XALQ TAʼLIMI VAZIRLIGI VA ICHKI ISHLAR VAZIRLIGI HAMKORLIGIDA QOʻSHMA HAYʼAT MAJLISI OʻTKAZILDI
Bu chaqiriq bugun mamlakat kelajagi uchun oʻzini javobgar his etgan xar bir yurtdoshimiz qalbida jaranglamoqda. Ichki ishlar vazirligi va xalq taʼlimi vazirligi hamkorligida oʻtkazilgan Qoʻshma Hayʼat majlisining bosh gʻoyasi xam aynan umumtaʼlim maktablarida huquqbuzarliklar va jinoyatlar profilaktikasini taʼminlash masalasi boʻldi. Majlisda ichki ishlar va xalq taʼlimi vazirlari, vazir oʻrinbosarlari, sohaga masʼul rahbarlar ishtirok etgan boʻlsa, viloyat boshqarmalari va tuman boʻlimlari vakillari joylardan onlayn tarzda qatnashishdi. Ichki ishlar vaziri general-leynenant Poʻlat Bobojonov ikki hamkor vazirliklarning tarixiy uchrashuvi sifatida etirof etilgan mazkur xayat majlisida Uchinchi renessans poydevori boʻlgan yoshlarning taʼlim olishlari uchun zaruriy barcha choralarni koʻrish, yoshlar oʻrtasidagi jinoyatchilikka qarshi kurash va huquqbuzarliklarga nisbatan murosasiz munosabatda boʻlish, joylarda ichki ishlar va xalq taʼlimi boʻlimlari oʻrtasida oʻzaro hamkorlik va maʼlumot almashinuvini mustahkamlash kabi masalalar bugungi kunning eng dolzarb vazifasi sifatida belgilanganligini aytib oʻtdi.
Shundan soʻng soʻz ichki ishlar vazirligi Huquqbuzarliklar profilaktikasi bosh boshqarmasi boshligʻi polkovnik Baxtiyor Berdialiyevga berildi. Voyaga yetmaganlar va maktab oʻquvchilari oʻrtasida sodir etilgan jinoyat va huquqbuzarliklar tahliliga toʻxtalib oʻtgan polkovnik Berdilaiyev, maktablarda davomat tadbirlarini oʻtkazishda sustkashliklarga yoʻl qoʻyilishi, oʻquvchilarni nazoratsiz qoldirish hamda profilaktika inspektorlari va maktab rahbariyatining oʻzaro hamkorlik olib bormaganligi oqibatida yoʻq qoʻyilgan ogʻir va oʻta ogʻir turdagi jinoyatlarga eʼtibor qaratdi. Toshkent, Namangan, Fargʻona, Surxondaryo viloyatlari, Qoraqalpogʻiston Respublikasida yuz bergan holatlar, oʻquvchilar tomonidan qoʻl urilgan jinoyatlar va uning oqibatlari muhokama qilindi. Kelgusida bu kabi holatlarni yuzaga kelishiga yoʻl qoʻymaslik borasida viloyat ichki ishlar va xalq taʼlimi boshqarmalarining oʻzaro hamkorlikdagi yoʻl xaritalarini ishlab chiqish, nazoratsiz qolgan oʻquvchilarni dars mashgʻulotlariga qaytarish, profilaktik tadbirlarni muntazam ravishda oʻtkazib borish borasida kelishib olindi.
Shuningdek Toshkent shahrida maktab oʻquvchilari oʻrtasida giyohvand moddalari va psixotrop vositalarini tarqalishi kabi salbiy holatlarga yoʻl qoʻymaslik, alohida nazorat talab etilgan maktablarga xodilmarni biriktirish masalasida zaruriy choralar koʻrish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Xalq taʼlimi vaziri Sherzod Shermatov ham oʻzaro hamkorlik natijasida birinchi navbatda kelajak avlod, maktablarda tahsil olayotgan oʻquvchilar uchun zaruriy sharoitlar yaratilishi koʻzda tutilganligini taʼkidlab oʻtdi. Shuningdek maktablar birinchi oʻrinda jamiyatdagi shaxslar tarbiyalovchi maskan. Agar taʼlim toʻlaqonli va samarali amalga oshirilsa bu oʻz navbatida jamiyatda jinoyatchilikning kamayishi, turli koʻngilsizliklarning yuzaga kelmasligiga bosh omil boʻlib xizmat qilishi eʼtirof etildi.
