Xalq taʼlimi vazirligi mutasaddilari joylardagi muammolarni va sohadagi islohotlarning natijadorligini o‘rganish maqsadida Samarqand viloyatida bo‘lib turibdi.
Dastlabki manzil Toyloq tumani 4- va 21-maktab bo‘lib, bitiruvchi sinf o‘quvchilarining dars jarayonlarida ishtirok etildi. Baxtiyor Saidov deyarli oxirlab qolgan o‘quv yilida o‘quvchilarning 11 yil davomida maktabda olgan bilimlari, kelajakdagi kasblari bilan qiziqdi. Ertangi hayotda o‘zining munosib o‘rnini topishi uchun tanlagan kasbi muhimligi, farovon turmushga ega bo‘lish, qolaversa mamlakat taraqqiyoti uchun ham turli kasblarni egallashlari hayotiy misollarda tushuntirildi.
Shuningdek, 4-maktabda tarix fanidan “Mobil metodik guruh” o‘quv mashg‘ulotlarida ishtirok etayotgan o‘qituvchilar bilan suhbatlashildi. Muloqot davomida yaqinda qabul qilingan xalq taʼlimini rivojlantirishning 5 yillik milliy dasturi mazmun-mohiyati tushuntirildi. Kelajagimiz o‘qituvchilar qo‘lida ekanligi, buning zamirida katta masʼuliyat borligi taʼkidlandi. Sohani rivojlantirish bo‘yicha o‘qituvchilarning takliflari tinglandi.

Officials from the Ministry of Public Education are in Samarkand region to study the problems on the ground and the effectiveness of reforms in this area.
The first address was the 4th and 21st schools of Tayla district, where the graduating class participated in the teaching process. Bakhtiyor Saidov was interested in the knowledge acquired by students at school for 11 years and their future careers in the last academic year. The importance of the chosen profession in order to find its rightful place in the life of tomorrow, to have a prosperous life, as well as to occupy various professions for the development of the country were explained in real life examples.
Also, interviews were held with teachers participating in the "Mobile Methodological Group" in history at school 4. During the conversation, the essence of the recently adopted 5-year national program for the development of public education was explained. It was stressed that our future is in the hands of teachers, and there is a great responsibility behind it. The suggestions of teachers on the development of the field were heard.