XOTIN-QIZLAR HAMDA BOLALARGA NISBATAN ZO‘RAVONLIK MASALALARI MUHOKAMA ETILDI
Joriy yilning 26 aprel kuni Milliy matbuot markazida "Xalq taʼlimi tizimida bolalar o‘rtasida zo‘ravonlikka qarshi olib borilayotgan ishlar" mavzusida matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi. Anjumanda Oliy Majlis Senatining Xotin-qizlar va gender tenglik masalalari qo‘mitasi raisi, Xalq taʼlimi vazirligi mutasaddilari, YUNISEFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari, O‘zbekistonda zo‘ravonlikka qarshi “Nemolchi.uz” loyihasi asoschici, "GGC UNNO" nodavlat aloqa agentligi bosh direktori va OAV xodimlari ishtirok etdi.
Anjuman avvalida Xalq taʼlimi vazirining birinchi o‘rinbosari Usmon Sharifxodjayev mamlakatimizda bolalarga nisbatan bo‘layotgan zo‘ravonliklarning oldini olishga katta eʼtibor qaratilayotganini alohida taʼkidlab o‘tdi. Zo‘ravonliklarni bartaraf etishda hamkorlikda olib borilayotgan ishlari uchun YUNISEFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Munir Mamedzadega o‘z minnatdorchiligini bildirdi.
YUNISEFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Munir Mamedzade Xalq taʼlimi vazirligi bilan hamkorlikda olib borilayotgan ishlardan mamnun ekanini qayd etdi. Shu bilan birga bolalarni zo‘ravonlikdan himoya qilish maqsadida Respublika tashxis markazi bilan hamkorlikda "Ishonch telefoni" ishga tushirilishini maʼlum qildi.
hhh.jpg
So‘ngra Oliy Majlis Senatining Xotin-qizlar va gender tenglik masalalari qo‘mitasi raisi Malika Qodirxonova yurtimizda xotin-qizlar hamda yosh bolalarga nisbatan tazyiq va zo‘ravonlik holatlarining oldi olinib, jamiyatda ularga nisbatan himoya orderi shakllangani haqida batafsil maʼlumot berdi.
Shuningdek, tadbirda Xalq taʼlimi vazirligi, YUNISEF jamg‘armasi, “Nemolchi.uz” internet resursi, GGC UNNO agentligi tashabbusiga asosan yaratilgan, oilaviy zo‘ravonlikni oldini olish maqsadida ishlangan Sahar guruhining “Ayol” qo‘shig‘iga ishlangan videoklip premyerasi bo‘lib o‘tdi.
Matbuot anjumani so‘ngida ommaviy axborot vositalari xodimlarining barcha savollariga mutasaddi xodimlar tomonidan batafsil javob berildi.

On April 26, the National Press Center hosted a press conference on "Work on violence against children in the public education system." The conference was attended by the Chairman of the Senate Committee on Women and Gender Equality, officials of the Ministry of Public Education, UNICEF Representative in Uzbekistan, founder of the Nemolchi.uz project against violence in Uzbekistan, Director General of GGC UNNO and media representatives.
At the beginning of the conference, First Deputy Minister of Public Education Usmon Sharifkhodjaev noted that the country pays great attention to the prevention of violence against children. He thanked Munir Mamedzade, UNICEF Representative in Uzbekistan, for their joint efforts to end the violence.
Munir Mamedzade, UNICEF Representative in Uzbekistan, said he was pleased with the work being done in cooperation with the Ministry of Public Education. At the same time, in order to protect children from violence, he announced the launch of a "hotline" in cooperation with the Republican Diagnostic Center.
Then the chairman of the Senate Committee on Women and Gender Equality Malika Kadyrkhanova told in detail about the prevention of harassment and violence against women and children in our country and the formation of a protection order against them in society.
The event also featured the premiere of a video clip for the Sahar group's song "Ayol", created at the initiative of the Ministry of Public Education, UNICEF, the Internet resource "Nemolchi.uz", GGC UNNO, designed to prevent domestic violence.
At the end of the press conference, all questions from the media were answered in detail by officials.