NAMANGANLIK OʻQUVCHINING IT LOYIHALARIGA XORIJIY MAMLAKATLAR QIZIQISH BILDIRMOQDA. U BUGUNGACHA QILGAN DAROMADIDAN OILASI UCHUN «JENTRA» OLIB BERGAN
16-iyun 2021-yil
Namangan shahridagi 2-sonli davlat ixtisoslashtirilgan maktab-internatning 9-sinf oʻquvchisi Umar Ulforiq Rustamovning 10 yoshidan buyon kompyuter va axborot texnologiyalariga qiziqishi baland. Qatʼiy ahd va maqsadga aylangan ana shu qiziqish yoʻlidagi izlanish va intilishlar natijasida 14 yoshidan dasturlar boʻyicha ishlash va saytlar yaratish bilan professional faoliyat sifatida shugʻullanib keladi. Veb saytlar ustida ishlash va dasturlar yaratish boʻyicha oʻquv markazlarida bilim va salohiyatini oshirgan Umar Ulforiq hozirga qadar yaratgan saytlar soni yigirmadan ortib ketdi.
U yaratayotgan loyihalar buyurtmachilari, asosan, Rossiya Federatsiyasida. Qolaversa, ayni paytga qadar Amerika Qoʻshma Shtatlaridan tushgan bitta, Janubiy Koreyadan tushgan 2 ta buyurtma boʻyicha saytni takomillashtirish va yangidan yaratib berishni samarali bajargan yosh dasturchiga yirik loyihalar boʻyicha ham hamkorlik takliflari boʻlib turadi.
Xususan, Rossiyadagi turistik agentlik buyurtmasiga koʻra u yaratgan muvaffaqiyatli loyiha uchun buyurtmachilar tomonidan 6700 AQSH dollari miqdorida haq toʻlangan.
Har bir saytni yaratish ustida hajmiga qarab 15 – 20 kundan, yirik loyihalar boʻyicha 2 – 3 oygacha ishlaymiz. Dasturlar, loyihalar, saytlarni yaratish va animatsiyalar boʻyicha Adobe XD, Premiere Pro kabi dasturlardan foydalanamiz. Dastlabki paytlarda oʻzim mustaqil oʻrgangan boʻlsam va saytlarni bir oʻzim yaratgan boʻlsam ayni paytda 6 kishilik jamoa bilan ish olib boryapmiz. Ularning barchasi 7-, 11-sinf oʻquvchilari, shuningdek onlayn qiziquvchilar ham loyihalarimizni yaratish borasida ishtirok etadilar va kuzatadilar.
— deydi IT loyihalar boʻyicha muvaffaqiyatli faoliyat olib borayotgan Umar Ulforiq Rustamov
Oʻz oldiga ulkan niyat va maqsadlarni qoʻyib, istiqbol sari dadil qadam tashlayotgan yosh dasturchining bugungi faoliyati eʼtibor va eʼtirofga loyiq. Frilansing boʻyicha faoliyat yuritish barobarida startap loyihalar ustida ishlayotgan tengdoshingiz oyiga 500 – 600 AQSH dollari miqdorida daromad qilmoqda. Eʼtiborlisi, u ayni paytgacha qilgan oʻz daromadi hisobidan oilasi uchun «Jentra» avtomashinasi ham oldi.
U rus, turk, arab, ingliz tillarini mukammal biladi. “Oʻzbekiston uchun 100 gʻoya” va “Startap tashabbuslar” tanlovlarida muvaffaqiyatli ishtirok etayotgan Umar kelajakda oʻzining IT sohasida biznes faoliyatini yana-da rivojlantirib, yirik loyihalar, dasturlar boʻyicha ish olib borishni maqsad qilgan.

Umar Ulforik Rustamov, 9th grade student of the state specialized boarding school No. 2 in Namangan city, has been interested in computer and information technologies since the age of 10. As a result of research and aspiration towards this interest, which has become a firm Covenant and goal, it is engaged in professional activity with the creation of sites and working on programs from the age of 14. Umar Ulforiq, who has increased knowledge and potential in training centers for working on websites and creating programs, has increased the number of sites he has created so far from spinning.
The projects that he is creating are customers, mainly in the Russian Federation. It remains only to say that so far, the only one that has come down from the United States, South Korea, has been effectively doing the improvement and creation of a new site on 2 orders from the young programmer also offers cooperation on major projects.
In particular, according to the order of the tourist agency in Russia, for the successful project that he created, customers were paid a fee of 6700 US dollars.
Depending on the size on the creation of each site are working from 15 – 20 days, up to 2 – 3 months on major projects. We use programs such as Adobe XD, Premiere Pro in terms of programs, projects, site creation and animations. At the moment, we are working with a team of 6 people, if I studied independently in the early days and created the sites myself. All of them are students of 7-, 11-graders, as well as those interested in online also participate and monitor in the creation of our projects.
— Umar Ulforiq Rustamov, who is successfully working on IT projects, says
Today's activity of the young programmer, who puts before himself great intentions and goals and takes a bold step towards the future, deserves attention and respect. In addition to operating on frilancing, your peer who is working on startup projects is earning between 500 – 600 US dollars per month. It is noteworthy that he also received a car "Centra" for his family from the account of his earnings, which he has done so far.
He is fluent in Russian, Turkish, Arabic, English. Successfully participating in the" 100 ideas for Uzbekistan "and" startup initiatives " competitions, Umar aims to further develop its business activities in the IT sector, work on major projects and programs in the future.