Joriy yilning 19 may kuni Xalq taʼlimi vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Davlat xavfsizlik xizmati Chegara qo‘shinlari va O‘zbekiston yoshlar ittifoqi Markaziy kengashi tomonidan tashkil etilayotgan “Yosh chegarachi” harbiy-sport musobaqasining respublika bosqichiga start berildi.
Mazkur musobaqani o‘tkazishdan asosiy maqsad maktab o‘quvchilarida sog‘lom turmush tarzini shakllantirish, sport musobaqalari orqali yoshlarda o‘z irodasi, kuchi va imkoniyatlariga bo‘lgan ishonchni mustahkamlash, mardlik va vatanparvarlik, ona Vatanga sadoqat tuyg‘ularini kamol toptirish, shuningdek, yoshlar orasidan iqtidorli sportchilarni saralab olishdan iborat.
Shu maqsadda o‘tkazilayotgan mazkur musobaqada har bir hududdan bittadan jami 13 ta jamoa o‘zaro do‘stona bellashmoqda. Ishtirokchilar bellashuvlarda o‘z qobiliyat va isteʼdodlarini namoyon etmoqda.

The republican stage of the military-sports competition “Young Border Guard” organized by the Ministry of Public Education, the Border Troops of the State Security Service of the Republic of Uzbekistan and the Central Council of the Youth Union of Uzbekistan started on 19 May this year.
The main purpose of the competition is to promote a healthy lifestyle among schoolchildren, to strengthen the confidence of young people in their will, strength and abilities through sports competitions, to develop courage and patriotism, devotion to the motherland, as well as to select talented athletes.
A total of 13 teams from each region are competing in this competition. Participants demonstrate their abilities and talents in competitions.