Yoshlar bandligi va tadbirkorligini kengaytirishga qaratilgan 10 mln. dollarlik beg‘araz grant mablag‘lari doirasida xalqaro loyihani amalga oshirish jarayoni boshlandi.
Xalq taʼlimi vazirligi AQSHning xalqaro taraqqiyot agentligi USAID bilan hamkorlikda amalga oshirayotgan umumtaʼlim maktab o‘quvchilarining moliyaviy savodxonligini oshirish, tadbirkorlik ko‘nikmalarini rivojlantirishga qaratilgan loyiha tajriba-sinov tariqasida Farg‘ona viloyatida o‘z ishini boshladi.
Loyihaga ko‘ra umumtaʼlim maktablarida o‘tiladigan "Iqtisodiy bilim asoslari", "Tadbirkorlik asoslari" darslarining o‘tilish jarayoni tahlil qilinib, yangi standart, o‘quv dastur, metodik qo‘llanmalar ishlab chiqish hamda amaliyotga tatbiq etish, o‘quvchilarga istiqbolli kasblarni egallashi uchun poydevor bo‘ladigan bilim va ko‘nikmalar berib borish kabi qator ishlarni amalga oshirish rejalashtirilgan.
Shu bilan birga 8-11-sinf o‘quvchilarining qiziqishlari tanlov asosida o‘rganiladi va o‘tkazilgan tahlillar asosida ularning kasbiy moyilligi bo‘yicha kelgusida kasbga yo‘naltirish ishlari izchil olib boriladi.
Mazkur loyihalar orqali o‘quvchi-yoshlarda moliyaviy savodxonlik va tadbirkorlik ko‘nikmalarini rivojlantirish hamda maktab davridan kasb-hunarga bo‘lgan qiziqishlarini oshirish uchun zamin yaratiladi.

10 million to expand youth employment and entrepreneurship The process of implementing an international project under a non-grant grant of $ 1 billion has begun.
The Ministry of Public Education, in partnership with the United States Agency for International Development (USAID), has launched a pilot project in Fergana Province to improve financial literacy and entrepreneurial skills in secondary school students.
The project analyzes the process of teaching "Fundamentals of Economics" and "Fundamentals of Entrepreneurship" in secondary schools, develops and implements new standards, curricula, manuals, provides students with knowledge and skills that will be the basis for future careers. work is planned to be carried out.
At the same time, the interests of students in grades 8-11 will be studied on a competitive basis, and on the basis of the analysis, future career guidance work will be carried out on their professional orientation.
These projects will lay the groundwork for the development of financial literacy and entrepreneurial skills among students and increase their interest in the profession from school age.