves are built into the interior of classrooms so that they are closer to the students.
As a solution to this issue, local khokimiyats are required to establish daily control over the heating of these 162 schools and 156 branch schools, and from the relevant responsible organizations-to conduct explanations on the ground to prevent the use of IP gas.
State educational institutions are scheduled to accumulate 235.5 thousand tons of coal-briquette products for the autumn-winter period of this year, to date, 100% of all coal and briquette fuel products have been delivered to educational institutions in full.
In turn, the Ministry of Public Education has developed a bot @scholar_uzedubot to monitor the heating system in schools, where parents can provide information about the state of preparation for the autumn-winter season of the school where their child studies or works, without specifying his identity. With this bot, you can leave information not only about the heating system, but also about water supply, lighting and the condition of toilets in classrooms.
To date, the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, the khokimiyats of the regions and the city of Tashkent have been given appropriate instructions for the stable operation of all school heating systems in winter, therefore, in case of problems on the ground, measures are promptly taken through territorial headquarters.
The Ministry of Public Education has published the phone numbers of headquarters in the regions in its official telegram channel @uzedu.
Dear compatriots!
If you have applied to the regional headquarters, but still have not found a solution to the problem with the heating system in your school, we would like to remind you that you can also contact the help center of the Ministry of Public Education by phone (71) 202 09 09.
Measures will be taken to promptly address these appeals together with the republican autumn-winter headquarters and territorial headquarters.
In this regard, we remind you once again that the heads of local government bodies have been identified as personally responsible for the stable operation of the heating system in secondary schools in the autumn-winter period, maintenance of engineering communications in them, carrying out construction and repair work in this direction.
Also, the Presidential Decree “On additional measures to improve the public education management system” established that the regional khokims, together with the heads of sectors for the integrated socio-economic development of districts (cities), are personally responsible for the implementation of measures for the timely and effective preparation of public education institutions for the academic year and the autumn-winter season.