Ayni vaqtda besh tashabbus doirasida barcha maktablar internet bilan taʼminlanmoqda. Oʻquvchilarni nazorat qilish va ota-onalar bilan oʻzaro hamkorlikni yanada kuchaytirish maqsadida maktablarda Feys AyDi tizimini joriy etish, taʼlim sifatini oshirish maqsadida sinf xonalariga ovozli kameralar oʻrnatish va ularni ichki ishlar organlari hamda profilaktika inspektorlari bilan integratsiyalashuvini taʼminlash masalalariga alohida eʼtibor qaratiladi.

MINISTRY OF PUBLIC EDUCATION AND MINISTRY OF INTERNAL AFFAIRS HOLD A JOINT BOARD MEETING
This call resonates in the hearts of every citizen today who feels responsible for the future of the country. The main idea of ​​the meeting of the Joint Board, held jointly with the Ministry of Internal Affairs and the Ministry of Public Education, was to ensure the prevention of delinquency and crime in secondary schools. The meeting was attended by the Ministers of Internal Affairs and Public Education, Deputy Ministers, heads in charge of the sector, as well as representatives of regional administrations and district departments. Recognized as a historic meeting of the two partner ministries, Interior Minister Lieutenant General Pulat Bobojonov said that all necessary measures should be taken for the education of the youth of the Third Renaissance, the fight against crime and intolerance among young people, local police and public education. issues such as strengthening cooperation and information exchange between departments have been identified as the most pressing task today.
Then the floor was given to Colonel Bakhtiyor Berdialiev, Chief of the Main Department for Crime Prevention of the Ministry of Internal Affairs. Referring to the analysis of crimes and offenses committed among minors and schoolchildren, Colonel Berdilaiev drew attention to serious and very serious crimes that were eliminated due to delays in attendance at schools, leaving students unsupervised and lack of cooperation between prevention inspectors and school administration. The events in Tashkent, Namangan, Fergana, Surkhandarya regions, the Republic of Karakalpakstan, crimes committed by students and their consequences were discussed. In order to prevent such incidents in the future, it was agreed to develop joint roadmaps of the regional departments of internal affairs and public education, return unsupervised students to classes, conduct regular preventive measures.
It was also instructed to take necessary measures to prevent the spread of drugs and psychotropic substances among schoolchildren in Tashkent, to attach staff to schools that require special control.
The Minister of Public Education Sherzod Shermatov also noted that as a result of cooperation, first of all, it is planned to create the necessary conditions for the next generation, students studying in schools. Schools are also primarily places where individuals in the community are educated. It was recognized that if education is carried out fully and effectively, it will in turn serve as a key factor in reducing crime in society, preventing various mishaps.
Currently, all schools are provided with Internet under five initiatives. In order to control students and strengthen cooperation with parents, special attention will be paid to the introduction of Facebook in schools, the installation of sound cameras in classrooms to improve the quality of education and their integration with law enforcement agencies and prevention inspectors.
At the end of the meeting of the Joint Board, the proposals of the heads of regional departments were heard. May has been designated as a topical month to further strengthen cooperation. Prior to the start of the new school year, the Minister of Internal Affairs will carry out repairs and beautification of about 220 schools attached to the police departments in Sector 3, the organization of traffic safety and crime prevention rooms, road signs, lanes and pedestrian crossings near schools. control assignments were given. Based on the issues discussed, it was agreed on the tasks to be performed in the future.