Xalq taʼlimi vazirligi hamda Birlashgan Millatlar Tashkilotining Narkotiklar va jinoyatchilikka qarshi kurashish boʻyicha Markaziy Osiyodagi mintaqaviy boshqarmasi hamkorligida Fargʻona viloyatining Qoʻqon shahrida umumtaʼlim muassasalari pedagog xodimlar uchun ishlab chiqilgan odam savdosining ayanchli oqibatlari, jinoyatchilik va korrupsiya kabi illatlarni oldini olish madaniyatini targʻib qilishga bagʻishlangan oʻquv qoʻllanmaning taqdimoti oʻtkazildi.
Tadbirda Xalq taʼlimi vazirligi, Birlashgan Millatlar Tashkilotining “Narkotiklar va jinoyatchilikka qarshi kurashish” boʻyicha mintaqaviy boshqarmasi xodimlari, Qoʻqon shahridagi 45 ta umumtaʼlim maktablarining maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha direktor oʻrinbosarlari ishtirok etdi.
Asosiy eʼtibor bugungi kunda oʻquvchilarning huquqiy ongini oshirish orqali ularda odam savdosi, korrupsiya, jinoyatchilik kabi illatlarga nisbatan murosasizlik kayfiyatini shakllantirishga qaratildi.
Tadbir dasturiga muvofiq, ishtirokchilarga umumtaʼlim muassasalari oʻquvchilarida shu kabi illatlarga nisbatan gʻoyaviy immunitetni shakllantirish metodikasi yuzasidan jahonning ilgʻor tajribasidan kelib chiqib, xalqaro trenerlar tomonidan mashgʻulotlar oʻtkazildi.
Shu bilan bir qatorda, ishtirokchilariga voyaga yetmaganlar oʻrtasida sodir boʻladigan turli gʻayriijtimoiy xatti-harakatlarning oldini olishga qaratilgan videoroliklar namoyish etilib, muhokama etildi.
Tadbir yakunida ishtirokchilar maxsus sertifikatlar bilan taqdirlanib, ularga mahalliy trener maqomi ostida umumtaʼlim muassasalari oʻquvchilari orasida tadbirlar oʻtkazish imkoni yaratildi.

A SEMINAR WAS ORGANIZED AS PART OF THE EDUCATION FOR JUSTICE INITIATIVE
In collaboration with the Ministry of Public Education and the United Nations Office on Drugs and Crime in Central Asia, schools in Kokand, Fergana Province, have developed a culture of prevention of human trafficking, crime, and corruption for educators.
The event was attended by officials from the Ministry of Public Education, the United Nations Office on Drugs and Crime, and the Deputy Directors for Spiritual and Educational Affairs of 45 secondary schools in Kokand.
photo2021-04-2916-34-10.jpg
Today, the focus is on raising students' legal awareness and creating a climate of intolerance for human trafficking, corruption, and crime.
In accordance with the program of the event, the participants were trained by international trainers on the methodology of formation of ideological immunity in secondary school students against similar disorders, based on the best practices of the world.
photo2021-04-2812-59-39.jpg
In addition, participants were shown and discussed videos aimed at preventing various antisocial behaviors among minors.
At the end of the event, participants were awarded special certificates and given the opportunity to conduct events among students of secondary schools under the status of local trainers.