Bugun Xalq taʼlimi vaziri Baxtiyor Saidov boshchiligidagi ishchi guruh maktablarda yangi o‘quv yiliga tayyorgarlikning borishi bilan tanishish maqsadida Toshkent viloyatidagi taʼlim muassasalari sharoiti bilan tanishdi.
Xususan, ishchi guruh Investitsiya dasturi asosida qurilish-taʼmirlash ishlari olib borilayotgan taʼlim muassasalarida bo‘ldi. Dastlab, Yuqori Chirchiq tumanidagi 18-maktab filiali o‘rnida barpo etilayotgan 330 o‘rinli yangi maktab binosi hamda sport zalining qurilishi bilan tanishildi. Maktab qurilishini sifatli amalga oshirib, 1 avgustga qadar jihozlar bilan to‘liq taʼminlash topshirig‘i berildi.
Yangi o‘quv yilida 300 nafardan ortiq o‘quvchilarni o‘z bag‘riga oladigan ushbu maskan o‘quvchilarning uzog‘ini yaqin qiladi. Bolalar katta, serqatnov yo‘lni kesib o‘tmaydi, ular xavfsizligi taʼminlanadi. Shu bilan birga yaqin atrofdagi maktablarning navbatlilik koeffitsiyenti bartaraf etiladi.
So‘ngra O‘rta Chirchiq tumanidagi 43-maktabda olib borilayotgan qurilish jarayonlari bilan tanishildi. Tugallangan o‘quv yilida 220 o‘ringa mo‘ljallangan ushbu maktabda 400 nafardan ortiq o‘quvchi 2 navbatda taʼlim olayotgan edi. Endilikda 240 o‘rinli yangi o‘quv binoning barpo etilishi va 220 o‘rinli binoning rekonstruksiya qilinishi hisobiga 460 o‘quvchi o‘rniga ega bo‘ladi. Natijada yangi o‘quv yilidan o‘quvchilar 1 navbatda taʼlim olish bilan birga darsdan keyin to‘garak mashg‘ulotlariga qatnashish imkoniga ega bo‘ladi.
Mazkur obyektda ham vazir pudratchi tashkilotga 15 iyulga qadar qurilish ishlarini to‘liq va sifatli yakunlash to‘g‘risida topshiriq berdi.
Har ikkala tumanda tuman hokimi bilan birga taʼlim muassasalarini yangi o‘quv yiliga o‘z vaqtida tayyorlash, bu borada mavjud muammolarni hal etishga kelishib olindi.

CONSTRUCTION PROCESS OF NEW SCHOOLS BUILDING IN TASHKENT REGION WAS STUDIED
Today, a working group headed by Minister of Public Education Bakhtiyor Saidov got acquainted with the conditions of educational institutions in Tashkent region in order to get acquainted with the preparations for the new school year.
photo2022-05-3119-15-08.jpg
In particular, the working group visited educational institutions under construction and repair under the Investment Program. First, he got acquainted with the construction of a new school building for 330 places and a gym on the site of the branch of the 18th school in Yukori Chirchik district. The construction of the school was carried out with high quality and the task was given to fully equip it by August 1.
photo2022-05-3119-15-09.jpg
With more than 300 students in the new school year, this facility will bring students closer together. Children do not cross the big, busy road, they are safe. At the same time, the queuing ratio of nearby schools will be eliminated.
photo2022-05-3119-15-05.jpg
Then he got acquainted with the construction process of school No. 43 in Orta Chirchik district. At the end of the school year, the 220-seat school had more than 400 students studying in two shifts. Now, due to the construction of a new 240-seat building and the reconstruction of a 220-seat building, it will have 460 seats. As a result, from the beginning of the new school year, students will have the opportunity to study in the 1st shift, as well as participate in after-school club activities.
photo2022-05-3119-01-40.jpg
The Minister instructed the contractor to complete the construction of the facility by July 15.
photo2022-05-3118-57-40.jpgIn both districts, together with the district governor, it was agreed to prepare educational institutions for the new school year in a timely manner, to address existing problems in this regard.
photo2022-05-3119-01-45.jpg
It will be recalled that 37 schools in Tashkent region are under construction this year as part of the investment.