SAMARQAND TAʼLIM MUASSASALARI MUAMMOLARINI O‘RGANISH ISHLARI DAVOM ETMOQDA
Xalq taʼlimi vazirligi masʼullari tomonidan Samarqand shahridagi navbatdagi taʼlim muassasalari muammolari o‘rganildi.
Jumladan, shahardagi 24-maktabda bo‘lib, 11-sinf bitiruvchilari bilan maktabni tamomlash arafasida samimiy muloqot qilinib, ertangi mustaqil hayotga qadam qo‘yishda egallaydigan kasblari, turmush tarzi va hayoti farovon bo‘lishi uchun to‘g‘ri kasb tanlanganligi muhimligi tushuntirib berildi.
photo2022-05-2017-09-55.jpg
O‘quvchilar bilan turli fanlardan savol-javob qilinib, faol qatnashgan 2 nafar o‘quvchiga noutbuk taqdim etildi.
Viloyat xalq taʼlimi boshqarmasiga maktabda ijtimoiy-maʼnaviy muhitni sog‘lomlashtirish, pedagoglarning o‘z ishiga nisbatan masʼuliyatini oshirish, o‘quvchilarga sifatli taʼlim berish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
photo2022-05-2017-07-10.jpg
Mutasaddilar 19-maktabda ham bo‘lib, 8-sinf o‘quvchilarning dars jarayonlarida ishtirok etildi. Matematika, tarix, fizika fanlaridan o‘zlashtirishi, kasblar haqida tushunchalari yuzasidan suhbatlashildi. Mazkur maktabda ham 2 nafar faol o‘quvchiga noutbuk, tengdoshlariga kitoblar jamlanmasi, maktab jamoasiga televizor taqdim etildi.
photo2022-05-2017-09-52.jpg
Mazkur maktab 380 o‘ringa mo‘ljallangan bo‘lib, amalda 640 nafardan ortiq o‘quvchi qariyb 2 koeffitsiyentda taʼlim olmoqda. Viloyat hokimligi bilan birgalikda kelgusida aholisi soni o‘sishini inobatga olib, qo‘shimcha bino qurish uchun joy, dastlabki loyiha va hisob-kitoblarni amalga oshirish to‘g‘risida hududiy boshqarmaga ko‘rsatma berildi.
photo2022-05-2017-09-47.jpg
Shuningdek, 1-sonli alohida taʼlim ehtiyojlari mavjud maktabda bo‘lib, bu yerda o‘quvchilarga sharoitlarni yana-da yaxshilash uchun olib borilayotgan qurilish ishlari bilan tanishildi.
photo2022-05-2017-07-13.jpg
Maktabga televizor taqdim etilib, o‘quvchilarga alohida mehr ko‘rsatish, ularni jamiyatga moslashib ketishlari uchun korreksion taʼlim jarayonlariga alohida eʼtibor qaratish zarurligi takidlandi.

Officials of the Ministry of Public Education studied the problems of the next educational institutions in Samarkand.
In particular, he visited the 24th school in the city, had a cordial conversation with 11th grade graduates on the eve of graduation and explained the importance of choosing the right profession for their future career, lifestyle and well-being.
Students were asked questions and answers in various subjects, and laptops were given to 2 students who actively participated.
The regional department of public education was instructed to improve the socio-spiritual environment at school, increase the responsibility of teachers for their work, provide quality education to students.
Officials also visited the 19th school and participated in the teaching process of the 8th grade students. They talked about their knowledge of mathematics, history, physics, professions. In this school, 2 active students were provided with laptops, a set of books for their peers, and a TV set for the school community.
The school is designed for 380 places, and in practice more than 640 students study in about 2 coefficients. Together with the regional administration, the regional administration was instructed to implement the site, preliminary design and calculations for the construction of an additional building, taking into account future population growth.
He also visited the school with special educational needs No. 1, where students were introduced to the construction work being carried out to further improve the conditions.
The school was provided with a TV set, and it was emphasized that special attention should be paid to the correctional educational process in order to show special love to students and help them adapt to society.