O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining  2022–2026 yillarda xalq ta’limini rivojlantirish bo‘yicha milliy dasturni tasdiqlash to‘g‘risidagi farmoni bilan tasdiqlangan Milliy dasturga muvofiq mahalliy hokimliklar maktablarni faqat xalq ta’limi yo‘nalishidagi bosma nashrlar bilan ta’minlashlari yuklatildi.
Xususan, har bir maktab “Ma’rifat”, “Uchitel Uzbekistana”, “Tong yulduzi”, “Klass!” gazetalari, “Xalq ta’limi”, “Til va adabiyot ta’limi”, “Boshlang‘ich ta’lim”, “Gʻuncha”, “Gulxan” jurnallari bilan obuna uchun ajratilgan mablag‘lar doirasida ta’minlanadi.
Bundan ko‘zlangan asosiy maqsad, mamlakatimizda va xalq ta’limi tizimida olib borilayotgan islohotlar, sohada joriy qilinayotgan yangiliklardan o‘qituvchi-pedagoglarni bevosita bosma nashrlar orqali xabardor qilib borish, shuningdek, o‘quvchilarning bilimi va tafakkurini oshirishga, ma’naviy-intellektual salohiyati, dunyoqarashini yuksaltirishga mo‘ljallangan bolalar nashrlari orqali esa o‘quvchi-yoshlarning darsdan tashqari bo‘sh vaqtlarida o‘qishlarini tashkil etgan holda kitobxonlik madaniyatini shakllantirishga ko‘maklashib borishdan iboratdir.

In accordance with the National Program approved by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan on the approval of the National Program for the Development of Public Education for 2022-2026, local governments are instructed to provide schools with publications in the field of public education.
In particular, each school will receive "Ma'rifat", "Uchitel Uzbekistana", "Tong Yulduz", "Klass!" Newspapers, "People's Education", "Language and Literature Education", "Primary Education", "Guncha", "Gulkhan" magazines are provided within the funds allocated for subscription.
The main purpose of this is to inform teachers about the reforms in the country and the public education system, the latest innovations in the field through print media, as well as children's publications aimed at increasing the knowledge and thinking of students, raising their spiritual and intellectual potential. - to promote the formation of a culture of reading by organizing extracurricular activities for young people.