IQTIDORLI O'QUVCHILAR O'RTASIDA FAN OLIMPIADALARINI O'TKAZISH TIZIMI TAKOMILLASHTIRILADI
2021 yil 9 sentyabr sanasi bilan O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining "iqtidorli o'quvchilar o'rtasida fan olimpiadalarini o'tkazish tizimini takomillashtirish hamda xorijiy tillarni o'qitish bo'yicha eng yaxshi maktabni aniqlash tizimini joriy etish to'g'risida" 562-son qarori qabul qilindi.
Qarorning birinchi ilovasida "umumiy o'rta ta'lim tashkilotlari, akademik lisey va kasb-hunar maktablari o'quvchilari o'rtasida fan olimpiadalarini tashkil etish, o'tkazish hamda xalqaro Olimpiada ishtirokchilarini saralash va g'oliblarni rag'batlantirish tartibi to'g'risida"gi Nizom tasdiqlandi.
Nizomga ko'ra, maktab o'quvchilari o'rtasida umumta'lim fanlari bo'yicha olimpiadalar 9-10-11 sinf o'quvchilari o'rtasida quyidagi fanlardan o'tkaziladi:
Birinchi guruh fanlar (nufuzli xalqaro olimpiadalar (IMO, IBO, IChO, IPhO, IOI) o'tkaziladigan fanlar)
✅1. Matematika
✅2. Fizika
✅3. Kimyo
✅4. Biologiya
✅5. Informatika va axborot texnologiyalari
Ikkinchi guruh fanlar
✅6. Ona tili va adabiyot
✅7. O'zbek tili (boshqa tillarda tahsil oladiganlar uchun)
✅8. Qoraqalpoq tili
✅9. Rus tili va adabiyoti
✅10. Ingliz tili
✅11. Nemis tili
✅12. Frantsuz tili
✅13. Tojik tili
✅14. Qozoq tili
✅15. Tarix
✅16. Geografiya
Maxsus maktab-internati o'quvchilari uchun fan olimpiadasi o'tkaziladigan fanlar
✅17. Ona tili va adabiyot (maxsus)
✅18. Matematika (Maxsus)
Ushbu qaror bo'yicha qolgan ma'lumotlarni keyingi e'lonlarimizda yoritib boramiz. Yangiliklarni kuzatib borishda davom eting.

On September 9, 2021, the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan adopted Resolution No. 562 "On improving the system of conducting subject Olympiads among gifted students and the introduction of a system for determining the best school for teaching foreign languages."
The first appendix to the resolution approved the Regulation "On the organization and conduct of science Olympiads among students of general secondary education, academic lyceums and vocational schools, as well as the selection of participants and incentives for winners of international competitions."
According to the regulations, Olympiads in general education among schoolchildren are held among students of 9-10-11 grades in the following subjects:
The first group of disciplines (prestigious international Olympiads (IMO, IBO, IChO, IPhO, IOI))
✅1. Mathematics
✅2. Physics
✅3. Chemistry
✅4. Biology
✅5. Informatics and information technologies
The second group of sciences
✅6. Native language and literature
✅7. Uzbek language (for those who study in other languages)
✅8. Karakalpak language
✅9. Russian language and literature
✅10. English
✅11. German
✅12. French
✅13. Tajik language
✅14. Kazakh language
✅15. History
✅16. Geography
Subjects for which science Olympiads are held for students of special boarding schools
✅17. Mother tongue and literature (Special)
✅18. Mathematics (Special)
The rest of the information on this decision will be covered in our next announcements. Keep following the news.