Bugun Xalq taʼlimi vaziri Baxtiyor Saidov maktablarda yaratilgan sharoitlarni oʻrganish maqsadida Qoraqalpogʻiston Respublikasiga joʻnab ketdi. Oʻrganish ishlarini Qoʻngʻirot tumanidagi 33-maktabdan boshladi. Maktab oʻquvchilariga vazir darsini oʻtib bergach, pedagoglar bilan suhbatlashdi va mavjud muammolar xususida ularning fikrlarini tingladi.
Maktab oʻquvchilari bilan uchrashar ekan, kimyo, biologiya, chet tili, fizika fanlari borasidagi bilimlarini sinovdan oʻtkazib, bitiruvchilar bilan kelajak kasblari xususida suhbat qurdi.
Vazirning keyingi manzili ushbu tumandagi 490 oʻringa moʻljallangan 40-maktab boʻldi. Koeffitsiyenti yuqori boʻlgan va ayni paytda 1000 nafar oʻquvchi bilim olayotgan maktab oʻquvchilariga munosib sharoit yaratish maqsadida yangi bino qurilishini investitsiya dasturiga kiritish hamda boshlangʻich sinf oʻquvchilarining bepul ovqatlanishi uchun sharoit yaratish boʻyicha tuman hokimi bilan kelishib oldi.

Today, the Minister of Public Education Bakhtiyor Saidov left for the Republic of Karakalpakstan to study the conditions created in schools. He began his study at School No. 33 in Kungrad District. After giving the ministerial lesson to the school students, he talked to the teachers and listened to their opinions on the existing problems.
While meeting with the students of the school, he tested his knowledge in chemistry, biology, foreign languages, physics and had a conversation with the graduates about their future careers.
The minister’s next address was the 40th school in the district for 490 places. Agreed with the district governor to include the construction of a new building in the investment program and to create conditions for free meals for primary school students in order to create decent conditions for students with high coefficients and currently studying 1,000 students.