Oʻzbekiston xalq oʻqituvchisi Toʻxtamurod Jumayev
Mamlakatimizda xalq taʼlimi va oʻrta maxsus taʼlim tizimi rivojiga munosib hissa qoʻshgan mohir pedagog, fidoyi va tashkilotchi rahbar Toʻxtamurod Jumayev shu yil 14-iyul kuni 76 yoshida vafot etdi.
Bu inson 55 yillik sharafli pedagogik faoliyati davomida oʻz sohasi boʻyicha salmoqli yutuqlarga erishdi. 1967-yili Buxoro davlat pedagogika instituti (hozirgi Buxoro davlat universiteti)ni tamomladi. Mehnat faoliyatini 1961-yilda maktabda yoshlar yetakchisi sifatida boshlab, bir qancha maktablarda oʻqituvchi, direktor oʻrinbosari, direktor vazifalarida sidqidildan mehnat qildi.
Ayniqsa, Qorakoʻl tumanidagi 1-ixtisoslashtirilgan iqtidorli bolalar maktab-internati hamda Buxoro davlat universiteti qoshidagi 3-son Qorakoʻl akademik litseyida rahbarlik qilgan yillarida juda koʻplab xayrli ishlarni amalga oshirdi.
Toʻxtamurod Jumayev taʼlim-tarbiya sohasini zamon talablari asosida rivojlantirish, chekka hududlarda yashayotgan iqtidorli yoshlarga zamonaviy taʼlim berishning “Qorakoʻl maktabi”ni yaratishga erishdi. Har yili litsey bitiruvchilarining 90-95 foizi turli oliy oʻquv yurtlariga oʻqishga qabul qilinib, 3 ming 200 nafarga yaqin oʻquvchi respublikamiz va xorijdagi nufuzli oliy oʻquv yurtlarining talabasiga aylangani ham buning isbotidir.
Shu paytgacha uning 30 nafarga yaqin shogirdlari matematika fani boʻyicha xalqaro olimpiadalarda yuqori oʻrinlarni qoʻlga kiritib, yurtimizda Beruniy, al-Xorazmiy kabi buyuk allomalarning munosib avlodlari yetishib kelayotganini butun dunyoga yana bir bor namoyon qildi.
Ana shunday ulkan natijalari inobatga olinib, ushbu taʼlim maskani Xalqaro matematika maktabiga aylantirildi.
Toʻxtamurod Jumayev matematika fanini oʻqitishning ilgʻor usullarini amaliyotga joriy etish bilan birga, bu yoʻnalishda bir nechta oʻquv qoʻllanmalari ham yaratdi. Bunday izlanishlari uchun u 1999-yilda Oʻzbekiston matematiklar jamiyati aʼzoligiga qabul qilindi.
Butun hayotini yoshlarga maʼrifat ulashishga bagʻishlagan Toʻxtamurod Jumayev davlatimiz tomonidan “Oʻzbekiston Respublikasi xalq oʻqituvchisi” faxriy unvoni, “El-yurt hurmati” va “Buyuk xizmatlari uchun” ordenlari bilan ham mukofotlangan edi.
Mehribon ustoz, samimiy va kamtarin inson Toʻxtamurod Jumayevning yorqin xotirasi oʻqituvchi va murabbiylar hamda shogirdlarining qalbida umrbod saqlanib qoladi.

People's teacher of Uzbekistan Tukhtamurod Jumaev
Tokhtamurod Jumaev, a talented pedagogue, devoted and organizing leader who made a worthy contribution to the development of public education and secondary special education in our country, died on July 14 this year at the age of 76.
During his 55 years of honorable pedagogical activity, this man has made significant achievements in his field. In 1967 he graduated from the Bukhara State Pedagogical Institute (now Bukhara State University). He began his career in 1961 as a youth leader at the school, and worked tirelessly as a teacher, deputy principal, and principal in several schools.
In particular, he has done a lot of good deeds during his leadership of the 1st specialized boarding school for gifted children in Karakul district and the 3rd Karakul academic lyceum under Bukhara State University.
Tokhtamurod Jumaev managed to develop the education system in accordance with modern requirements, to create a "Karakol School" of modern education for talented youth living in remote areas. This is evidenced by the fact that every year 90-95% of lyceum graduates are admitted to various universities, and about 3,200 students become students of prestigious universities in the country and abroad.
So far, about 30 of his students have won high places in international mathematical Olympiads, once again demonstrating to the world that worthy generations of great scholars such as Beruni, al-Khwarizmi are growing in our country.
Given such great results, this educational institution was transformed into the International School of Mathematics.
In addition to introducing advanced methods of teaching mathematics, Tokhtamurod Jumaev has created several textbooks in this area. For this research he was admitted to the Society of Mathematicians of Uzbekistan in 1999.
Tokhtamurod Jumaev, who devoted his life to educating young people, was awarded the honorary title of "People's Teacher of the Republic of Uzbekistan", the Order "El-Yurt Hurmati" and the Order "Buyuk Hizmatlari Uchun".
The bright memory of the kind teacher, sincere and humble person Tokhtamurod Jumaev will forever remain in the hearts of teachers, coaches and students.