Kuni kecha Xalq taʼlimi vazirligi mutasaddilari tuman hokimi va sektor rahbarlari bilan birgalikda Navoiy viloyati markazidan qariyb 300 km olisda joylashgan Tomdi tumanidagi maktablarda mavjud muammolarni o‘rganmoqda.
Xususan, sektor rahbarlari bilan birgalikda 1-, 6-,12-sonli maktablarda o‘quvchilar uchun yaratilgan sharoitlar, maktab moddiy-texnik bazasi va infratuzilmasidagi sharoitlarni yaxshilash bo‘yicha vazifalar belgilab olindi. Jumladan, yil yakuniga qadar 1-sonli maktab binosi “Obod qishloq” dasturi asosida, 12-sonli maktabga esa mahalliy byudjet mablag‘lari hisobidan yangi bino barpo etilishi rejalashtirildi.
Shuningdek, maktablarda yuqori sinf o‘quvchilari va pedagoglar bilan muloqotlarda o‘quvchilarning turli fanlar bo‘yicha bilimlari savol-javob qilinib, bitiruvchilarning tanlagan kelajak kasblari o‘rganildi. Muloqotlar davomida Tomdi tumani aholisi turmush darajasini yana-da yaxshilash uchun istiqboli mavjud kasblarni (sanoat, ishlab chiqarish, xizmat ko‘rsatish, qurilish va boshqa sohalarni) tanlash oddiy misollar orqali tushuntirildi.
Maktabda olgan bilimlarini hayotda qo‘llay olish ko‘nikmasiga ega bo‘lishlari, ayniqsa, kimyo, fizika, matematika kabi qator fanlarni chuqur o‘zlashtirishi zarurligi taʼkidlandi.
Pedagoglarga esa buning uchun avvalo kasblar ahamiyati haqida o‘quvchilarni kengroq tanishtirib borishlari lozim ekanligi qayd etildi.
Bugungi kunda Tomdi tumani maktablarini malakali pedagoglar bilan taʼminlash va taʼlim sifatini oshirish maqsadida boshqa hududlardan 20 nafardan ortiq pedagog jalb etilgan. Shunday pedagoglardan biri Dilafro‘z Jumayeva Buxoro viloyatidan kelib, kimyo fanidan dars bermoqda.
Shuningdek, ushbu tumandagi 1-sonli maktabning ingliz tili o‘qituvchisi Zarina Murodovaga maktabda taʼlim sifatini yana-da oshirishda o‘z hissasini qo‘shayotgani, qolaversa, mazkur muassasadan iqtidorli va aʼlochi o‘quvchilarni tayyorlab, samarali mehnat qilayotganligi uchun noutbuk taqdim qilindi.

STUDIES ON ELIMINATION OF EXISTING PROBLEMS IN SCHOOLS OF OLIS TOMDI DISTRICT OF NAVOI REGION
Yesterday, officials from the Ministry of Public Education, together with the district governor and sector leaders, are studying the problems in schools in Tomdi district, about 300 km from the center of Navoi region.
a1.jpg
In particular, together with the heads of sectors, tasks were identified to improve the conditions created for students in schools 1, 6, 12, the material and technical base and infrastructure of the school. In particular, by the end of the year it is planned to build a new building for school No. 1 on the basis of the program "Prosperous Village", and a new building for school No. 12 at the expense of the local budget.
In addition, in conversations with high school students and teachers in schools, students' knowledge in various subjects was questioned, and future professions chosen by graduates were studied. During the talks, the choice of promising professions (industry, manufacturing, services, construction and other sectors) to further improve the living standards of the population of Tomdi district was explained by simple examples.
a3.jpg
It was stressed that they need to be able to apply the knowledge they learned in school, especially in chemistry, physics and mathematics.
It was noted that educators should first of all acquaint students with the importance of professions.
Today, more than 20 teachers from other regions are involved in order to provide Tomdi district schools with qualified teachers and improve the quality of education. One such teacher is Dilafroz Jumaeva from Bukhara region, who teaches chemistry.
a2.jpg
Zarina Murodova, an English teacher at School No. 1 in the district, was also presented with a laptop for her contribution to further improving the quality of education at the school, as well as for her ability to train talented and excellent students.