Xalq taʼlimi vazirligi mutasaddilari Namangan viloyatidan so‘ng o‘rganish jarayonini Andijon viloyatida davom ettirdi. Bugun viloyatning Baliqchi tumanidagi 36-, 45-maktab, 32-maktab filiali hamda 9-alohida taʼlim ehtiyojlari mavjud bolalar uchun mo‘ljallangan maktab-internatda yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi.
36-maktabda 7-sinf o‘quvchilarining dars jarayonlarida ishtirok etib, o‘quvchilar bilan turli fanlardan savol-javob orqali bilimlari sinovdan o‘tkazildi. Qiziqish va qobiliyatlariga ko‘ra kasb-hunarga yo‘naltirish borasida tavsiyalar berildi. Mazkur maktab 640 nafar o‘quvchiga mo‘ljallangan bo‘lib, bugun unda qariyb 2 baravar ko‘p o‘quvchi (1206 nafar) taʼlim olmoqda.
Maktabni Investitsiya dasturiga kiritgan holda o‘quvchilarga munosib sharoit yaratish uchun maktab binosini mukammal taʼmirlash va qo‘shimcha bino qurish taklif etildi.
Shuningdek, 32-maktab filiali uchun yangi qurilayotgan 260 o‘rinli maktab binosida qurilish jarayonlari ko‘zdan kechirildi. Yangi o‘quv yilida filialga alohida maktab maqomi berilib, 200 nafardan ortiq o‘quvchilar zamonaviy sharoitga ega bo‘lgan binoda taʼlim olishni boshlaydi. Bu esa o‘quvchilarning uzog‘ini yaqin qilib, ota-onalarga qulaylik yaratadi.
Tumandagi 45-maktabda ham 9-sinf o‘quvchilari va pedagogik jamoa bilan muloqot qilindi. Pedagoglarga O‘zbekiston taraqqiyoti uchun munosib avlodni tarbiyalashdagi masʼuliyati tushuntirilib, sohani rivojlantirishga oid takliflar tinglandi.
Ishchi guruh 9-ixtisoslashtirilgan maktab-internatida bo‘lib, bolalarni taʼlim olishi bilan birga davolash va sog‘lomlashtirish uchun sharoitlar yaratilganligi eʼtirof etildi.
Tuman hokimi bilan hudud xususiyatidan kelib chiqib, xalq taʼlimi tizimi nufuzini oshirish uchun alohida “brend” (logotip, shior, o‘quvchilar formasi) yaratishga kelishib olindi.

After Namangan region, officials from the Ministry of Public Education continued the study process in Andijan region. Today he got acquainted with the conditions created in the 36th, 45th school, 32nd school branch and 9th boarding school for children with special educational needs in Balikchi district.
At School 36, 7th graders participated in the lesson process and tested their knowledge with students through questions and answers from a variety of subjects. Recommendations were given for career guidance based on interests and abilities. The school is designed for 640 students, and today it has almost twice as many students (1206 students).
By including the school in the Investment Program, the students were offered a complete renovation of the school building and the construction of an additional building to create decent conditions.
The construction process of the new 260-seat school building for the 32nd school branch was also reviewed. In the new academic year, the branch will be given the status of a separate school, and more than 200 students will begin their education in a building with modern facilities. This brings students closer together and makes it easier for parents.
School No. 45 in the district also interacted with 9th graders and the teaching staff. Teachers were explained their responsibility for educating a generation worthy of the development of Uzbekistan, and suggestions for the development of the industry were heard.
The working group visited the 9th specialized boarding school and it was acknowledged that conditions were created for the treatment and rehabilitation of children along with their education.
It was agreed with the district governor to create a separate "brand" (logo, slogan, student uniform) to increase the prestige of the public education system, based on the specifics of the region.