“Alohida taʼlim ehtiyojlari boʻlgan bolalarga taʼlim berishga oid normativ-huquqiy hujjatlarni tasdiqlash toʻgʻrisida”gi Hukumat qarori (638-son, 12.10.2021-y.) qabul qilindi
Qaror bilan, jumladan, Umumiy oʻrta taʼlim tashkilotlarida inklyuziv taʼlimni tashkil etish tartibi toʻgʻrisidagi nizom tasdiqlandi.
Nizomga koʻra, oʻquvchilarning bino ichida harakatlanishi va taʼlim olishlari uchun maxsus sharoitlar yaratilgan maktablarda inklyuziv va boshlangʻich tayanch korreksion sinflar tashkil etiladi.
Bunda oʻquvchilar birinchi sinfga 7 yoshga toʻladigan yilda qabul qilinadi.
Shuningdek, maktablar uchun belgilangan yosh meʼyoridan ikki yilga oshgan bolalarni qabul qilishga ruxsat etiladi.
Oʻquvchilarni mazkur sinflarga qabul qilish hududiy xalq taʼlimi boshqarmasi huzurida tashkil etilgan Psixologik-tibbiy-pedagogik komissiya xulosasiga koʻra, ota-onalar yoki ularning oʻrnini bosuvchi shaxslar roziligi bilan amalga oshiriladi.
Inklyuziv taʼlim sinflarida jami oʻquvchilar soni 30 nafardan oshmasligi kerak.
Inklyuziv va boshlangʻich tayanch korreksion sinflarga faqat bir xil tibbiy tashxisdagi oʻquvchilar qabul qilinadi.
✅ Qarorga koʻra, inklyuzif taʼlim sinflari oʻqituvchilariga mehnatning alohida sharoitlari uchun har oyda toʻlanadigan ustama haqi quyidagicha:
➖ sinfda alohida taʼlim ehtiyojlari boʻlgan bir nafar bola uchun – lavozim maoshining 10 foizi;
➖ 2 nafar bola uchun – lavozim maoshining 20 foizi;
➖ 3 nafar bola uchun – lavozim maoshining 30 foizi;
➖ ikki va undan ortiq inklyuziv taʼlim sinflarida 4 nafar va undan ortiq bola uchun taʼlim-tarbiya ishlarini olib borgan oʻqituvchilarga va maxsus pedagoglarga – lavozim maoshining 30 foizi miqdorida.

Government Resolution "On approval of normative legal acts on education of children with special educational needs" (No. 638, 12.10.2021)
The resolution approved, in particular, the regulations on the organization of inclusive education in general secondary education.
According to the regulations, inclusive and primary basic correctional classes will be organized in schools with special conditions for students to move and study indoors.
In this case, students are admitted to the first grade in the year when they pay 7 years.
It is also allowed to admit children over two years of age above the school age limit.
Admission of students to these classes is carried out with the consent of parents or guardians, according to the conclusion of the Psychological-Medical-Pedagogical Commission established under the Territorial Department of Public Education.
The total number of students in inclusive education classes should not exceed 30.
Only students with the same medical diagnosis will be admitted to inclusive and primary basic correction classes.
✅ According to the decision, the monthly bonus paid to teachers of inclusive education classes for special working conditions is as follows:
➖ for one child with special educational needs in the classroom - 10 percent of the salary;
➖ for 2 children - 20% of the salary;
➖ for 3 children - 30% of the salary;
➖ teachers and special educators who carry out educational work for 4 or more children in two or more inclusive education classes - in the amount of 30% of the salary.