QORAQALPOG‘ISTONDA “BASKETBOL MAKTABLAR LIGASI” SPORT MUSOBAQASIGA START BERILDI
Joriy yilning 24 fevral kuni “Maktab ligasidan Olimpiya o‘yinlari g‘alabalarigacha” shiori ostida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Xo‘jayli tumanidagi 6-sonli maktab sport zalida umumtaʼlim maktablari o‘quvchilar o‘rtasida “Basketbol maktablar ligasi” sport musobaqasi o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasining to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar jamg‘armasining homiyligi ostida o‘tkazilayotgan ushbu musobaqada, Nukus shahri 31- sonli maktabining “Jayxun” jamoasi, 46-sonli maktabining “Progress” jamoasi, Xo‘jayli tumani 6-sonli maktabining “Tulpar” jamoasi hamda 24-sonli maktabining “Xoja yeli” jamoalari aʼzolaridan iborat jami 38 nafar o‘quvchi ishtirok etdi.
photo2022-02-2415-17-12-2.jpg
Mazkur musobaqaning ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasining to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar jamg‘armasining investitsiyalar bo‘yicha direktori Amur Djalilov, Xalq taʼlimi vazirligi boshqarma boshlig‘i Murodjon Karabayev, Xo‘jayli tumani hokimi o‘rinbosari Xalil Xalmuratov, O‘zbekiston “Yoshlik” jismoniy tarbiya va sport jamiyati masʼullari hamda sport sohasi bo‘yicha mehmonlar ishtirok etdi.
photo2022-02-2415-17-11-3.jpg
Tadbir davomida, Xo‘jayli tumani sport maktabi o‘quvchilarining ko‘rgazmali chiqishlari tashkil etildi va Nukusning professional basketbol jamoasi o‘zlarining mahoratlarini namoyish etgan holda yoshlar uchun mahorat darslari ko‘rsatib berdi.
Shuningdek, Xalq taʼlimi vazirligi tomonidan o‘tkazilgan “Katta sportga yo‘l maktabdan boshlanadi” shiori ostida o‘tkazilgan onlayn tanlovida 1-o‘rinni egallagan Nukus tumani 6-sonli maktabning 5-sinf o‘quvchisi Nurzada Kaldibayeva ushbu tadbir doirasida taqdirlandi.
photo2022-02-2415-17-08-3.jpg
Qoraqalpog‘iston Respublikasi umumtaʼlim maktablari o‘quvchilari o‘rtasidagi “Basketbol maktablar ligasi” sport musobaqasi qolgan maktablarda ham davom etadi.

On February 24 this year, under the motto "From the school league to the victories of the Olympic Games" in the gym of school No. 6 in Khojayli district of the Republic of Karakalpakstan was held a sports competition "Basketball School League" among secondary school students.
A total of 38 students took part in the competition, which is sponsored by the Direct Investment Fund of the Republic of Uzbekistan.
The opening ceremony was attended by Amur Djalilov, Investment Director of the Direct Investment Fund of the Republic of Uzbekistan, Murodjon Karabaev, Head of the Ministry of Public Education, Khalil Khalmuratov, Deputy Hokim of Khojayli district, officials of the Yoshlik Physical Culture and Sports Society of Uzbekistan and guests.
During the event, demonstration performances of students of Khojayli district sports school were organized and the professional basketball team of Nukus demonstrated their skills and master classes for young people.
Nurzada Kaldibaeva, a 5th grade student of Nukus District School No. 6, who won first place in the online competition under the motto "The road to big sports begins at school" organized by the Ministry of Public Education, was also awarded.
The sports competition "Basketball School League" among students of secondary schools of the Republic of Karakalpakstan will continue in other schools.