Toshkent viloyatidagi taʼlim sifati yuqori boʻlmagan davlat umumtaʼlim muassasalarida faoliyat olib borayotgan toifaga ega boʻlmagan oliy va oʻrta maxsus maʼlumotli pedagog xodimlari attestatsiyadan oʻtkaziladi.
Xalq taʼlimi vazirligi hamda Taʼlim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasining 2021-yil 3-iyundagi 47/25-q/q-sonli qoʻshma qarori bilan Toshkent viloyatidagi taʼlim sifati yuqori boʻlmagan davlat umumtaʼlim muassasalarida faoliyat olib borayotgan toifaga ega boʻlmagan oliy va oʻrta maxsus maʼlumotli pedagog xodimlarni attestatsiyadan oʻtkazish Nizomi va baholash mezonlari tasdiqlandi.
Ushbu qoʻshma qarorga asosan Toshkent viloyatidagi taʼlim sifati yuqori boʻlmagan davlat umumtaʼlim muassasalarida faoliyat olib borayotgan toifaga ega boʻlmagan oliy va oʻrta maxsus maʼlumotli pedagog xodimlarni attestatsiyadan oʻtkazish Xalq taʼlimi vazirligida tashkil etiladigan Attestatsiya komissiyasi tomonidan oʻtkazilishi belgilangan.
Attestatsiya ikki bosqichda tashkil etiladi:
Birinchi bosqichda — attestatsiyadan oʻtuvchilarning oʻquv fani boʻyicha malaka (test) sinovlari orqali tashkil etiladi. Bunda, test sinovlari Xalq taʼlimi vazirligi va Taʼlim inspeksiyasining mutaxassislari hamda ular shartnoma asosida jalb etgan ekspertlar tomonidan tuzilgan test savollari asosida Taʼlim inspeksiyasi tomonidan oʻtkaziladi.
Test sinovlari 40 ta savoldan iborat boʻladi, har bir test savoli uchun
1,5 daqiqadan, jami 60 daqiqa vaqt beriladi. Matematika, fizika, kimyo, biologiya, informatika va axborot texnologiyalari fanlaridan test sinovi uchun qoʻshimcha 30 daqiqa vaqt beriladi. Har bir toʻgʻri bajarilgan test savoli uchun 1,75 ball beriladi.
Birinchi bosqich uchun umumiy 70 ball beriladi, umumiy ballning
55 foizi (38,5 ball) va undan yuqori ball toʻplaganlar attestatsiyaning birinchi bosqichidan oʻtgan hisoblanadi.
Birinchi bosqichda umumiy ballning (70 ball) 55 foizini (38,5 ball) toʻplay olmagan attestatsiyadan oʻtuvchilar ikkinchi bosqichga qoʻyilmaydi hamda “attestatsiyadan oʻtmagan” hisoblanadi.
Ikkinchi bosqichda — attestatsiya komissiyalari tomonidan taʼlim tizimidagi islohotlar, pedagog xodimlarning faoliyati samaradorligi, kasbiy kompetentlik boʻyicha 5 ta savoldan iborat savollarga javob berishlari kerak boʻladi. Ikkinchi bosqich uchun har bir savolga 6 balldan umumiy 30 ball beriladi, umumiy ballning 55 foizi (16,5 ball) va undan yuqori ball toʻplaganlar attestatsiyaning ikkinchi bosqichdan oʻtgan hisoblanadi. Savollar Respublika taʼlim markazining mutaxassislari hamda ular shartnoma asosida jalb etgan ekspertlar tomonidan tuziladi. Savollar bileti attestatsiyadan oʻtuvchi tomonidan koʻp variantlilik asosida tuzilgan biletlar orasidan tanlab olish yoʻli bilan aniqlanadi.Suhbat jarayonida berilgan savollar va ularga berilgan javoblar stenografik usulda maxsus jurnalga qayd etiladi.
Attestatsiyadan oʻtuvchi attestatsiyaning biror bosqichida uzrli sababga (mehnatga layoqatsizlik varaqasi) koʻra qatnashmagan boʻlsa, ularning attestatsiyasi boshqa muddatga koʻchiriladi, aksincha, attestatsiyadan oʻtuvchi uzrsiz sababga koʻra attestatsiyaning biror bosqichida ishtirok etmagan boʻlsa, attestatsiyadan oʻtmagan hisoblanadi hamda unga nisbatan “attestatsiyadan oʻtmadi” degan qaror qabul qilinadi.
Attestatsiya komissiyasining “attestatsiyadan oʻtmadi” degan qarori qabul qilingan attestatsiyadan oʻtuvchilar bilan tuzilgan mehnat shartnomasi ularning ish beruvchilari tomonidan bir oy muddatda mehnat qonunchiligida belgilangan tartibda bekor qilinadi.

TEACHERS WHO DO NOT HAVE THE CATEGORY OF ACTIVITY IN SCHOOLS WITH HIGH EDUCATIONAL QUALITY IN THE TASHKENT REGION WILL BE CERTIFIED
15 june 2021 year
Teachers of higher and secondary special education who do not have the category of working in public secondary schools of low quality in Tashkent region are attested.
Joint decision of the Ministry of Public Education and the State Inspectorate for Quality Control of Education No. 47/25-q / q of June 3, 2021 The attestation charter and evaluation criteria were approved.
According to the joint decision, the attestation commission of teachers with higher and secondary special education who do not have a category of low-quality public education in Tashkent region will be conducted by the Attestation Commission established by the Ministry of Public Education.
Certification is organized in two stages:
In the first stage, the attestation is organized through tests in the subject. In this case, the tests are conducted by the Education Inspectorate on the basis of test questions prepared by specialists from the Ministry of Public Education and the Education Inspectorate, as well as experts hired by them on a contract basis.
The test consists of 40 questions for each test question
1.5 minutes, for a total of 60 minutes. An additional 30 minutes will be given for testing in mathematics, physics, chemistry, biology, computer science and information technology. 1.75 points are awarded for each correctly completed test question.
A total of 70 points are awarded for the first stage, out of the total score
Those who scored 55% (38.5 points) and above are considered to have passed the first stage of certification.
Those who fail to obtain 55% (38.5 points) of the total score (70 points) in the first stage will not be admitted to the second stage and will be considered “not certified”.
In the second stage, the attestation commissions will have to answer 5 questions on reforms in the education system, the effectiveness of teachers, and professional competence. For the second stage, each question is given a total of 30 points out of 6, and those who score 55% of the total score (16.5 points) and above are considered to have passed the second stage of certification. The questions will be asked by the specialists of the Republican Education Center and the experts they hired on a contract basis. The questionnaire is determined by the attestant by selecting from the multiple-choice tickets. The questions asked during the interview and the answers to them are recorded in a special journal in a shorthand.
If the attested participant does not participate in any stage of the attestation due to a valid reason (certificate of incapacity for work), their attestation is postponed to another term. .
The employment contract concluded with the attested persons who have passed the attestation commission's decision "not attested" shall be terminated by their employers within one month in accordance with the procedure established by the labor legislation.