Oʻzbekiston Respublikasi Xalq taʼlimi vazirligi va Osiyo taraqqiyot banki (OTB) oʻrtasida 100 million AQSH dollarlik loyihani amalga oshirish toʻgʻrisida memorandum imzolandi.
Mazkur loyiha doirasida maktablarda 7–11-sinflarda STEM yoʻnalishida taʼlimini rivojlantirishga qaratilgan.
STEM fanlari boʻyicha oʻquv dasturlari va darsliklarning amaldagi standartlarini saqlab qolish va takomillashtirish, oʻqituvchilarni tayyorlash va qayta tayyorlash, maktablar uchun zarur jihozlarni sotib olish, maktab binolarini taʼmirlash va taʼlim texnologiyalarini rivojlantirish.
Bundan tashqari, loyihada Oʻzbekistondagi maktablarda oʻquvchilar bilimini baholash tizimini takomillashtirish koʻzda tutilgan.
Loyiha 2020-2022-yillarda Oʻzbekiston Respublikasi uchun Mamlakat operatsiyalarining biznes-rejasi (COBP), hukumatning soʻnggi tashabbuslari va Oʻzbekiston Respublikasi Xalq taʼlimi tizimini 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasiga muvofiq amalga oshiriladi.

The Ministry of Public Education of the Republic of Uzbekistan and the Asian Development Bank (ADB) have signed a memorandum on the implementation of a project worth $ 100 million.
The project aims to develop STEM education in schools in grades 7-11.
Maintain and improve existing standards of STEM curricula and textbooks, train and retrain teachers, purchase necessary equipment for schools, renovate school buildings and develop educational technologies.
In addition, the project envisages the improvement of the system of assessment of students' knowledge in schools of Uzbekistan.
The project will be implemented in accordance with the Country Operations Business Plan (COBP) for the Republic of Uzbekistan for 2020-2022, recent government initiatives and the Concept of Development of the Public Education System of the Republic of Uzbekistan until 2030.