Xalq taʼlimi vaziri Sherzod Shermatov Surxondaryo viloyatiga tashrif buyurib shahar va tumanlardagi umumtaʼlim maktablaridagi mavjud holatni koʻzdan kechirdi.
Xususan, ishchi tashrifning birinchi kuni Termiz shahridagi 9-Ixtisoslashtirilgan maktab internati, 3-, 4-sonli umumtaʼlim maktablarida taʼlim olayotgan oʻquvchi yoshlar bilan uchrashdi.
Uchrashuv jarayonida vazir oʻquvchilarga bugungi kunda taʼlim sohasida yoshlarga yaratib berilayotgan keng imkoniyatlar haqida soʻzlab, oʻzining bilim va koʻnikmalari bilan oʻrtoqlashdi.
Shundan soʻng, maktablarda yaratilgan sharoitlar bilan tanishib, soha mutaxassislariga kamchiliklar yuzasidan topshiriqlar berib oʻtdi. Shuningdek, Sherzod Shermatov maktablarning kutubxonalariga bir qancha darsliklar va badiiy kitoblar hamda oʻquvchilarga taʼlim-tarbiya berishda oʻzining beminnat hissasini qoʻshib kelayotgan oʻqituvchilarga sovgʻalar taqdim etdi.
Ikki kun davom etgan tashrifda vazir Termiz shahridagi 14-,15-,16- hamda 20-sonli umumtaʼlim maktablarida boʻlib, ularning informatika darsida ishtirok etdi. Oʻquvchilar dars jarayonini qanday oʻzlashtirayotganini kuzatib, oʻzining kompyuter sohasidagi bilim va koʻnikmalari bilan boʻlishdi.

The Minister of Public Education Sherzod Shermatov visited the Surkhandarya region and got acquainted with the current situation in the general education schools of cities and regions.
In particular, on the first day of his working visit, he met with students of the 9th specialized boarding school, 3rd and 4th secondary schools in the city of Termez.
During the meeting, the minister told the students about the wide opportunities created today for young people in the field of education, and shared his knowledge and skills.
After that, he got acquainted with the conditions created in schools and gave instructions to specialists in this field. Sherzod Shermatov also donated a number of textbooks and art books to school libraries, as well as gifts to teachers who have made a significant contribution to the education of students.
During the two-day visit, the minister visited secondary schools No. 14, 15, 16 and 20 of Termez and took part in computer science classes. Students watched as they mastered the learning process and shared their knowledge and skills in the field of computers.
He also inspected the renovated premises of No. 20 High School and gave instructions to the officials on the renovation.