Taʼlim darajasi yuqori boʻlmagan maktablarda boshqa hududlardan mahoratli oʻqituvchilarni jalb etish orqali taʼlim sifatini oshirishga erishish maqsadida Xalq taʼlimi vazirligi “Yangi Oʻzbekiston ustozlari” loyihasini eʼlon qiladi.
Xabaringiz bor, joriy yilning 11-yanvar kuni imzolangan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Olis hududlardagi byudjet tashkilotlariga malakali mutaxassislarni jalb qilish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi Qaroriga koʻra, 2021-yilning 1-martidan taʼlim darajasi yuqori boʻlmagan maktablarda dars berish uchun boshqa hududlardan jalb qilingan oliy va birinchi toifaga ega oʻqituvchi-pedagoglarning bazaviy tarif stavkalariga maxsus ustamalar joriy qilinishi belgilangan. Unga koʻra joriy yilning 1-martidan boshlab oliy va birinchi toifali oʻqituvchilar boshqa viloyatga borib ishlasa 100 foiz, boshqa tumanga borib ishlasa 50 foiz ustama belgilangan.
Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Taʼlim sifatini nazorat qilish Davlat inspeksiyasi va Xalq taʼlimi vazirligi tomonidan taʼlim sifati past maktablar roʻyxati shakllantirildi va tasdiqlandi. Ushbu roʻyxatga oʻtgan oʻquv yilida taʼlim darajasi past boʻlgan (bitiruvchilari OTMga kirmagan, oliy va birinchi toifali oʻqituvchilari mavjud boʻlmagan hamda maktablarning Milliy reytingida past natija koʻrsatgan, davlat akkreditatsiyasidan attestatsiyadan oʻta olmagan) 1409 ta maktab kiritildi.
Oʻtgan yilgi “Ustoz-2020” tanlovini oʻtkazilganing ijobiy tajribasidan kelib chiqib, “Yangi Oʻzbekiston ustozlari” loyihasini amalga oshirish uchun ham “Oʻqituvchilar Assotsiatsiyasi” nodavlat tashkiloti jalb qilindi. Tanlovni shaffof va adolatli oʻtkazish uchun Assotsiatsiya ekspertlari jalb qilinadi.
Boshqa hududdagi taʼlim sifati past maktablarga borib ishlashni xohlovchi pedagoglar eng avvalo oliy yoki birinchi malaka toifasiga ega boʻlishi, kamida bir yillik pedagogik stajga ega boʻlishi kerak. Shundan soʻng, talabgor www.ustozfondi.uz elektron platformasida roʻyxatdan oʻtadi va ariza shaklini toʻldiradi. Ekspertlar tomonidan elektron ariza oʻrganib chiqilib, talabgor “ZOOM” dasturi orqali suhbatga taklif qilinadi. Suhbat davomida talabgorning faoliyatidagi yutuqlari, psixologik tayyorgarligi baholanadi. Baholash yakunlari boʻyicha ekspertlarning xulosalari joriy yilning 1-iyuniga qadar eʼlon qilinadi.
“Yangi Oʻzbekiston ustozlari” loyihasi boʻyicha tanlab olingan ustozlar keyingi oʻquv yilidan boshlab taʼlim darajasi yuqori boʻlmagan umumtaʼlim maktablarida oʻquvchilarga dars berishni boshlaydi.
“Yangi Oʻzbekiston ustozlari” loyihasining taqdimoti vazirlikning ijtimoiy tarmoqdagi sahifasi orqali Ochiq muloqot tarzida toʻgʻridan-toʻgʻri efirga uzatilib, oʻqituvchilarni qiziqtirgan savollarga javob berildi.

The Ministry of Public Education announces the New Teachers of Uzbekistan project in order to improve the quality of education by attracting skilled teachers from other regions in schools with low levels of education.
photo2021-04-0917-09-16.jpg
As you know, according to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan "On measures to attract qualified specialists to budget organizations in remote areas" signed on January 11, 2021, from March 1, 2021 to teach in schools with low levels of education It is planned to introduce special bonuses to the basic tariff rates for teachers who have According to him, starting from March 1 of this year, teachers of higher and first category will receive a 100 percent bonus if they go to work in another region, and 50 percent if they go to work in another district.
As you know, according to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan "On measures to attract qualified specialists to budget organizations in remote areas" signed on January 11, 2021, from March 1, 2021, higher education institutions from other regions and the introduction of special increases in the basic tariff rates for teachers of the first category. According to him, starting from March 1 of this year, higher and first category teachers will be paid 100% more if they go to another region and 50% more if they go to another district.
The State Inspectorate for Quality Control in Education under the Cabinet of Ministers and the Ministry of Public Education have compiled and approved a list of low-quality schools. The list included 1,409 schools with low levels of education in the past academic year (graduates did not enter higher education, did not have higher and first-class teachers, and had low results in the National Ranking of Schools and failed state accreditation).
photo2021-04-0917-09-17-2.jpg
Based on the positive experience of last year's Teacher 2020 competition, the Teachers' Association, a non-governmental organization, was also involved in the implementation of the New Teachers of Uzbekistan project. Experts of the Association will be involved in conducting the competition in a transparent and fair manner.
Teachers who want to work in low-quality schools in other areas must first have a higher or first qualification category and at least one year of teaching experience. After that, the applicant registers on the electronic platform www.ustozfondi.uz and fills out the application form. The e-application will be reviewed by experts and the applicant will be invited for an interview through the ZOOM program. During the interview, the candidate's achievements in work, psychological readiness are assessed. The experts' conclusions will be published by June 1 this year.
Teachers selected under the New Uzbekistan Teachers project will start teaching students in low-income secondary schools starting next school year.
The presentation of the New Teachers of Uzbekistan project was broadcast live on the Ministry's social network page in the form of an open dialogue, and teachers' questions were answered.