O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 11 maydagi “2022–2026 yillarda xalq taʼlimini rivojlantirish bo‘yicha milliy dasturni tasdiqlash to‘g‘risida” Farmoni asosida umumtaʼlim maktablarida faoliyat yuritayotgan kutubxonachilarining oylik maoshlari 2022 yil 1 sentabrdan quyidagi miqdorda oshirilishi belgilandi.
Jumladan, umumiy o‘rta taʼlim maktablarida:
oliy maʼlumotli kutubxona mudirining hozirgi kundagi oylik maoshi 1 376 803 so‘mni tashkil etayotgan bo‘lsa, 2022 yil 1 sentabrdan boshlab 1 652 164 so‘m, oliy maʼlumotli kutubxonachining maoshi esa 1 151 818 so‘mdan 1 382 182 so‘mga;
bundan tashqari, o‘rta maxsus maʼlumotli kutubxona mudirining amaldagi oylik maoshi 1 261 867 so‘m bo‘lib, 2022 yil 1 sentabrdan boshlab 1 514 240 so‘mga, xuddi shunday maʼlumotga ega kutubxonachining ish haqi miqdori 1 094 227 so‘mdan 1 313 072 so‘mga ko‘tariladi.
Kutubxona xodimlarini lavozim maoshini oshirish uchun Davlat byudjetidan qo‘shimcha ravishda jami yillik qariyb 50 mlrd. so‘m mablag‘ oshiriladi.

According to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated May 11, 2022 "On approval of the National Program for the Development of Public Education in 2022-2026", the monthly salaries of librarians working in secondary schools will be increased from September 1, 2022 as follows.
Including in general secondary schools:
the current monthly salary of the head of the library with higher education is 1,376,803 soums, from September 1, 2022 - 1,652,164 soums, and the salary of a librarian with higher education - from 1,151,818 soums to 1,382,182 soums;
In addition, the current monthly salary of the director of the library with secondary special education is 1,261,867 soums, and from September 1, 2022, the salary of a librarian with the same information will increase from 1,094,227 soums to 1,313,072 soums.
In addition to the state budget to increase the salaries of library staff, a total of about 50 billion annually. soums will be increased.