FARG‘ONA VILOYATIDAGI TAʼLIM MUASSASALARI MUAMMOLARI O‘RGANILIB, HAL ETISH CHORALARI KO‘RILADI
Ayni damda Farg‘ona viloyatida bo‘lib turgan Xalq taʼlimi vazirligi masʼullari tuman va shaharlardagi taʼlim muassasalari faoliyatini o‘rganmoqda.
photo2022-05-1120-21-44.jpg
Dastlab, Farg‘ona tumanida 2020 yilda 420 o‘rinli yangi barpo etilgan maktabda taʼlim muassasasi maʼmuriyati hamda pedagoglariga yaratilgan imkoniyatlardan foydalangan holda o‘quvchilarga sifatli taʼlim berish, kasb-hunarga yo‘naltirish, o‘qituvchilarning kasbiy mahoratini va kelajak avlod oldidagi masʼuliyatini yana-da oshirish zarurligi taʼkidlandi.
photo2022-05-1120-04-39.jpg
Viloyat “Barkamol avlod” bolalar maktabida o‘quvchilarni bo‘sh vaqtini mazmunli o‘tkazishda to‘garaklar faoliyatini jonlantirish, bolalar qamrovini oshirish, maktablarda tarmoq to‘garaklarini tashkil etish to‘g‘risida ko‘rsatma berildi. "Barkamol avlod" bolalar maktabi uchun zamonaviy bino qurish masalasini viloyat hokimligi bilan kelishgan xolda mahalliy Dasturlarga kiritish belgilandi.
photo2022-05-1119-53-46.jpg
Shundan so‘ng, o‘quvchi o‘rniga nisbatan qariyb 3 baravarga yetgan, bugungi kunda 2,5 ming nafar o‘quvchi taʼlim olayotgan 6-sonli maktabga borildi. Ahamiyatli tomoni shundaki, mazkur maktabga tasodifiy, rejalashtirilmagan holda kirib borilishiga qaramasdan, maktabda o‘quv jarayonlari tizimli tashkil etilayotganligiga guvoh bo‘lindi. 4-sinf o‘quvchilari bilan suhbatlashib, iqtidorli o‘quvchilarga planshet taqdim etildi.
Kelgusi yilda yaqin hududda mahalliy byudjet mablag‘lari hisobidan 2 ta yangi maktab barpo etilishi hamda maktabga qo‘shimcha bino qurish hisobiga mazkur maktabning navbatlilik koeffitsiyentini kamaytirishga erishiladi.
photo2022-05-1120-21-51.jpg
photo2022-05-1119-53-28.jpg
Shuningdek, vazir Farg‘ona shahridagi 86-sonli alohida taʼlim ehtiyojlari mavjud maktabda bo‘lib, o‘quvchilarga yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi. Maktab 1963 yilda barpo etilgan bo‘lib, 280 o‘quvchiga mo‘ljallangan. Maktab bu yil mahalliy byudjet mablag‘lari hisobidan taʼmirlanib, sharoitlar yaxshilanadi.

Officials of the Ministry of Public Education, which is currently in Fergana region, are studying the activities of educational institutions in the districts and cities.
First of all, it was noted that the newly built school for 420 places in Fergana district in 2020 should use the opportunities created for the administration and teachers of educational institutions to provide quality education, vocational guidance, professional development of teachers and further increase their responsibility to future generations.
Instructed to revitalize the activities of clubs in the meaningful leisure of students at the regional children's school "Barkamol Avlod", increase the coverage of children, the organization of network clubs in schools. The issue of construction of a modern building for the Barkamol Avlod children's school will be included in the local programs in coordination with the regional administration.
After that, he went to School No. 6, where the number of students has almost tripled, and today has 2,500 students. Significantly, despite the accidental, unplanned entry into the school, it was observed that the educational process in the school is organized systematically. Talking to 4th graders, the gifted students were presented with a tablet.
Next year, 2 new schools will be built in the vicinity at the expense of the local budget, and the construction of an additional building for the school will reduce the queue ratio of this school.
The Minister also visited the school No. 86 in Fergana, where there are special educational needs, and got acquainted with the conditions created for students. The school was built in 1963 and has a capacity of 280 students. The school will be renovated this year at the expense of the local budget and conditions will improve.
The Minister stressed the need for teachers of this school to take a very responsible approach to the education of children with special educational needs.