24 YANVAR – XALQARO TAʼLIM KUNI
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi taʼlimning tinchlik va taraqqiyot yo‘lidagi ahamiyatini eʼtirof etgan holda o‘zining 2018 yil 3 dekabrdagi rezolyutsiyasi bilan 24 yanvarni “Xalqaro taʼlim kuni” deb eʼlon qilgan edi. Bu yil dunyo jamoatchiligi mazkur Xalqaro kunni to‘rtinchi bor nishonlamoqda.
Mazkur bayram yosh hisoblansada, ahamiyati juda ham cheksiz. Uning nishonlanishi nafaqat insoniyatning ilm-maʼrifatga tashnaligini eʼtirof etish, balki dunyo davlatlari hukumatlari va jamiyatlari eʼtiborini taʼlim sohasidagi mavjud muammolarga, shu jumladan, savodsizlikni bartaraf etish, turli mintaqalarda yaxlit taʼlim dasturlari ishlab chiqish va amalga oshirish kabi masalalarga qaratishni maqsad qilgan.
BMT maʼlumotlariga ko‘ra, (https://en.unesco.org/commemorations/educationday) bugungi kunda butun dunyoda 258 million nafar bola va o‘smir hali ham maktabga borish yoki uni tamomlash imkoniga ega emas. 617 million bolalar esa o‘qish va matematikaning elementar ko‘nikmalaridan ham bexabar, to‘rt millionga yaqin qochqin bolalar va yoshlar maktabdan tashqarida. Ular qashshoqlik, diskriminatsiya, qurolli mojarolar, favqulodda holatlar va iqlim o‘zgarishi oqibatlari tufayli azob chekmoqda.
Qayd etish joizki, butun dunyo bo‘ylab ana shunday murakkab muammoli vaziyatlar sodir bo‘layotgan bir davrda O‘zbekistonda yosh avlodning taʼlim-tarbiyasi davlat siyosati darajasiga ko‘tarilgan bo‘lib, bolalar va yoshlarni taʼlim olishga bo‘lgan huquqlarini ro‘yobga chiqarish va ular uchun qulay shart-sharoitlar yaratish masalalari “Yangi O‘zbekiston — maktab ostonasidan boshlanadi” g‘oyasi asosida tubdan takomillashmoqda. Davlatimiz rahbari taʼkidlaganidek, “Biz o‘z oldimizga mamlakatimizda Uchinchi Renessans poydevorini barpo etishdek ulug‘ maqsadni qo‘ygan ekanmiz, buning uchun yangi Xorazmiylar, Beruniylar, Ibn Sinolar, Ulug‘beklar, Navoiy va Boburlarni tarbiyalab beradigan muhit va sharoitlarni yaratishimiz kerak”.
Shu maqsadda mamlakatimizda kelgusi yillarda taʼlim tizimini yana-da rivojlantirish, yoshlarni taʼlim bilan qamrovini kengaytirish, ehtiyojmand oilalar farzandlariga imtiyozlar berish bo‘yicha aniq chora-tadbirlarni amalga oshirish ko‘zda tutilgan.
Xususan, Yangi O‘zbekistonning 2022–2026 yillarga mo‘ljallangan taraqqiyot strategiyasi loyihasida ham maktablarni rivojlantirish milliy dasturini joriy etish orqali xalq taʼlimi tizimida qo‘shimcha 1,2 million o‘quvchi o‘rni yaratish, darsliklarni yangilash uchun Davlat byudjetidan 605 mlrd so‘m ajratish, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida 1-4-sinf o‘quvchilarini bepul ovqat bilan taʼminlash tizimini joriy etish, maktab davrida o‘quvchilarning kamida bir kasbni egallashiga ko‘maklashish tizimini joriy etish kabi qator ishlar amalga oshirilishi belgilangan.

Recognizing the importance of education for peace and development, the United Nations General Assembly, in its resolution of 3 December 2018, declared January 24 to be “International Education Day”. This year, the world community is celebrating this International Day for the fourth time.
Although this holiday is young, its significance is endless. Its celebration aims not only to recognize humanity’s thirst for knowledge, but also to draw the attention of governments and societies around the world to current challenges in education, including the eradication of illiteracy and the development and implementation of integrated education programs in different regions.
According to the United Nations, 258 million children and adolescents worldwide today still do not have the opportunity to go to school or complete it. 617 million children are also unaware of basic reading and math skills, and nearly four million refugee children and youth are out of school. They suffer from the effects of poverty, discrimination, armed conflict, emergencies and climate change.
It should be noted that at a time of such complex problems around the world, the education of the younger generation in Uzbekistan has risen to the level of state policy, the issues of realization of the right of children and youth to education and the creation of favorable conditions for them. begins at the threshold of school ”. As the head of our state said, "We have set ourselves the great goal of building the foundations of the Third Renaissance in our country, for which we must create an environment and conditions that will educate new Khorezmians, Beruni, Ibn Sina, Ulugbeks, Navoi and Baburs."
To this end, it is planned to take concrete measures to further develop the education system in the coming years, expand the coverage of young people with education, and provide benefits to children from needy families.
In particular, the draft Development Strategy of New Uzbekistan for 2022-2026 includes the creation of an additional 1.2 million places in the public education system through the introduction of the National School Development Program, the allocation of 605 billion soums from the state budget to update textbooks. - A number of activities are planned, such as the introduction of a system of free meals for students, the introduction of a system to help students at least one profession during school.